1. Model říční krajiny ukazuje, proč jsou tyto louky důležité

Josefovské louky jsou dnes již vzácným příkladem zdravě fungující říční krajiny. Člověkem neupravované koryto Staré Metuje, podmáčené, občasně zaplavované, šetrně obhospodařované louky a bohatství rostlin a živočichů tu dohromady hrají náramné přírodní představení, které je užitečné i člověku. Kde jinde se mají rozlívat povodňové vlny ohrožující naše města, kde jinde dnes krajina zadrží vodu tak účinně? Takto kdysi vypadala většina našich nížinných luk. Bohužel řeky byly kdysi v dobré víře přinuceny téct narovnanými koryty, okolní louky zorány či dokonce zastavěny. Ukázalo se, že to byla chyba, jak se můžete přesvědčit na tomto modelu.

Udělejte pokus: Stačí jen nalít vodu do jedné z nálevek a počkat, co se bude dít.

V přírodní říční krajině je voda zadržována hlavně v podzemních systémech nejbližšího okolí řek, v tzv. říční nivě. Tato schopnost je o to větší, když půda obsahuje velké množství humusu. Zatímco půda bohatá na humus zadrží až 400 litrů vody na jednom metru čtverečním, o humus ochuzená jen zhruba 60 litrů. Další voda se zachytí v tůních, slepých a odstavených ramenech řek, rašeliništích, ale i tlejícím dřevě a tělech organismů. Po vydatných deštích (obdoba nalití vody do nálevky modelu) přírodní říční krajina vodu nasaje jako houba a pomalu vypouští. V místech zadržení je pak voda hnacím motorem života a vytváří zásobu i pro suché části roku.

V lidmi nevhodně přeměněné krajině voda jen rychle, téměř bez užitku, protéká a kolikrát ji nezastaví ani přehrada. Velké zastavěné plochy působí jako hladké střechy, po nichž voda steče do zpevněných zregulovaných koryt řek, které připomínají okapy. Nevyhnutelně se pak voda v řekách v krátkém čase nadměrně hromadí.

Řeka Metuje z nadhledu. Foto: Marián Polák
Řeka Metuje z nadhledu. Foto: Marián Polák

Kam dál: Vrátíme se na cestu, přejdeme most a hned odbočíme doleva mezi řeku a kanál. Půjdeme po vyšlapané stezce. Po pravé ruce míjíme zdvihací zařízení na ornitologickou nárazovou síť používanou pro odchyt ptáků a přicházíme k druhému zastavení, kde se dozvíte více o Řece.