atlas

Evropský atlas hnízdního rozšíření ptáků je před dokončením

Druhý Atlas hnízdního rozšíření ptáků Evropy (EBBA2) vyjde jako kniha v prosinci 2020 a následně budou hlavní výsledky dostupné i v on-line verzi. Mapování, do něhož se zapojilo kolem 120 000 terénních ornitologů, většinou amatérů, dosáhlo 96 % pokrytí území Evropy a stalo se tak pravděpodobně největším projektem občanské vědy na kontinentě. Atlas přinese údaje o hnízdním rozšíření a početnosti všech 596 zjištěných původních i nepůvodních ptačích druhů v Evropě. Srovnání s výsledky prvního atlasu z 80. let minulého století ukazuje na výrazné změny v rozšíření evropských ptáků. Výsledky projektu budou sloužit dalšímu výzkumu i ochraně přírody.

O novém hnízdním atlasu rozhodla Evropská rada pro sčítání ptáků před deseti lety

První Atlas hnízdního rozšíření ptáků Evropy (EEBA1) se stal základním dílem pro vědce i ochranáře a jeho výsledky jsou dodnes bohatě využívány (Herrando et al. Bird Study 66 (2019): 149-158). Od roku 1997, kdy první atlas vyšel, se v Evropě odehrály velké změny. Ať již to byly změny ve využívání krajiny, nebo změny klimatu, dalo se očekávat, že se projeví též na avifauně. Právě potřeba tyto změny zdokumentovat byla jednou z příčin, proč se Evropská rada pro sčítání ptáků (European Bird Census Council, EBCC www.ebcc.info) v roce 2010 na své konferenci v Cáceres ve Španělsku rozhodla mapování zopakovat a vydat druhý atlas. Od počátečních organizačních kroků bylo zřejmé, že atlas bude nejspíš největším projektem občanské vědy na kontinentu. Výbor EBCC ustanovil tzv. Řídící výbor atlasu a vlastní koordinace byla svěřena trojici organizací z různých koutů Evropy: Švýcarskému ornitologickému institutu (SOI www.vogelwarte.ch), Katalánskému ornitologickému institutu (ICO www.ornitologia.org) a České společnosti ornitologické (ČSO www.birdlife.cz). Na projektu ovšem od počátku pracovali I další jednotlivci a organizace (www.ebba2.info).

Tisíce terénních spolupracovníků mapovaly ptáky v Evropě v letech 2013 až 2017

Obrovské území a velká různorodost v přístupech k mapování ptáků v jednotlivých zemích byly od samého počátku projektu velkou výzvou. Území zahrnuté do projektu představovalo celou Evropu včetně evropské části Ruska a Kazachstánu, ale také celé Turecko, Kavkaz, Kypr a ostrovy a souostroví ve Středomoří, Atlantiku či Severním ledovém oceánu. Museli jsme vytvořit metodiku, která bude jednoduchá, avšak standardizovaná a hlavně přijatelná ve všech zemích. Po mnoha konzultacích s koordinátory atlasu v jednotlivých zemích byla metodika vytvořena a publikována (Herrando et al., Bird Census News 2013, 26/1–2: 6–14). Poté už bylo na zodpovědnosti koordinátorů v jednotlivých zemích, aby metodiku převedli do podmínek svých zemí, seznámili s ní spolupracovníky a koordinovali jejich práci a informovali je v průběhu celého projektu. Mapování probíhalo v síti kvadrátů 50×50 km, stejně jako v prvním atlase. Podařilo se získat údaje z 5 110 kvadrátů, což představuje 96 % celého sledovaného území. Do výsledného datového souboru byla použita všechna pozorování splňující základní požadavky, t.j. správné určení druhu, datum, lokalita a stupeň průkaznosti hnízdění (tzv. atlasový kód). Kromě toho mnozí terénní spolupracovníci dodávali kompletní seznamy druhů zjištěných za danou dobu (obvykle 1 až 2 hodiny). Tyto údaje sloužily zejména k tvorbě modelovaných map pravděpodobnosti výskytu v měřítku 10×10 km. V kontinentálním měřítku byl takový přístup použit vůbec poprvé. Dle údajů dodaných koordinátory v jednotlivých zemích se na práci v terénu celkem podílelo více než 120 tisíc ornitologů a ptáčkařů, systematicky sbíraná data, tedy kompletní seznamy druhů, poskytlo přibližně 35 tisíc ornitologů. Spolupracovali jsme i s velkými portály shromažďujícími údaje o pozorováních ptáků (www.eurobirdportal.org), jejichž údaje pomohly v mnoha případech doplnit data dodaná koordinátory z jednotlivých zemí.

V některých zemích jsme zorganizovali školení v metodice formou společné práce v terénu, při níž ptáky mapovaly smíšené skupiny místních ornitologů a expertů z EBCC. Na snímcích školení v Srbsku a v Bosně a Hercegovině. Foto: P. Voříšek a V. Keller.

Pro sběr, kontrolu a správu dat byly využity moderní on-line nástroje

Za sběr údajů od terénních spolupracovníků v jednotlivých zemích byli zodpovědní koordinátoři, kteří následně zasílali data evropským koordinátorům. Data ze 48 zemí, z 5 110 kvadrátů a o téměř 600 druzích vytvořila výslednou databázi o více než půl milionu záznamech. Komplikace přinášelo nejen obrovské množství údajů ale i např. skutečnost, že mnoho kvadrátů zasahuje na území více zemí a údaje pro každý takový kvadrát musely být zkontrolovány a odsouhlaseny všemi koordinátory z příslušných zemí. Ještě složitější byla kontrola dat v kompletních seznamech druhů, kde bylo například nutno odstranit všechny záznamy nehnízdících jedinců. Zde se projevila výhoda toho, že v ČR byly v rámci kompletních seznamů pro atlas, tzv. hodinovek, atlasové kódy zaznamenávány rutinně přímo v terénu. Obtížná práce na evropském datovém souboru ležela především na bedrech kolegů z ICO v Barceloně. Ti pro účely atlasu vyvinuli několik on-line nástrojů, které mimo jiné umožňovaly všem národním koordinátorům dodávat, kontrolovat a případně opravovat data on-line. Stejně tak mohli koordinátoři on-line řešit sporné případy údajů z hraničních kvadrátů s kolegy ze sousedních zemí. On-line databáze posléze sloužila i autorům druhových kapitol, kteří data použili pro psaní textů, ale současně údaje ještě znovu zkontrolovali. Nicméně v kontrole kvality dat hráli hlavní roli národní koordinátoři.

Úroveň zpracování (množství a kvalita dat) v EBBA2: naprostá většina kvadrátů byla při terénní práci pokryta. Modře kvadráty s dobrým pokrytím, oranžově s horším a šedě kvadráty, odkud se nepodařilo získat údaje. Kvadráty, které pokryty nebyly nebo byly zpracovány jen nedostatečně, se nacházejí v hůře dostupných oblastech.

Udržování kontaktů po celou dobu projektu bylo klíčové

Od samého počátku projektu jsme průběžně informovali koordinátory v jednotlivých zemích, posílali metodiku, pokyny atd. Zpočátku prostřednictvím emailů, posléze jsme v roce 2014 vytvořili samostatný web www.ebba2.info, k němuž záhy přibyly profily na Facebooku a Twitteru. Množství problémů jsme řešili též bilaterálně, kdy členové koordinačního týmu navštěvovali příslušné země nebo naopak koordinátoři z těchto zemí přijížděli na krátké stáže do Barcelony. Protože i v éře on-line dorozumívání jsou osobní kontakty čas od času nenahraditelné, pořádali jsme i workshopy a setkání s národními koordinátory, často v rámci konferencí EBCC.

Kromě workshopů v rámci konferencí EBCC jsme organizovali i specializovaná setkání s koordinátory, na nichž jsme zpracovávali data, která s sebou národní koordinátoři přivezli. Na snímcích okamžiky z workshopu podpořeného Nadací MAVA, který se konal v prosinci 2019 v Chorvatsku. Foto: P. Voříšek.

Práce v terénu v některých částech Evropy nebyla lehká, úroveň zpracování však nakonec překonala očekávání

Přístup do některých oblastí v Evropě není tak jednoduchý, jak jsme zvyklí od nás ze střední Evropy. Chybějící silnice, neprostupné bažiny, ale také minová pole nebo ozbrojené konflikty ztěžovaly ornitologům jejich práci. Přes všechny tyto problémy a zejména díky úsilí, nadšení a ochotě spolupracovat se národním koordinátorům a jejich terénním spolupracovníkům podařilo dokázat téměř nemožné a nepokrytá zůstala pouhá 4 % všech sledovaných kvadrátů 50×50 km. V některých dalších byla data neúplná a celkově horší kvality, což je zohledněno při interpretaci výsledků.

Rozsáhlá území v Bělorusku jsou pokryta těžko přístupnými mokřady, což ztěžuje mapování ptáků v takových oblastech. Foto: P. Voříšek.

Atlas by se nepodařilo dokončit bez finanční podpory. Přispěli dárci většími obnosy i množství podporovatelů malými částkami

Ptáky v terénu pro atlas mapovali dobrovolní spolupracovníci, to ale neznamená, že atlasy hnízdního rozšíření nepotřebují žádné finance. Ty jsou potřeba na koordinaci, vybavení, zpracování dat a na publikaci výsledků, někde i na práci v terénu, především na dopravu do nepřístupných oblastí. Mnoho národních koordinátorů bylo schopno zajistit potřebné finance pro své národní atlasy a tím i pro sběr údajů pro atlas evropský. V jiných zemích jsou finanční zdroje na takovéto účely velmi omezené nebo vůbec nejsou. Přitom jsou to většinou země, kde lze za málo peněz udělat mnoho práce. Koordinačnímu týmu EBBA2 se naštěstí podařilo získat grant od nadace MAVA (MAVA Foundation), který významně pomohl tomu, že především z východní a jižní Evropy jsme získali, mnohdy poprvé v historii, kvalitní data. Pomohli ovšem i další dárci a podporovatelé a v závislosti na míře jejich podpory budou uvedeni na webu projektu nebo v knize. Financemi přispěli i ilustrátoři, kteří nejenže poskytli své ilustrace pro atlas zdarma, ale někteří z nich darovali část z příjmů z prodeje svých ilustrací. Pomohlo i mnoho malých dárců prostřednictvím sponzorství druhů – vybrali jsme přes 100 tisíc Euro a stále je možné přispět na https://www.ebba2.info/support-ebba2/ebba2-species-sponsorship/. Přestože větší část práce na atlasu je za námi, stále ještě zbývá připravit knihu do tisku a výsledky k publikaci on-line. V neposlední řadě platí, že čím více prostředků ještě vybereme, tím levnější a tím pádem dostupnější bude atlas v podobě knihy.

V Evropě bylo zjištěno 596 hnízdících druhů

Výsledky atlasu ukázaly, že v Evropě v době mapování (2013 až 2017) hnízdilo 539 ptačích druhů, které považujeme v Evropě za původní. Některé jsou široce rozšířené a byly zjištěny téměř ve všech kvadrátech 50×50 km, jiné druhy se vyskytovaly jen na omezeném území. Více než polovina zjištěných druhů byla zjištěna v méně než 10 % kvadrátů. V atlasu jsme také zdokumentovali hnízdění 57 nepůvodních ptačích druhů.
Příklad mapy početnosti druhu (kvadráty 50×50 km): moudivláček lužní (Remiz pendulinus).

 

Počet nepůvodních druhů zjištěných v kvadrátové síti 50×50 km.

Atlas bude obsahovat i mapy s pravděpodobností výskytu pro celý kontinent

Vůbec poprvé v Evropě budou v atlasu i mapy založené na modelování pravděpodobnosti výskytu druhů v kvadrátové síti 10×10 km. Pro modely byla použita data ze systematické části mapování (z kompletních seznamů druhů) a proměnné charakterizující prostředí a klima. Věrohodné mapy se podařilo vytvořit pro 224 druhů. Tyto mapy významně přispívají k pochopení rozšíření druhů, zejména těch běžných, neboť ukazují hlavní oblasti výskytu, což by u klasických map rozšíření nebylo možné.

Příklad mapy pravděpodobnosti výskytu v síti 10×10 km: moudivláček lužní (Remiz pendulinus).

Srovnání výsledků prvního a druhého atlasu dokládá velké změny v rozšíření ptáků v Evropě

Tam, kde to kvalita získaných údajů umožnila, budou v atlase publikovány i mapy změny, které budou ukazovat změny v rozšíření mezi prvním a druhým atlasem, tedy za období přibližně 30 let. Pro toto srovnání jsme mohli použít údaje jen z oblastí, které byly dostatečně dobře pokryté v obou atlasech, proto tedy mapy změny často nezahrnují celou Evropu. I přes to poskytují obraz toho, k jakým změnám v avifauně Evropy v posledních 30 letech došlo. Není příliš překvapením, že různé druhy změnily své rozšíření různě. Ovšem vypadá to, že posun areálu severním směrem bude tím hlavním, který se ve výsledcích objeví. Zaznamenali jsme také velké rozšíření oblastí výskytu nepůvodních druhů. Tyto a mnohé další výsledky budou publikovány ve větších podrobnostech v knize a ve fázi příprav je také článek do vědeckého časopisu.

Změny v rozšíření moudivláčka lužního v Evropě mezi prvním a druhým atlasem. Oranžové kvadráty – vymizení, modré kvadráty – kolonizace, šedé kvadráty – žádná změna. Intenzita zbarvení odpovídá kvalitě podkladových dat, tmavší odstín charakterizuje kvadráty s daty o lepší kvalitě.

Kniha vyjde v prosinci 2020, výsledky budou posléze k dispozici i on-line

Kniha s názvem Evropský hnízdní atlas ptáků 2: rozšíření, početnost a jejich změny vyjde ve spolupráci se známým nakladatelstvím Lynx Edicions (www.lynxeds.com). Kniha, jejíž hlavní částí budou druhové kapitoly, bude čítat přibližně tisíc stran a pro každý druh zde budou zobrazeny příslušné informace: mapa početnosti v kvadrátové síti 50×50 km, u vybraných druhů mapa pravděpodobnosti výskytu v síti 10×10 km a mapa změny rozšíření mezi prvním a druhým atlasem. Stručný doprovodný text bude určen k usnadnění interpretace map. Druhové kapitoly budou doprovázeny i barevnými originálními ilustracemi, které zdarma poskytlo 45 předních evropských ilustrátorů včetně několika z České republiky. Úvodní kapitoly pak budou obsahovat popis metodiky, vysvětlivky a návod k interpretaci textů a map. Podstatná bude kapitola shrnující celkové výsledky, kde se čtenář mimo jiné dozví o rozšíření a početnosti ptáků v hlavních evropských regionech a typech prostředí. Publikace výsledků na internetu bude následovat až po nějaké době po vydání knihy. Toto zpoždění ale bude nahrazeno tím, že významná část výsledků bude dostupná v režimu Open Access a zdarma (www.ebba2.info/results/data-access-policy/).

 

Počet ptačích druhů zjištěných v jednotlivých kvadrátech 50×50 km. Při interpretaci údajů ve východní Evropě je třeba vzít v úvahu nižší úroveň pokrytí terénními spolupracovníky.

Evropský atlas byl impulsem k tvorbě národních atlasů a zvýšil zájem o monitoring ptáků

Díky tomu, že mapování ptáků v terénu pro Evropský atlas bylo možno využít i pro sběr údajů pro národní atlasy, mnohé země paralelně s prací na Evropském atlasu připravovaly nebo stále ještě připravují svůj podrobnější atlas. Kromě podrobnější kvadrátové sítě často takové atlasy přinášejí i odhady velikosti populací jednotlivých druhů a čím dál více se uplatňují mapy založené na modelech. Především však opakované národní atlasy přinášejí cenná srovnání s atlasy minulými. Přehled těchto atlasů lze nalézt na stránkách EBBA2 (www.ebba2.info).

Díky účasti na Evropském atlasu se v mnoha zemích zvýšil zájem o další programy monitoringu ptáků včetně sčítání běžných druhů. Také zaznamenávání ornitologických pozorování do on-line databází roste, populární a především velmi užitečné jsou kompletní seznamy druhů. Vývoj zejména ve východní Evropě je důvodem pro opatrný optimismus – zájem v tamní ornitologické komunitě o monitoring ptáků se zvýšil, teď je třeba jej podchytit a podpořit finančně.

Hnízdní atlas ptáků Slovinska vyšel v březnu 2019.

Evropský hnízdní atlas je výsledkem obrovského úsilí jednotlivců a organizací a může posloužit jako příklad projektu občanské vědy v kontinentálním měřítku

Projekt tohoto druhu by nemohl uspět bez aktivní spolupráce tisíců dobrovolných spolupracovníků, amatérských i profesionálních ornitologů, bez národních koordinátorů a jejich pomocníků, bez sponzorů a bez organizací, které podporují EBCC. Zejména terénní spolupracovníci zasluhují náš dík, bez nich by atlas zcela jistě nevznikl. Není v silách evropských koordinátorů poděkovat všem jmenovitě, avšak národní koordinátoři práci svých spolupracovníků ocení prostřednictvím webových stránek či v publikacích. V zemích, kde takovou možnost mít nebudou, budou moci své spolupracovníky jmenovitě ocenit na stránkách EBBA2.
Členové ČSO při mapování pro atlas v Bělorusku. Foto: P. Voříšek.

Evropský hnízdní atlas vyjde jako kniha v prosinci 2020

Vydání knihy jsme svěřili prestižnímu nakladatelství Lynx Edicions v Barceloně, které je mimo jiné známé vydáním díla Handbook of the Birds of the World. Všechny materiály potřebné pro vydání díla jsme předali do nakladatelství již v únoru a v současnosti společně pracujeme na tom, aby kniha spatřila světlo světa tak, jak bylo v roce 2010 slíbeno, tedy před Vánoci 2020.

Kdo má zájem sledovat vývoj v poslední fázi projektu, může sledovat aktuality na webu EBBA2 nebo na Facebooku či Twitteru.

 

Za koordinační tým EBBA2

Petr Voříšek, Verena Keller, Sergi Herrando