Už od roku 2015 mohou zemědělci vstupovat do agroenvironmentálně-klimatického opatření (AEKO) Ochrana čejky chocholaté. Jeho cílem je zajistit na polích, na kterých čejky a ostatní bahňáci pravidelně hnízdí, ideální podmínky v době obsazování hnízdních lokalit a předejít zbytečným ztrátám zemědělskou technikou. V druhé polovině roku je plocha oseta směsí, která je atraktivní nejen pro hmyz, ale i pro další druhy zemědělské krajiny. Přestože ČSO v roce 2022 provedla ve spolupráci s AOPK ČR a krajskými úřady revizi původního vymezení hnízdišť zařazených do opatření včetně doplnění nových lokalit, není možné plně podchytit celé území České republiky, které se navíc často dynamicky mění. Proto jsme s Ministerstvem zemědělství domluvili prozatím jednorázové doplnění nových lokalit, které budou od roku 2025 pro zemědělce připravené ke vstupu. Návrhy posílejte do 6. listopadu na email zamecnik@birdlife.cz.
Dotační program na ochranu čejky chocholaté navrhla Česká společnost ornitologická ve spolupráci s Českou zemědělskou univerzitou na základě výzkumu a dat získaných z monitoringu čejek chocholatých v roce 2008. V roce 2012 pak byla spuštěna speciální čejčí databáze v rámci faunistické databáze AVIF, do které dobrovolní mapovatelé zadali během prvních 3 let téměř 3000 záznamů o hnízdištích čejek. Díky těmto datům se podařilo vytipovat 360 hnízdišť, které byly zařazeny do opatření. Zájem zemědělců o tento dotační titul se postupně rostl; zatímco v roce 2015 se do opatření rozhodlo vstoupit 12 zemědělců s plochou 105 ha, v roce 2024 to už bylo 46 žadatelů s 81 hnízdišti o celkové výměře 554 ha.
V průběhu předchozího období 2015-2022 bylo možné nabídku půdních bloků do opatření každoročně doplňovat, často se tak dělo z podnětu samotných zemědělců a jednalo se o jednotlivé případy. Díky tomu se počet lokalit navýšil až na 433. V roce 2022 pak ČSO provedla revizi všech hnízdišť zařazených do AEKO. Její součástí byla kontrola stavu všech půdních bloků zařazených do opatření a doplnění nových lokalit. U některých ploch došlo v důsledku sucha ke změně vláhových poměrů a ztratily svou atraktivitu pro čejky, byly také zjištěny případy, kdy se změnil i charakter samotných ploch např. výstabou dálnice. Na základě výsledků kontrol bylo z nabídky vyřazeno 97 lokalit a současně se doplnilo 386 nových hnízdišť. Aktuální nabídka je tak na úrovni 720 lokalit.
Od začátku aktuálního programovacího období Společné zemědělské politiky v roce 2023 se nicméně Ministerstvo zemědělství zatím postavilo ke každoroční aktualizaci vrstvy rezervovaně. Pro letošní rok jsme se dohodli na zatím jednorázovém doplnění. Obracíme se proto na vás s prosbou, abyste zvážili výskyty čejek ve vašem okolí a pokud víte o potenciálně vhodných hnízdištích, zaslali nám návrhy na doplnění. Jednat by se mělo o hnízdiště, kde se čejky objevují pravidelně, optimálně každoročně.
Pro ověření, zda je hnízdiště už navrženo, využijte LPIS (registr evidence využití zemědělské půdy). https://mze.gov.cz/public/app/lpisext/lpis/verejny2/plpis/.
Možnosti, v jaké podobě je možné navrhované plochy poslat, jsou následující:
- zákres v jakémkoli mapovém podkladu
- návrh ploch podle LPIS
- návrh plochy v programu GIS
- zaslané GPS pozice středu hnízdiště
- zákresy ploch v aplikaci mapy.cz, GoogleEarth nebo v jiném prostředí
Vaše návrhy posílejte prosím nejpozději do 6. listopadu 2024 na email zamecnik@birdlife.cz.