Výrazně zbarvený konipas horský je u nás poměrně běžným druhem, který se nevyhýbá ani blízkosti lidských sídel. Jeho život je spjatý s vodou. Nejčastěji na něj narazíme při procházce podél proudících toků, ale spatřit ho můžeme i u vodních nádrží. Lidová označení, jako třasořitka, třasolka nebo cacorka, odkazují na jeho neposedné pohupování dlouhým, štíhlým ocasem. Ohrožením jsou pro něj necitlivé zásahy do vodních toků, klimatická změna i šíření nepůvodních druhů organismů.
Praha, 11. února 2025. Česká společnost ornitologická (ČSO) vyhlašuje ptákem roku 2025 konipasa horského. Pomyslnou korunu mu předal rehek domácí. Udělením čestného titulu chtějí ornitologové představit veřejnosti méně známý, ale stále poměrně běžný ptačí druh a upozornit na význam přirozených vodních toků pro živočichy, lidi i krajinu. Obnova sladkovodních ekosystémů je jedním z klíčových bodů Strategie EU v oblasti biologické rozmanitosti do roku 2030 a také nového Nařízení EU o obnově přírody. V Česku, kde technické zásahy zkrátily délku vodních toků zhruba o třetinu a významně snížily schopnost krajiny zadržovat vodu, je toto téma mimořádně aktuální.
opět po roce vás srdečně zveme na oblíbený víkend pro rodiny s dětmi, který společně strávíme s ptáky na tahu. Vyzkoušíme si různé způsoby orientace, poznáme, co všechno ptáky na té jejich, mnohem delší, cestě čeká a jakým nástrahám musí čelit, aby se na jaře zase mohli vrátit zpět. Naším cílem budou Lanškrounské rybníky, rekreační centrum Lanwood.
Rádi byste vašim dětem přiblížili svět ptactva hravou formou a sami se rovněž dozvěděli něco nového nebo si zopakovali pozapomenuté? Také si myslíte, že v partě je to větší zábava a chybí vám společnost podobně „postižených“?
Pak jsou následující řádky určeny přesně pro vás!
Co je to za akci?
Víkendový pobyt plný her a poznání pro děti i dospělé. Čeká nás spousta her a soutěží, které nám přiblíží fascinující ptačí migraci a ukáží nám, čemu všemu na své cestě musí čelit. Těšit se můžete i na večery se zajímavým povídáním, trochu praktické ornitologie při kroužkování a noční výpravu do lesa.
Předloni se nám povedlo oživit krajinky. Od té původní, kterou drží naše pomocnice, jsou už k nerozeznání a plné života!
Pro koho je akce určena?
Pro mamky, táty, ale i babičky, dědy, strýčky, tetičky… a jejich ratolesti – především pro ty ve věku 5 – 10 let, ale vítáni jsou samozřejmě i mladší a starší sourozenci, kteří si chtějí společně hrát a dozvědět se něco nového z ptačího světa.
Místo konání: rekreační centrum Lanwood u Lanškrounských rybníků
Termín:
Začátek: v pátek 5. 9. 2025, příjezd v odpoledních hodinách (mezi 17 – 18 hod.), začínáme večeří a po ní první částí programu Konec : v neděli 7. 9. 2025 odpoledne (cca 15 hod)
V ceně zajištěno: Ubytování v chatičkách s plnou penzí (snídaně, oběd, večeře), povlečení, společné sociální zařízení, společenská místnost, ubytovací poplatek a hlavně připravený pestrý program pro děti po celý víkend.
Člen ČSO: dospělý 2 900,- Kč, dítě do 12 let 2 600,- Kč
Ostatní: dospělý 3 400,- Kč, dítě do 12 let 3 100,- Kč
SLEVApro členy ČSO a děti členů je tedy 500 Kč/ osobu. Jelikož se jedná o členskou výhodu, mají členové ČSO v účasti na akci přednost.
Způsob platby:
– po přihlášení vám vystavíme fakturu, na které naleznete potřebné informace k platbě.
Pokud se akce po zaplacení nebudete moci zúčastnit a nepodaří se vám ani nám sehnat za vás náhradníky, bude vám vrácena ½ celkové ceny.
Program:
Čekají na vás ptačí tvořivé dílničky, ptačí pohádky a povídání pro děti i dospělé, hry a soutěže pro přemýšlivé i dovádivé. V sobotu vylétneme na celodenní výlet se spoustou zajímavých stanovišť. Nebude chybět ani přímé setkání s ptáky během ukázek odchytu a kroužkování ptáků.
Spor o lanovku v Brně pokročil do další fáze. Město Brno si nechalo vypracovat hodnocení ekonomické efektivnosti CBA (cost-benefit analysis), která poměřuje náklady a přínosy projektu. Podle té se projekt vyplatí pouze za předpokladu redukce stávajících trolejbusových a autobusových linek.
Zahajujeme projekt Nepošleme ptáky k vodě. V něm na pražských vodních tocích mapujeme ptactvo včetně ptáka roku 2025 konipasa horského. Zapojte se také!Continue reading „Mapujte konipasy v Praze“
I přes příznivý vývoj situace ohledně výskytu viru slintavky a kulhavky prosíme návštěvníky ptačích parků, ve kterých se pase skot (Josefovské louky, Mnišské louky, Kosteliska), o dodržování následujících preventnivních pravidel:
nevstupujte na území parku, pokud jste byli v uplynulých dnech na území Slovenska či Maďarska,
v žádném případě nekontaktujte pasená zvířata a nedotýkejte se pastevních zařízení,
respektujte zákaz vstupu do pastvin.
Foto: Ondřej Ryška
V Ptačím parku Kosteliska momentálně platí přísnější režim preventivních opatření, která důsledně dodržují i pracovníci Jihomoravské pobočky ČSO. Prosíme tak o respektování všech pravidel, především při návštěvě tohoto parku.
Doufejme, že v následujícím měsíci nedojde k pozitivnímu nálezu tohoto viru jak na Slovensku, tak v České republice. Chování každého z nás přispívá k absenci viru na území našeho státu. Děkujeme!
V neděli 6. dubna se v ptačím parku Střimická výsypka u Mostu konala vůbec první akce pro veřejnost – jarní ornitologická vycházka. I přes velmi chladné počasí se sešlo 25 účastníků, kteří se vydali na okružní prohlídku parku. Průvodci Václav Beran a Martin Bacílek jim představili jihozápadní část parku, plány na obnovu přírody na rekultivované výsypce a zajímavé místní obyvatele.
Po dlouhém rozhodování a podrobné ekonomické analýze jsme se rozhodli uzavřít prodejnu Zelené domácnosti v pražském Braníku, a to ke 30. dubnu letošního roku. Do té doby je možné v kamenné prodejně koupit veškerý sortiment se slevou 25 % kromě ptačích budek. Do 30. dubna včetně je také možné využít prodejnu k vyzvednutí objednaného zboží. Poté bude možné vyzvednutí na hlavním výdejním místě ve skladu v Mirošovicích a samozřejmě doručování prostřednictvím České pošty, PPL, Zásilkovny, GLS a DPD. E-shop zelenadomacnost.com bude i nadále fungovat tak, jak jste zvyklí.Continue reading „Uzavíráme kamennou prodejnu Zelené domácnosti v Braníku. Chystáme modernizaci e-shopu „
O víkendu 21.–23. března probíhla v jižní části Chráněné krajinné oblasti Jeseníky akce zaměřená na mapování sov pod názvem II. Jesenické houkání. Celkem 24 dobrovolníků prošlo 22 tras o celkové délce přibližně 216 km. Mapování probíhalo tak, že v pátek večer po setmění vyrážely skupinky po dvou až třech lidech na trasy a vracely se přibližně kolem půlnoci. V sobotu prošly nové trasy nejprve za dne, kdy zaznamenávaly denní druhy ptáků, a po setmění se vracely zpět a mapovaly sovy. Continue reading „Malý členský grant: II. Jesenické houkání se vydařilo“
Česká společnost ornitologická (ČSO) se dlouhodobě snaží podpořit ubývající ptačí druhy zemědělské krajiny. Jedním z nich je i čejka chocholatá, černobílý pták velikosti holuba s výraznou chocholkou na hlavě. Její početnost se od roku 1982 propadla o více než 80 %, a proto se ornitologové s pomocí veřejnosti a zemědělců snaží čejky podpořit. Kromě cílené ochrany významných hnízdišť prostřednictvím speciálního dotačního titulu se dobrovolníci učí dohledávat hnízda na polích, kde je ohrožují zemědělské práce. Tradiční terénní školení pro veřejnost se zájmem o ochranu přírody se chystají v Královéhradeckém a Pardubickém kraji, které ochranu čejek v roce 2025 finančně podpořily. Continue reading „Hnízdní sezóna čejek chocholatých vrcholí. Stále častěji jim k úspěšnému vyhnízdění pomáhají i dobrovolníci“
Volně žijící i domácí zvířata, včetně ohrožených druhů, umírají každoročně v bolestivých křečích na otravu karbofuranem. Tento prudký nervový jed je smrtelně nebezpečný i pro člověka; k otravě stačí jen pár kapek, a jedovaté jsou dokonce i jeho výpary. Proto je od roku 2008 zakázaný v celé Evropské unii, přesto se stále jedná o nejčastěji používaný jed při nelegálním trávení zvířat. Jeho oběti i otrávené návnady dohledává jako první a jediná v Česku terénní psí jednotka ČSO. Tu tvoří psovodka Klára Hlubocká a její speciálně vycvičení Chesapeake Bay retrívři Viky a Irbis. Psí jednotku můžete podpořit na portálu Darujme.czContinue reading „Zastavme traviče! Psí jednotka ČSO potřebuje vaši pomoc“
Se zahájením hnízdní sezóny jsme začali napouštět vodou čtyři terénní sníženiny o celkové rozloze 6000 m2, vybudované přes zimu podél Bezdrevského potoka. Naším cílem je obnovit na lokalitě původní mokřadní biotopy, které zde v minulosti zanikly v důsledku regulace potoka a po vybudování melioračního systému. S tím nám mají pomoci solární čerpadla, která zajistí, že mokřad nevyschne ani během suchých jarních období. Continue reading „Tůně na Zbudovských blatech se již plní vodou“
Koncem loňského roku byla završena dlouhá cesta k vyhlášení ptačí oblasti Západní Krušné hory. Prosincovým rozhodnutím Vlády ČR (č. 384/2024 ze dne 12. prosince 2024) se podařilo pokrýt dosud nechráněnou populaci tetřívka obecného. Spolu s již existujícími ptačími oblastmi Východní Krušné hory a Novodomské rašeliniště – Kovářská jsou nyní pod ochranou soustavy Natura 2000 nejvýznamnější stanoviště tohoto druhu v Krušných horách.Continue reading „Nová ptačí oblast Západní Krušné hory“
Dnes vstupuje v platnost novela vyhlášky Ministerstva zemědělství, která mj. konečně přináší zákaz lovu pro celosvětově ohroženého poláka velkého a také pro poláka chocholačku a lysku černou. Konkrétně totiž nová vyhláška nestanovuje dobu lovu těchto druhů, a tedy je není možno lovit. Početnost evropských populací těchto druhů dlouhodobě klesá, a tak je ukončení lovu zásadním krokem k jejich ochraně. K jeho prosazení významně přispěla Česká společnost ornitologická (ČSO), která se podílela na přípravě novely a na problematiku dlouhodobě upozorňovala.I proto vyhlásila v roce 2023 ptákem roku poláka velkého, aby upozornila na paradox, že u nás bylo možné legálně lovit celosvětově ohrožený druh. Continue reading „Velký úspěch pro přírodu: lov poláků velkých, poláků chocholaček a lysek černých je minulostí“
Jaro nabírá na síle, každým dnem můžeme zaslechnout dalšího ptačího navrátilce. Blíží se další ročník Vítání ptačího zpěvu, bezesporu největší koordinované akce svého druhu u nás. Zveme proto všechny milovníky ptactva a přírody, aby pod vedením zkušených ornitologů uvítali a oslavili návrat ptačího zpěvu do naší krajiny i krásu jarní přírody. Nejvíce akcí je po celé republice nachystáno v rozmezí plus mínus týden od první květnové neděle (s širokým rozptylem od dubna do června). Každý si tak může najít akci, kterou bude chtít navštívit. Continue reading „Pozvánka na Vítání ptačího zpěvu 2025“
Hledáme nového kolegu či kolegyni, kteří budou v ČSO koordinovat práce na přípravě národního plánu obnovy přírody. Na podobě tohoto zásadního dokumentu, za jehož předložení Evropské komisi odpovídá stát, bude záviset, jakou skutečnou změnu přinese loni schválené evropské Nařízení o obnově přírody.Continue reading „Hledáme specialistu obnovy přírody“
V ptačím parku Rzy jsme ve spolupráci s Krajským úřadem Pardubického kraje instalovali tři nové hnízdní ostrůvky s oblázkovým povrchem. Ty budou sloužit k hnízdní podpoře ubývajících druhů ptáků – racků chechtavých a rybáků obecných.Continue reading „Na Rzech jsou tři nové hnízdní ostrůvky pro racky a rybáky“
Zimní počasí vystřídaly v posledních týdnech příjemně teplé jarní dny, a spolu s nimi se k nám začínají vracet i čápi bílí. Obsazených je již 92 čapích hnízd a ornitologové očekávají, že teplé a slunečné počasí přiláká co nevidět i další navrátilce. Česká společnost ornitologická (ČSO) vyzývá veřejnost ke sledování jejich hnízdění. Mapu čapích hnízd lze nalézt na stránce www.birdlife.cz/capi.
Hnízdní sezóna čejek chocholatých je právě v plném proudu. Více než tři čtvrtiny čejek najdeme sedět na hnízdech v holých ještě neosetých polích. Hnízda čejek, nenápadně umístěná v mělkém důlku na povrchu půdy, jsou každoročně ohrožována jarními zemědělskými pracemi a bez včasného zásahu mohou být zničena. Tomuto riziku lze účinně předejít cíleným vyhledáváním a označením hnízd v terénu, a to prostřednictvím spolupráce ochranářů, dobrovolníků a zejména ochotných zemědělců.
Naučte se s námi chránit hnízda
Zveme vás na jarní workshopy v terénu, kde si prakticky vyzkoušíte, jak hnízda vyhledávat, označovat a jednat se zemědělci.
📍 16. dubna 2025 – Horní Ředice (Pardubicko), od 17:00 – přihlaste se skrze formulář zde 📍 17. dubna 2025 – Hradec Králové, od 17:00 – přihlaste se skrze formulář zde
Dozvíte se, proč je každý nález hnízda důležitý, jak efektivně používat dalekohled i jak si být jistý, že jste čejku opravdu našli. A nebojte, nebudete na to sami – terénem vás provedeme krok za krokem.
Sledujte čejky z pohodlí domova
Díky projektu Čejčí stopou, který vede tým vědců z České zemědělské univerzity, si můžete v reálném čase prohlédnout, kde se pohybují čejky označené vysílačkami. Zajímavé je např., že většina z nich se vrátila přesně tam, kde hnízdila loni. Více o projektu se může dočíst zde.
Vaše pozorování má cenu. Ať už vidíte čejku letět přes pole, slyšíte její tok nebo ji sledujete sedět přímo na hnízdě, zaznamenejte to do AVIFu. Pohodlně zadat doplňující data k hnízdění čejek můžete nyní udělat i přímo v 📲mobilní aplikaci.
Rádi byste se zapojili, ale nevíte jak začít?
Poslechněte si náš loňský díl pořadu 🎧Ornitolog na drátě – je to skvělý úvod do toho, proč a jak čejky chránit, co všechno obnáší práce v terénu a proč to celé má smysl.
Narazili jste na hnízdo a nejste si jistí, co dál? Chcete pomoci, ale potřebujete podpořit při kontaktu se zemědělcem? Ozvěte se nám. 📩 Václav Zámečník – zamecnik@birdlife.cz
Aktivity na ochranu čejek chocholatých byly podpořeny dobrovolnými dárci skrze portál Darujme, JRD Group Fond, Nadací Via, Ministerstvem životního prostředí a Středočeským, Královéhradeckým a Pardubickým krajem. Děkujeme!
S nástupem prvního jarního měsíce skončilo zimní mapování rehků domácích, a tak vám můžeme přinést výsledky z únorového, posledního mapování pro tuto sezonu. Co do počtu pozorování byl únor rekordní – zapsaných pozorování bylo 629, což je o 58 více než v lednu (a to i přestože počet spolupracovníků klesl ze 172 na 161) a dokonce o 178 více pozorování než v loňském únoru. Zároveň však přibyly zejména čtverce bez rehka (262), zatímco čtverců s rehkem (143) bylo o sedm méně než předchozí měsíc. Nejvyšší počet jedinců ve čtverci se tentokrát ustálil na čísle osm. Continue reading „Mapování rehků je u konce. Známe nejúspěšnějšího dobyvatele čtverců“
Jennifer Ackermanová: Co sova ví. Nakladatelství KAZDA, 2024.
Formát: 135 x 208 mm
Počet stran: 320 + 8 stran barevné přílohy
Pevná vazba Ukázka knihy
Úryvky z knihy čte od 1. února v pořadu Českého rozhlasu Meteor Dana Černá.
Jennifer Ackermanová je světově známá a oceňovaná autorka, která více než tři desítky let píše o vědě, přírodě a biologii člověka, přičemž zejména v posledních deseti letech podlehla fascinujícímu kouzlu ptačí říše.
Její předchozí tituly jako Genialita ptáků (2016) či Ptačí způsoby (2020) se staly bestsellery, které svojí čtivou a srozumitelnou formou v kombinaci s hlubokým vhledem přitáhly miliony lidí napříč celým světem k poznání a ochraně našich ptačích souputníků. Ve své nejnovější knížce Co sova ví (What an Owl Knows), kterou výborně přeložila Alena Klvaňová, nás autorka zavádí do tajemného světa pod pokličkou noci, kde ožívají podmaniví a mýty opředení tvorové, kteří odedávna vzbuzují fascinaci a pozornost člověka – sovy.
Před začátkem čtení knihy se mi na mysl vkrádaly myšlenky, zda toto dílo dokáže poskytnout nové informace i odborníkům, kteří se sovami již delší dobu zabývají. Nicméně hned první kapitoly mé obavy vyvrátily. Ackermanová svým poutavým stylem postupně seznamuje čtenáře s detailními informacemi o sovách, o jejich životě a chování. Dovedně shrnuje nejnovější poznatky vědců a ochranářů, kteří různým aspektům studia sov zasvětili svůj život, a dokážou tak být sugestivní průvodci, již svojí vášní a odhodláním umějí zatáhnout čtenáře do dobrodružství vědeckého poznávání. Chvíli se tak brodíme hlubokým sněhem v třeskutě mrazivé noci v liduprázdné krajině na Dálném východě, kde hledáme stopy po jednom z nejzáhadnějších druhů sov – výru Blakistonovu, a pak se zase na písčitých pobřežních pláních Atlantického lesa snažíme najít způsob, jak odchytit „nepolapitelné“ sýčky králičí.
V devíti kapitolách se postupně dovídáme informace o původu a evoluci sov (kapitola 1), jejich důmyslných adaptacích pro život v noci a lov těžko postřehnutelné kořisti (přizpůsobení sluchu, zraku či morfologie; kapitola 2) či odlišných metodách monitoringu a odchytu v různých typech prostředí. Zde autorka mimo jiné představuje využití speciálně vycvičených psů pro detekci sov (kapitola 3). Jednou z nejzajímavějších částí je kapitola věnovaná úsilí porozumění soví řeči, ať už jedinců žijících v přírodě, či v zajetí (kapitola 4). Právě tento obor zaznamenal v posledním desetiletí dynamický rozvoj, například i díky rychlému nástupu pasivního akustického monitoringu, automatizaci vyhodnocení nahrávek, rozvoji speciálních softwarů a algoritmů strojového učení. Tyto techniky umožňuji vědcům dekódovat ohromnou diverzitu a funkci soví vokalizace (například sestavením kompletního hlasového repertoáru) či identifikovat jedince v závislosti na jejich unikátním akustickém podpisu, a tak neinvazivně studovat jejich populace.
V dalších kapitolách nás Ackermanová seznámí s rozmnožováním (námluvami, hnízděním a výchovou mláďat; kapitola 5) a migrací sov, kde nás mimo jiné zasvětí do výsledků satelitního sledování migrace sovice sněžní, či nás vezme na shromaždiště až 30 tisíc zimujících kalousů ušatých v okolí srbského města Kikinda (kapitola 6; viz také Ptačí svět 2/2020). V kapitole 7 autorka popisuje péči profesionálů a dobrovolných ošetřovatelů o handicapované jedince, ale předkládá i důležité zamyšlení o etice využívání sov pro zábavu, zejména jako domácích mazlíčků. Neméně vzrušující částí (kapitola 8) je vhled do mytologie a spirituálního spojení člověka (lidských civilizací) se sovami. Důkazem těchto symbolických spojení jsou nalezené kresby sov z období i před 36 000 lety. V některých kulturách jsou sovy považovány za duchovní bytosti, bohyně či zvěstovatelky štěstí a v jiných zase za předzvěst zkázy, zloby či smrti. V závěrečné kapitole (kapitola 9) Ackermanová shrnuje vše, co se o sovách naučila skrze svoji pečlivou rešerši, zkušenosti nabyté v terénu či díky svému úzkému propojení s vědeckou komunitou. Nezapomíná dodat, jaké vzrušující poznatky ještě čekají na své odhalení.
Doslov je esejí o ochraně sov a jejich životního prostředí. Stejně jako mnoho druhů jsou i sovy výrazně ohroženy lidskou činností, jako je odlesňování či intenzivní zemědělství. Právě ony se proto mohou stát důležitými ambasadorkami ochrany přírody, a zprostředkovat tak široké veřejnosti poselství o efektivní ochraně biotopů sov a s nimi i celé palety dalších druhů. Vždyť představa, že některé dříve běžně rozšířené a početné druhy z naší krajiny úplně vymizí, je extrémně znepokojivá, a přitom řešení máme často ve svých rukou.
Kniha Co sova ví je fantastické dílo, které kombinuje směs nejnovějších fascinujících poznatků a poutavého vyprávění o sovách, což z ní dělá povinnou četbu pro milovníky přírody i odbornou veřejnost. A možná po přečtení této knihy pocítíte neodolatelné nutkání vyrazit do přírody a zažít setkání se sovami na vlastní kůži. Vždyť – jak Ackermanová na svém, ale i řadě dalších případů jasně demonstruje – i jen letmé setkání s těmito tajemnými a skrytě žijícími tvory vám může změnit život.
Na přelomu února a března jsme v ptačích parcích uspořádali první dobrovolnické brigády, jejichž cílem bylo připravit parky na nadcházející hnízdní sezonu. Akce doprovázelo příjemné předjarní počasí a kromě slunečních paprsků hřála dobrovolníky zejména práce, které bylo v ptačích parcích víc než dost. Jako vždy se však našel čas také na odpočinek, společné povídání u ohně i pozorování ptáků. Na všech brigádách panovala skvělá atmosféra a pevně věříme, že si dobrovolníci čas strávený v ptačích parcích užili a rádi se vrátí i na další akce. Continue reading „Ohlédnutí za jarními brigádami v ptačích parcích“
Počasí posledních dnů i výhled do dalších působí vskutku jarně. Příroda je v pohybu. Můžeme pozorovat hejna čejek, kvíčal, konipasů a dalších druhů vracejících se ze svých zimovišť. Ani čápy současné počasí nenechává klidnými a přestože sotva začal březen, na mapě čapích hnízd svítí již 52 hnízd, kde byli čápi pozorováni, z toho na 21 je dokonce celý pár! Je nejvyšší čas zkontrolovat hnízda v okolí a své pozorování zadat do databáze Čapích hnízd – i v případě, že je hnízdo prázdné. Můžeme očekávat, že současné teplé počasí jejich návrat, zvláště do západní části Česka, ještě urychlí. Právě nyní máme jedinečnou šanci podchytit rozdíl v návratu dvou populací čápů bílých.
Vítání čápů na hnízdě. Foto: S. Chvapil
I když před rokem bylo touto dobou obsazeno již více než 70 hnízd, stále se letos jedná o velmi vysoké číslo, které je dáno hlavně návratem čápů létajících západní cestou. Právě nyní je to velmi dobře vidět na mapě čapích hnízd – většina modrých bodů svítí v západních a jižních Čechách. Tito čápi zimovali pravděpodobně na evropském kontinentu, možná hned v Německu, kousek za hranicemi, pravděpodobněji na Pyrenejském poloostrově (viz obrázek). Mírné zimy a dostatečná potravní nabídka na skládkách lidských odpadků umožnila v posledních desetiletích výrazný nárůst počtu zimujících ptáků zejména ve Španělsku a Portugalsku, kteří se tak mohou úspěšně vyvarovat nebezpečné cesty do Afriky. Čápi létající východní cestou na rozdíl od nich létají až do jižní Afriky a mají mnohonásobně delší cestu, proto se vrací později. Navíc nejsou schopni reagovat na počasí, které právě panuje v Evropě.
Zaznamenaní čápi bílí zimující na evropském kontinentu v období vánočních svátků 2024. Zatímco ve střední a východní Evropě jde pouze o výjimečná pozorování, v západní Evropě se zimující čápi stali v posledních desetiletích běžným jevem. Zdroj: https://www.eurobirdportal.org
Že se čápi na hnízdech objevují dříve než před deseti lety naznačují i data z programu Čapí hnízda (viz graf). Nesmíme však zapomínat, že v loňském roce přispělo svým pozorováním dvojnásobné množství lidí a tudíž byla vyšší pravděpodobnost čápa na hnízdě zastihnout. Navíc v posledních letech u nás běžně zimuje okolo deseti ptáků, kteří se potulují krajinou a mohou odpočívat i na více hnízdech.
Vývoj počtu hnízd obsazených čápem bílým k 1. březnu, na základě dat programu Čapí hnízda od roku 2014. Nárůst v posledních letech způsobují čápi létající západní cestou, pravděpodobně zimující v Evropě. Jsou v něm zahrnuti i ptáci u nás zimující, kteří se na hnízdech objevují úplně nejdříve. Data mohou být ovlivněna i vyšším pozorovacím úsilím, které v průběhu let stoupá.
Využijte proto nadcházející teplé dny a zkontrolujme, kde čápi už jsou a kde ještě ne. Třeba bude odměnou krásné nečekané pozorování!
Srdečně zveme holky a kluky ve věku 10 – 15 let se zájmem o ornitologii na expedici Musílkova cesta.
Na rozdíl od Josefa Musílka, který se na svoji cestu přes Sibiř vydal nedobrovolně s Československými legiemi za první světové války, my se na expedici vydáme dobrovolně. V ideálním čase hnízdního období, kdy ptáci zpívají nejvíce, budeme podnikat dobrodružné výpravy do okolí. Čekají nás nové zážitky, během nichž si budeme vzájemně předávat zkušenosti v pozorování ptáků a pronikat do tajemství ptačích hlasů.
Poznáme, které druhy v dané oblasti žijí, které jsou nejběžnější a které naopak vzácné. Potkáme nové kamarády se stejným zájmem, prohlédneme si ptáky zblízka během kroužkování.
Podmínkou účasti je doprovod alespoň jednoho dospělého, vážný zájem o ptáky a o terénní práci ve skupinkách svých vrstevníků. Pro doprovod bude připraven dobrovolný program.
Cíl expedice:
Během omezeného času poznat, zmapovat a zdokumentovat co nejvíc ptactva v okolí expediční základny Bílá Skála na Jindřichohradecku.
16. – 18. května 2025, příjezd od 17:00, odjezd v neděli odpoledne
Expediční základna:
Ubytování ve čtyřlůžkových chatkách s prostěradly.
Nezbytné vybavení účastníků:
terénní oblečení, obuv do každého počasí i vlhkých luk, vlastní dalekohled, mobil (pořizování dokumentace, nahrávání hlasů), psací potřeby (tužka a zápisník), teplý spacák
Další drobnosti budou účastníkům upřesněny před akcí e-mailem.
Jaké ptáky se nám v okolí podaří objevit letos?
Cena (pro členy ČSO) za pobyt s programem a stravou:
ubytování v chatkách: děti 2 400,- Kč, dospělí 2 700,- Kč
Cena zahrnuje ubytování na 2 noci s plnou penzí (od páteční večeře do nedělního oběda) a hlavně připravený program na celý víkend spojený s poznáváním ptáků a terénní práce.
Na akci jsou přednostně přijímáni členové, nečleni až v případě nenaplnění kapacity. Nečlenská cena je na osobu o 500,- Kč vyšší, než výše uvedená cena členská.
Přihlášky a způsob platby:
Zájemce prosíme o vyplnění registračního formulářenejpozději do 31. 3. 2025. Následně Vám bude na základě údajů vyplněných při registraci vygenerována faktura.
Při odhlášení z akce méně než 10 dní před jejím začátkem garantujeme vrácení pouze ½ uhrazené částky.
Na shledanou na Bílé Skále se za celý doprovodný tým těší
Gábina Dobruská
Spravovat Souhlas s cookies
Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení, technologie jako jsou soubory cookies. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.
Funkční
Vždy aktivní
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.