Avifauna parku a cílové druhy

Jádrem šestého ptačího parku Rzy  je bývalý rybník u Dobříkova v Pardubickém kraji. Jde o cennou a ve východních Čechách dobře známou mokřadní lokalitu, která tu vzniká samovolně na dně původního rybníka. Ten byl v 80. letech 20. století opuštěn kvůli nemožnosti ho využívat ke klasickému chovu ryb (mj. nebylo možné ho plně vypustit).  Postupně tu ale vzniklo pestré mokřadní prostředí, které hostí obojživelníky, hmyz i ptáky. Celkově tu bylo pozorováno už 206 druhů ptáků, přičemž v mokřadu a jeho bezprostředním okolí hnízdí přibližně 100 druhů ptáků, což Rzy řadí k nejvýznamnějším ornitologickým lokalitám východních Čech. Kvalita prostředí se zde ovšem za posledních dvacet let významně zhoršila, lokalita trpí vysycháním, zazemňováním a zarůstáním, došlo i k zániku společné kolonie racků chechtavých a potápek černokrkých.

Bývalý rybník v ptačím parku Rzy. Foto archiv ČSO.

ČSO tuto známou lokalitu již mnoho let sleduje a Východočeská pobočka ČSO zajistila její přechodnou ochranu (PCHP – Přechodně chráněná plocha). Nyní přicházíme s kompletní ochranou formou vyhlášení ptačího parku. Přechodně chráněná plocha jako státní forma ochrany bude pokračovat zatím dále.  ČSO chce toto území zachovat, rozvíjet jeho potenciál a cílenou péčí zabránit tomu, aby došlo k vysychání mokřadu či zarůstání rákosem a náletovými dřevinami. Stejně jako u již existujících pěti ptačích parků,  i tady cílíme na postupný výkup pozemků za pomoci dárců a následný pečlivý management z cílem zachovat co nejlepší prostředí pro mokřadní druhy ptáků.

Zamýšlený rozsah ptačího parku Rzy je minimálně několik desítek hektarů,  plocha bývalého rybníka má aktuálně 20 hektarů. Jde o první ptačí park ČSO s takto velkou trvalou vodní plochou. V území již nyní ČSO vlastní 1,6 ha a během prvního pololetí roku 2024 plánujeme vykoupit alespoň 5 dalších hektarů.

V okolí jsou cenné podmáčené louky. Foto archiv ČSO.

Mezi hlavní cílové druhy nového ptačího parku patří čírka obecná a  čírka modrá, kopřivka obecná, lžičák pestrý, chřástal vodní, chřástal kropenatý, racek chechtavý, moták pochop, čejka chocholatá, kulík říční, bekasina otavní, vodouš rudonohý, slavík modráček středoevropský. Území je nejenom významným hnízdištěm zejména mokřadních a lučních ptáků, ale i významnou tahovou zastávkou a celoročním zdrojem potravy pro mnoho ptačích druhů.

Lžičáci pestří a samec kopřivky obecné (vlevo nahoře). Foto Z. Procházka.

V roce 2023 bylo na lokalitě pozorováno 155 druhů, v roce 2022 145 druhů, v roce 2021 162 druhů.  Naprosto největší raritou je pozorování kulíka pacifického z roku 2021, přičemž od té doby Rzy zůstávají jedinou lokalitou s dokumentovaným výskytem tohoto druhu v ČR.

Nejvzácnější návštěva – kulík pacifický. Foto Z. Procházka.

Lokalita je rovněž místem výskytu a především rozmnožování nejméně čtyř druhů obojživelníků (nejpočetněji kuňky obecné  a rosničky zelené ).

V letech 2013–2021 bylo na plochách mokřadu a navazujících stanovištích zjištěno 6 druhů obojživelníků – rosnička zelená , skokan zelený , skokan krátkonohý, ropucha obecná, ropucha zelená, kuňka ohnivá (která zde byla opakovaně zjištěna až v počtu stovek jedinců). Na lokalitě byly dále zjištěny 3 druhy plazů: ještěrka obecná, slepýš křehký a užovka obojková.