Aktivita na prázdniny: zapojte se do sledování hnízd čápů

Hnízdní sezóna čápů bílých je právě teď v plném proudu. Těší nás, že se do sledování tohoto oblíbeného druhu každoročně zapojují stovky dobrovolníků. Přidejte se také a sledujte čapí hnízda třeba na vašich prázdninových výletech. Čapí mapu najdete na webu birdlife.cz/capi. Díky soustavnému pozorování získá Česká společnost ornitologická (ČSO) přehled o tom, jak probíhá hnízdní sezóna a kolik je na jednotlivých hnízdech mláďat. Informace o vzrostlých mláďatech jsou důležité k vyhodnocení úspěšnosti čapí sezóny.

Aktuálně na 375 hnízdech čápů bílých v Česku registrují ornitologové vzrostlá mláďata, na 441 hnízdech jsou pak mláďata malá. „To víme pouze díky zapojení stovek dobrovolníků, kterým za jejich aktivitu velmi děkujeme. I nadále vyzýváme veřejnost ke kontrole čapích hnízd. Právě v tomto období mladí čápi na hnízdě postávají, trénují let a komunikují s rodiči i mezi sebou. Je proto snadné je spočítat a zadat pozorování do databáze birdlife.cz/capi,” sděluje Věra Sychrová z ČSO.

Sledování čápů je aktivita vhodná pro každého!

Ornitologové proto vyzývají všechny, kteří se budou pohybovat krajinou, aby si všímali čapích hnízd. „Zapojit se může každý. Od rodin s dětmi během dovolené až po důchodce, kteří sledují třeba jediné hnízdo před svým oknem každým dnem. Každý záznam má velkou cenu. Důležitá jsou i negativní pozorování, tedy informace o tom, že na hnízdě žádný čáp pozorován nebyl nebo že hnízdní podložka zůstala další sezónu prázdná,” vysvětluje Sychrová. Pozorování lze zapsat přes web birdlife.cz/capi či ho vložit přímo z terénu pomocí aplikace Avif Mobile. 


Další informace

ČSO sleduje průběh hnízdění čápů bílých v programu Čapí hnízda od roku 2014, kdy byli čáp bílý a čáp černý vyhlášeni ptákem roku 2014 u příležitosti jejich celostátního i mezinárodního sčítání.

2024 – rok čapích sčítání

8. mezinárodní sčítání čápů bílých 

Mezinárodní sčítání probíhá jednou za deset let. Koordinuje ho německá organizace na ochranu přírody a partner BirdLife International NABU. Při posledním sčítání v roce 2014 hnízdili čápi bílí v 54 zemích Evropy, severní Afriky a Asie, ve 48 z těchto zemí sčítání proběhlo. V rámci jednotlivých zemí je sčítání koordinováno partnery BirdLife International, vědeckými institucemi a dalšími neziskovými organizacemi. Za Česko sčítání koordinuje Česká společnost ornitologická. V roce 1984 byla stanovena celková populace čápa bílého na 135 000 párů, v roce 2014, při posledním mezinárodním sčítání, byla odhadnuta na 272 000 párů. Zatímco ve střední Evropě byla populace mezi lety 2004 a 2014 stabilní, ve východní Evropě docházelo k mírnému nárůstu (+14 %), v západní dokonce k silnému vzestupu početnosti (+34 %).

4. celostátní sčítání čápů černých 

Celostátní sčítání čápů černých koordinuje AOPK ČR ve spolupráci s dalšími subjekty (ČSO, Český svaz ochránců přírody a Lesy České republiky). Předchozí ročníky sčítání byly velmi pozitivní. Odhadované počty pro celou republiku rostly, zaznamenáno bylo přibližně 300 a 400 párů v letech 1994 a 2004 a v roce 2014 to bylo 505 pro celou ČR. V posledních několika letech však přicházejí z různých částí našeho území zprávy o poklesu pozorování až úplném vymizení čápů černých (jižní Morava, východní Čechy či Doupovské hory).


 Mapujeme ptáky a pomáháme přírodě je projekt zaměřený na rozvoj dobrovolnictví a podporu dobrovolnických aktivit. Umožní dobrovolníkům zapojení do programů občanské vědy, kam patří i program Čapí hnízda, i se přímo podílet na obnově mokřadních lokalit v rámci ptačích parků ČSO. Projekt byl podpořen Ministerstvem životního prostředí, projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP. 

Na projektu Čapí hnízda dlouhodobě spolupracujeme s distribuční společností EG.D, a.s. členem skupiny E.ON.