Mapujte rehky

Postupná urbanizace a změna klimatu ovlivňují nejen nás, ale také ptáky. V dnešní době, kdy se města rozrůstají a klima mění, se ptáci obývající městské prostředí stávají velmi vhodným předmětem výzkumu těchto změn. Mezi druhy, které na tyto změny reagují, je i pták roku 2024, rehek domácí (Phoenicurus ochruros). Na základě výsledků mapování zimního rozšíření ptáků v České republice v 80. letech bylo odhadnuto, že tehdy na našem území každoročně zimovalo pět až deset jedinců rehka domácího. V posledních dvou desetiletích se ale tento druh u nás pokouší přezimovat stále častěji. Bohužel přesnější data o jeho zimní početnosti v současnosti chybí. To je hlavní motivací akce pro veřejnost doprovázející kampaň Pták roku 2024, která si klade za cíl podrobněji zmapovat rehky domácí na našem území během zimy.

Samec rehka domácího přezimující v Brně. Foto: Filip Petřík

Akce Rehci v zimě

Touto cestou bychom rádi získali lepší představu o tom, kolik jich na našem území zimuje, kde se vyskytují a jak se jejich početnost v průběhu zimy mění. Tyto poznatky se pak mohou stát východiskem pro pravidelné sledování změn zimní početnosti, rozšíření a ekologie rehka domácího i do budoucna. A jako odměnu pro vás, kdo se s námi pustíte do mapování rehků v zimě, jsme připravili ceny do malé soutěže.

Jak rehka domácího poznám?

Rehek domácí je velký zhruba jako vrabec, ovšem štíhlejší. Dospělý samec má tmavě šedé břicho a záda, uhlově černé hrdlo a tváře, výrazné bílé pole v křídle a rezavý ocas. Samice a mladí samci jsou jednolitě šedí, a i pro ně je typický rezavý ocas. Rehka lze určit i na větší vzdálenost, a to podle jeho obvyklých pohybů. Jedním z nich je časté podřepování na místě, zvláště pokud rehek varuje před nebezpečím, například před kočkou. Dalším typickým pohybem rehka je potřepávání ocasem. S oblibou sedá na vyvýšená místa, jako jsou ploty, kůly, zídky, hřebeny střech a komíny, odkud vyhlíží kořist nebo zpívá.

Zpěv rehka domácího, který lze občas zaslechnout i u zimujících samců, je nezaměnitelný a skládá se ze dvou melodických částí, mezi něž jsou vloženy chraplavě drsné tóny:

V zimě ale nejčastěji uslyšíme kontaktní hlas, což je opakovaný hvízdavý tón, v případě varování často doplněný o zvuk připomínající cvakání kamenů o sebe:

Kde zimující rehky najdu?

Rehci domácí u nás v zimě vyhledávají zejména lidská sídla nebo jejich okolí. Jejich oblíbenými stanovišti jsou, stejně jako v hnízdním období a během tahu, mimo jiné i brownfieldy, staveniště, nádražní budovy, vozovny, továrny nebo haly logistických center. V zimním období je velmi důležitá blízkost vhodných zdrojů potravy. Zatímco za slunečného počasí loví rehci hmyz na osluněných střechách, zdech či hromadách suti, během zamračených dnů se živí bobulemi loubince (známého také jako přísavník či psí víno), svídy, brslenu a dalších dřevin.

Foto:  Pavel Štěpánek, CC BY-SA 2.0 DEED: Leonora Enking, Mikko Heikkinen, Andreas Rockstein, Cristina Sanvito

Právě přítomnost stěn porostlých loubincem s dostatkem bobulí se zdá být v chladných zimách klíčem k úspěšnému přečkání mrazivého počasí. A pokud je poblíž takové stěny staveniště s hromadami stavebního materiálu, máme poměrně velkou šanci na zimující rehky narazit.

Kde mapovat?

Mapujeme v celém Česku. Cílem je navštívit co nejvíc čtverců (2,8 × 3 km), abychom dostatečně pokryli co největší území. Mapovat zimující rehky můžeme nejen v okolí bydliště, školy či práce, ale i na toulkách za ptáky po různých koutech naší země, zároveň ale v prostředí, kde se rehek vyskytuje – tedy především v lidských sídlech. Na interaktivní mapě snadno zjistíme, která místa nejsou dosud pokrytá.

Samice rehka v zimě. Foto: Ludmila Korešová

Kdy mapovat?

Mapování probíhá od 1. prosince do 28. února. Toto období bude rozděleno na tři po jednotlivých kalendářních měsících, a proto je žádoucí provést kontrolu lokalit a výsledek zaznamenat v průběhu zimy opakovaně. Odstup mezi dvěma po sobě jdoucími kontrolami by měl být alespoň sedm dní. Mapovat lze v jakoukoliv denní dobu, přičemž nevhodnější jsou ranní a dopolední hodiny, kdy rehci aktivně shánějí potravu. Mapujeme pouze za vhodných podmínek, když nefouká silný vítr, neprší a nesněží.

Co a kam zaznamenat?

U každé vycházky si zapíšeme čas, od kdy do kdy a kde jsme se hledání rehků věnovali, a kolik jsme jich zaznamenali. Všechny nálezy (včetně negativních kontrol) zaznamenáváme ihned* do faunistické databáze ČSO Avif http://avif.birds.cz/ formou klasické vycházky přes tlačítko Vložit. Pozorování je vhodné odeslat co nejdříve, aby se ostatní mapovatelé včas dozvěděli o již zmapovaných lokalitách. Zároveň na interaktivní mapě po odeslání hned uvidíme, zda se nám v daném zimním měsíci podařilo dobýt nový čtverec v místech našich pozorování, nebo je žádoucí mapovat jinde. Při zadávání do databáze Avif kromě povinných údajů (datum, lokalita, souřadnice a počet pozorovaných jedinců) do poznámky k vycházce uvedeme heslo „Rehci v zimě“, aby naše vycházka mohla být zařazena do soutěže. Kromě toho je vhodné do poznámky k pozorování rehků zapsat, čím se živili (např. „konzumuje bobule loubince“, „loví hmyz v osluněné části lomu“), kolik bylo šedě a černě zbarvených jedinců, případně další zajímavosti („pravidelně nocuje ve výměníkové stanici“ apod.). 

*Pokud například zadáte mapování z 1. ledna až 15. ledna, nebude se počítat jako první dobytí čtverce.

Proč zadávat i negativní kontroly?

Do databáze Avif zadáváme i negativní kontroly. Je to jednoduché: pokud během vycházky rehky nepotkáme, zapíšeme druh rehek domácí a u počtu pozorovaných jedinců zadáme nulu. Aby kontrola mohla být považována za negativní, je ale třeba splnit alespoň jedno z následujících kritérií: 

  • kontrola proběhla na linii o délce nejméně 1 km,
  • nebo kontrola na dané lokalitě trvala alespoň 15 minut

 

Zároveň je žádoucí, aby kontrola proběhla v prostředí vhodném pro výskyt rehků (tedy například ne v souvislém lesním porostu). Hlášení negativních kontrol je velmi důležité, aby bylo zřejmé, že kontrola lokality proběhla, byť s negativním výsledkem. To nám pomůže rozlišit místa, kde se nemapovalo, od míst, kde se mapovalo, ale rehci tam nebyli zjištěni. 

SHRNUTÍ:
Mapujeme

  • od 1. prosince do 28. února
  • opakovaně, s rozestupem alespoň 7 dní
  • ráno a dopoledne


Zaznamenáváme

  • Do Avif.birds.cz
  • Čas (od–do)
  • Souřadnice (kliknutím do mapy)
  • Počet jedinců 
  • I negativní kontroly (že jsme rehka neviděli)
  • Do poznámky: Rehci v zimě
  • Odešleme co nejdříve!

 

Soutěžíme o ceny od ČSO, nakladatelstvá Kazda a společnosti ProBio

Přijímáte zimní výzvu a jdete do toho s námi?