Hnízdní sezóna v ptačích parcích: Kosteliska, Malá Lipová, Zbudovská blata

V prvním díle článku k letošní hnízdní sezóně v ptačích parcích ČSO jsme shrnuli dění na Josefovských loukách, Mnišských loukách a Rzech, nyní se podíváme, jaká byla sezóna v dalších třech ptačích parcích.


Kosteliska

Na Kosteliskách jsme z vzácných druhů zaznamenali hnízdící sýkořice vousaté, kopřivky obecné, bukáčky malé, chřástaly malé či 6-7 párů motáků pochopů. Nově zahnízdil orel mořský, a to těsně za hranicí parku. Samec však byl mladý a hnízdění nebylo úspěšné. Pisily čáponohé se o hnízdění pokoušely, ale bylo neúspěšné. Po vyvedení mláďat sem zaletovaly další rodiny pisil z okolí. Velmi úspěšná sezóna byla na pozorování užovek stromových, nejvzácnějších hadů v Česku. Podařilo se nám zjistit desítky jedinců. Novými ptačími druhy byli králíček ohnivý, brkoslav severní, moták stepní a chřástal polní. Pěkná byla také zastávka čtyř volavek vlasatých, které lovily v blízkosti krav uherského stepního skotu.

Zajímavým a vzácným hmyzím druhem, který potřebuje obnažené půdy, a který byl zjištěn právě na obnovovaných písčinách, které jsme strhli buldozerem, je rýhonosec páskovaný. V letošním roce jsme dokončili tři projekty: projekt za podpory Norských fondů Kosteliska – obnova nivních biotopů, který umožnil zahájit pastvu, pořídit vybavení, krávy a pastevní infrastrukturu; Kam za ptáky, díky kterému jsme postavili turistickou infrastrukturu, pozorovatelnu, naučná stezku apod. a projekt Norských fondů Plovoucí ostrovy – podpora biodiverzity a kvality vod, díky kterému vznikl jeden betonový hnízdní ostrov pro rybáky obecné a dva vegetační ostrovy v bezprostřední blízkosti Kostelisek.

Zahájili jsme projekty na obnovu písčin a mokřadních biotopů. Rozšířili jsme pastvu a péči o nové plochy, i když kvůli velkému množství srážek byla část pozemků zarostlejší než bychom potřebovali. Připravujeme rozšíření stáda krav uherského stepního skotu a snad se podaří dojednat i chovného býka. Nově nám pase písčiny 10 ovcí.

Inspirovali jsme se v jiných ptačích parcích a zorganizovali poprvé akci Noční přírodou a zopakovali řadu tradičních akcí, včetně monitorovacího dne dravců. V rámci projektu LIFE jsme zahájili spolupráci s hnutím Brontosaurus. Velice si chválíme spolupráci s firmou Zebra, jejíž zaměstnanci nám jezdí pomáhat na dobrovolnické brigády.

 

Malá Lipová

V nejmenším ptačím parku ČSO proběhly nově čtyři akce pro veřejnost, včetně jarní brigády, při které se připravovala a čistila stěna pískovny na hnízdění sezónu. Ta byla nakonec úspěšná. Vlhy obsadily 45 hnízdních nor, přičemž 40 na hlavní hnízdní stěně. Břehule říční zahnízdily v počtu 10 párů.

Pracujeme na projektu stavby nové pozorovatelny, které se snad návštěvníci dočkají ještě před začátkem příští sezóny.

 

Zbudovská blata

Důležitou událostí pro rozvoj parku bylo rozšíření jádrové oblasti parku ze 4 na 12 hektarů námi vlastněných pozemků. První hnízdní sezonu hodnotíme pozitivně. Podmáčená lokalita Mokřina pod statkem lákala čejky chocholaté a vodouše rudonohé. Vodouš rudonohý zde v květnu tokal, ale k hnízdění nedošlo. Dva páry čejek naznačovaly pokus o zahnízdění v období druhé nebo náhradní vlny hnízdění. Nicméně i přes intenzivní sledování nebyla snůška ani kuřata potvrzena. Lokalita bohužel rychle zarostla ostřicemi a mokřad se pro ně stal nepřístupný.

Na nové tůni Knopřík se zastavovali kulíci říční i čejky chocholaté a sloužila jako zdroj bahna pro vlaštovky pro stavbu hnízd. V loukách a přilehlých rákosinách jsme zaznamenali všechny druhy našich cvrčilek – zelenou, slavíkovou i říční. Podél Bezdrevského potoka v rákosinách a kopřivách byl hojný rákosník proužkovaný, rákosník zpěvný a slavík modráček. Ve vyšším porostu podél stružek jsme pozorovali 2-3 páry bramborníčka černohlavého. Na loukách hojně hnízdí v počtu 6-10 párů v jádrové oblasti skřivan polní. V blízkosti ptačího parku se po celou hnízdní sezónu vyskytovali tři jedinci kalouse pustovky, u kterých jsme pozorovali i tok. Hnízdění se bohužel prokázat nepodařilo.

Bezdrevský potok a přilehlé louky slouží jako potravní stanoviště pro čápy černé. Na fotopasti se nám podařilo zachytit letošní mládě chřástala vodního. Ke konci hnízdní sezóny v první polovině června využily čejky posekané louky k přivedení vzrostlejších kuřat z okolních hnízdních lokalit (pole u Mydlovar). Vlhký konec července přilákal na blata bahňáky. Hojná byla bekasina otavní (maximálně až 46 jedinců během jednoho pozorování) a vodouš bahenní (vždy kolem 10 jedinců) a několik jedinců vodouše kropenatého.

Hlavní cílový druh parku, břehouši černoocasí, vyhnízdili. Nikoliv přímo v ptačím parku, ale v 2 km vzdáleném posledním známém hnízdišti tohoto druhu v Čechách. I díky naší péči byl letošní rok pro břehouše úspěšný. Na lokalitě se na jaře pohybovaly tři páry břehoušů, z toho dva se pokoušely o hnízdění, úspěšné nakonec bylo u jednoho páru. Vylíhla se tři mláďata, kterým se podařilo dorůst do vzletného stavu. Aby se toto povedlo, znamenalo to pečlivé a pravidelné sledování břehoušů a jejich chování, abychom se mohli včas domluvit s hospodářem a majitelem pozemku na správných podmínkách. Břehoušům hrozilo, že na lokalitu bude vyhnané velké stádo krav, což se podařilo posunout na později. Také plánovanou výměnu elektrického sloupu se podařilo odložit. Děkujeme všem za vstřícnost a jsme moc rádi, že mláďata břehouš úspěšně vyletěla do světa. A budeme doufat, že se příští rok objeví třeba i v ptačím parku.

Novými pozorovanými druhy byli výreček malý a volavka rusohlavá. V nové tůni Knopřík byli zjištěni pulci kuňky obecné, blatnice skvrnité a rosničky obecné. Proběhl sběr lokálního osiva, které se použije na plochách s plánovanou terénní úpravou. Za pomoc vděčíme ZO ČSOP Šumava a pracovníkům z Ekologie obnovy z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity. Zahájili jsme projekty na obnovu terénních depresí podél Bezdrevského potoka, pro ruční mozaikové kosení a na podporu provozu ptačího parku. Proběhl sběr lokálního osiva, které se použije na plochách s plánovanou terénní úpravou. 

V parku proběhlo devět akcí pro veřejnost, mezi nimi účast na místních Kubatových slavnostech, jarní brigáda nebo letní ruční kosení. Na Zbudovských blatech proběhl průzkum ryb, ze vzácnějších druhů byl zjištěn například karas obecný nebo mník jednovousý. Odborníci z Akademie věd ČR zjistili také tři velké druhy potápníků D. marginalis, D. circumcinctus a D. circumflexus.

Pokud je v letních měsících dostatek srážek, jsou blata atraktivní i pro bahňáky. Problémem je postupné zarůstání některých mokřin, tomu budeme chtít zabránit zavedením pastvy. Celkově máme na starosti plochu 9,5 ha, na které jsme nastavili mozaikovitý management. Část plochy ponecháváme neposekanou a tím vzniknou pásy pro vývoj hmyzu a jako zimoviště či případné hnízdiště pro kalouse pustovky.

 

Děkujeme!

Další rozvoj ptačích parků je možný jen díky zájmu a podpory velkého počtu podporovatelů a dárců. Jsme velmi rádi, že se podařilo navázat spolupráci s několika významnými firemními partnery, díky kterým může parky dále rozvíjet. Spolupráce s Porsche Česká republika nám přinesla zatím dva terénní vozy Volkswagen Amarok, které se velmi rychle staly nepostradatelnými pomocníky správců na Josefovských loukách a Kosteliskách. Díky významné podpoře Nadačního fondu rodiny Malých můžeme v tomto roce financovat každodenní provoz parků, výkup pozemků a realizovat řadu menších projektů. Za nový stativový dalekohled děkujeme našemu dlouholetému partnerovi společnosti Swarovski. Za finanční dar a novou výkonnou tiskárnu jsme velmi vděčni společnosti Canon.

V ptačích parcích se toho děje opravdu hodně a dalších mnoho novinek připravujeme. Děkujeme všem za neutuchající podporu a zájem.


Hnízdní sezóna v ptačích parcích: Josefovské louky, Mnišské louky, Rzy