Novým předsedou ČSO je Peter Adamík

V pondělí 18. listopadu 2024 hlasoval nově zvolený výbor pro období 2024–2028 o novém předsedovi ČSO. Jednomyslně byl zvolen Peter Adamík, který bude současně plnit i funkci jednatele, tedy statutárního zástupce. 

Nový předseda ČSO Peter Adamík  (44 let) se představuje:
Ptáci mě fascinovali od dětství. Pocházím z Horního Pováží, kde ornitologické toulky kolem řeky Váhu, do Strážovských vrchů, Javorníků a později na Malou Fatru, formovaly můj vztah ke krajině a ptákům. Měl jsem štěstí na lidi, kteří mě správně nasměrovali, a tak se od roku 1999 mým novým domovem stala Olomouc. Vystudoval jsem systematickou biologii a následně zoologii na Univerzitě Palackého v Olomouci. Po studiích jsem zde zapustil kořeny a od té doby pracuji jako vědecký pracovník v Ornitologické laboratoři zdejší univerzity a také jako kurátor zoologických sbírek Vlastivědného muzea. Čtyři roky jsem externě pracoval i pro Národní muzeum na jeho nových expozicích.

Členem ČSO jsem od roku 2004. Sedm let jsem pro ČSO vedl časopis Sylvia. Odborně vypomáhám s přípravou velkých konferencí ČSO v Mikulově. Připomínkoval jsem různé programy, např. Avif, zejména záznamy prvních příletů. Provádím Liniové sčítání druhů a jsem velký fanda monitoringu ptáků.

ČSO pro mě znamená opravdu hodně. Sdružuje úžasnou komunitu lidí. Ono se to nezdá, ale díky našim aktivitám spoluvytváříme lepší klima ve společnosti, jakési ostrůvky pozitivní deviace, a pomáháme tak budovat silnější občanskou společnost. V současné době má ČSO téměř 8000 členů. To je úžasná síla hlasů milovníků ptactva! Zároveň to pro každého z nás vytváří velký potenciál pro nebývalou síť kontaktů, navazování přátelství a smysluplnou pomoc pro ochranu ptactva.

Jsme velmi pestrá paleta členů a mým přáním je spoluvytvářet ČSO do takové podoby, aby si v ní každý z nás našel kus něčeho dobrého. Je jedno, jestli poznám jenom pár druhů na krmítku, nebo jsem znalec všech. Je jedno, jestli jenom rád občas zajdu na procházku za ptáky, nebo se aktivně podílím na odborném programu ČSO. Spojuje nás společný zájem o ptáky a jejich prostředí. Chci ČSO směrovat v dalším rozvoji tak, aby byla silnou společností, která umně kombinuje aktivity pro své členy, pro ochranu ptáků a jejích prostředí, osvětu a odbornou činnost. Budu vždy rád za podněty, které mohou ČSO posunout dále.


Volby do nového výboru a revizní komise ČSO proběhly 12. října 2024 na členské schůzi ČSO v Blatné.

Obecně o výboru ČSO

Nejvyšším orgánem ČSO je členská schůze. V období mezi členskými schůzemi řídí ČSO výbor v jehož čele stojí předseda či předsedkyně. Výbor je volen členskou schůzí na období čtyř let. Práce ve výboru je čestná, nehonorovaná. Volby výboru a kontrolní komise se konají podle Volebního řádu ČSO. Členská schůze je řízena podle Jednacího řádu členské schůze ČSO.

Za činnost ČSO je zodpovědná kancelář s placenými pracovníky, v jejímž čele stojí ředitel Mgr. Zdeněk Vermouzek.

Nezávislým kontrolním orgánem je kontrolní komise.

Ve volebním období 2024–2028 pracuje kontrolní komise ve složení: Ing. Petra Málková, doc. JUDr. Vojtěch Stejskal, Ph.D., Ing. Jan Buček.


Čtěte také:

Výsledky voleb výboru a kontrolní komise na období 2024–2028

Ohlédnutí za prací Výboru ČSO v letech 2020–2024