Mapujte konipasy v Praze

Zahajujeme projekt Nepošleme ptáky k vodě. V něm na pražských vodních tocích mapujeme ptactvo včetně ptáka roku 2025 konipasa horského. Zapojte se také!

samec konipasa horského
Samec konipasa horského má ve svatebním šatě černou skvrnu na bradě. Foto: Jiří Bartoš

Praha díky své rozmanitosti poskytuje životní podmínky pro mnoho druhů ptáků. Pestrá nabídka vodních biotopů – Vltava s jejími četnými přítoky, množství rybníků a dalších vodních nádrží, vytváří prostor pro hnízdění, migraci či zimování druhů vázaných na vodní prostředí i jejich okolí. Jedním z nejvzácnějších a nejohroženějších prostředí jsou dnes vlhké louky navazující na vodní plochy a také dříve běžnější pastviny.

Výše zmíněná prostředí vyhovují i třem z našich druhů konipasů – bílému (Motacilla alba), lučnímu (Motacilla flava) i horskému (Motacilla cinerea), ptákovi roku 2025. Zároveň má každý z nich mírně odlišné nároky na hnízdní prostředí.

Konipas bílý je v Praze hojný a rozšířený druh. Běžný je v blízkosti tekoucích i stojatých vod, ale vyskytuje se i v průmyslných areálech či na staveništích. Na území hl. m. poměrně hojně hnízdí, protahuje a vzácně i zimuje.

Konipas luční zaznamenal na konci 90. let minulého století velký úbytek početnosti. V Praze se vyskytuje na jarním tahu, jeho hnízdění zde není vyloučeno, ale ani doloženo. Ke hnízdění vyhledává podmáčené louky, často navazující na rybníky nebo jiné vodní plochy, v poslední době hnízdí častěji i v polích.

Konipas horský je ze tří našich běžných druhů konipasů nejvíce vázaný na vodní toky, zvláště jejich rychleji tekoucí úseky. V období říjen 2019 – prosinec 2020 jsme za podpory hl. m. Prahy realizovali projekt „Pošleme ptáky k vodě?“, který byl zaměřen na hnízdní mapování konipase horského (Motacilla cinerea), ledňáčka říčního (Alcedo atthis) a skorce vodního (Cinclus cinclus). Cílem bylo doplnit a aktualizovat data z předchozích mapování a vypracovat návrh opatření na zvýšení hnízdních příležitostí pro tyto druhy.

Během výše zmíněného projektu v letech 2019–2020 byl konipas horský v Praze zjištěn v počtu 45 jedinců na devíti sledovaných pražských potocích. Jelikož na významné délce toků byly v minulosti provedeny úpravy břehu, neslučitelné s hnízděním konipasů ani dalších sledovaných druhů, byla na podporu jejich hnízdních příležitostí zároveň vybrána vhodná místa pro umístění budek. Na některých úsecích od té doby proběhly revitalizace, další probíhají nebo jsou plánované.

Monitorované úseky potoků v Praze a konipasy horské zaznamenané v roce 2019-2020.

Revitalizační projekty na vodních tocích jsou cílené převážně na retenci vody v krajině a podporu biodiverzity a mnoho z nich je provedeno velmi kvalitně. „Častými prvky jsou tůně pro obojživelníky, setkáváme se ale i se stěnami pro ledňáčky či břehule. „Jaký mají ale dopad na výskyt konipasů horských a skorců, kteří jsou vázaní na úseky s větším spádem toku (a revitalizací dochází obvykle k jeho zpomalení), zatím nevíme. Proto bychom se s časovým odstupem rádi znovu těmto druhům věnovali a zjistili dopad revitalizací na tyto druhy,“ říká Lukáš Viktora z České společnosti ornitologické, jeden z řešitelů projektu.

 

Zapojte se i vy do mapování!

  • metoda mapování: liniová metoda podél linie vodního toku
  • dvě návštěvy během sezony
  • termíny: poslední dekáda dubna a poslední dekáda května/začátek června 2025
  • zadávání dat: do faunistické databáze ČSO Avif
    • Pro mobilní telefony (Android, iOS) přes modul TRANS nebo přes stránky avif.birds.cz.
    • Pokud budete zadávat přes web avif.birds.cz, nezapomeňte také zakreslit do mapy prošlou trasu. V 1. kroku přepněte na LINIE a v mapě několika body nakreslete trasu.
    • Zapisujte i s příslušnou hnízdní kategorií, zejména hnízdění a umístění konkrétního hnízda.
    • Do názvu lokality vždy napište „KONPRA“ a případně název vodního toku. Toto platí pro oba způsoby zadávaní.
  • Zaznamenávejte přednostně všechny druhy konipasů, ledňáčka a skorce, nejcennější je ale vždy kompletní seznam všech pozorovaných druhů!

 

Pokryté potoky (jejich úseky):
Botič
Rokytka
Litovico-Šárecký potok: soutok s Vltavou–VN Džbán
Mratínský potok
Dalejský potok: soutok s Vltavou–Řeporyje
Únětický potok: část na území hl. m. Prahy

Místa s výskytem konipasa horského v Praze:

V rámci projektu Nepošleme ptáky k vodě se v roce 2025 zaměříme nejen na mapování cílových druhů na území hl. m. Prahy, ale vyrobíme i osvětově-vzdělávací materiál – leták s klíčem na určování konipasů a zpracujeme doporučení k revitalizačním opatřením na tocích s ohledem na podporu ptáků,“ doplňuje Katarína Slabeyová, specialistka na vodní ptáky České společnosti ornitologické, spoluřešitelka projektu Nepošleme ptáky k vodě.

 

Kontakty: Lukáš Viktora a Katarína Slabeyová, slabeyova@birdlife.cz


Stránky projektu Nepošleme ptáky k vodě

Konipas horský ptákem roku 2025


Financováno z rozpočtu hl. m. Prahy v rámci projektu Nepošleme ptáky k vodě.