Česká společnost ornitologická (ČSO) se dlouhodobě snaží podpořit ubývající ptačí druhy zemědělské krajiny. Jedním z nich je i čejka chocholatá, černobílý pták velikosti holuba s výraznou chocholkou na hlavě. Její početnost se od roku 1982 propadla o více než 80 %, a proto se ornitologové s pomocí veřejnosti a zemědělců snaží čejky podpořit. Kromě cílené ochrany významných hnízdišť prostřednictvím speciálního dotačního titulu se dobrovolníci učí dohledávat hnízda na polích, kde je ohrožují zemědělské práce. Tradiční terénní školení pro veřejnost se zájmem o ochranu přírody se chystají v Královéhradeckém a Pardubickém kraji, které ochranu čejek v roce 2025 finančně podpořily.

„Čejka chocholatá vždy byla typickým symbolem jarního venkova. Bohužel na mnoha místech, kde se dříve vyskytovala, se její počty významně snížily nebo zcela vymizela. Důvodů je celá řada, mezi hlavní patří zejména rozorávání podmáčených luk a odvodnění krajiny. Dnes čejky nejčastěji hnízdí v oraništích, kde snůšky ohrožují zemědělské práce. Možností, jak čejky ochránit, je včasné dohledání a označení hnízda, aby traktoristé měli šanci ho při práci objet. Právě v tom mohou dobrovolníci sehrát klíčovou roli,“ vysvětluje Václav Zámečník, zemědělský expert ČSO.
Zúčastněte se praktických workshopů
Na jarní měsíce ČSO opět plánuje praktické workshopy přímo v polích na Královéhradecku a Pardubicku. Účastníci se s pomocí dalekohledu naučí odhalit čejku sedící na vajíčkách, najít samotné hnízdo a zajistit ve spolupráci se zemědělci jeho následnou ochranu. Tyto akce jsou určeny jak pro začátečníky, tak pro zkušenější pozorovatele přírody, kteří chtějí přímo pomáhat s ochranou přírody.
Právě v nižších polohách východních Čech a v oblasti Polabí čejky stále místy početně hnízdí. „Zvláště na Pardubicku by se velmi hodila pomoc dalších dobrovolníků, kteří by mohli kontrolovat plochy pravidelného výskytu a pomohli by s ochranou hnízd přímo v terénu. Razíme heslo, že každá zachráněná snůška se počítá – a čím víc lidí do toho půjde s námi, tím víc hnízd dostane šanci,“ doplňuje Michaela Kadavá, která se v ČSO věnuje ochraně polních ptáků.
„Školíme dobrovolníky nejen proto, abychom ochránili více hnízd, ale i proto, abychom posilovali vztah lidí k přírodě kolem nás. ,“ dodává Kadavá.
Workshopy navíc pomáhají budovat důležité mosty mezi ochranáři a zemědělci. Účastníci se učí nejen rozpoznat chování hnízdících ptáků, ale také, jak vhodně komunikovat se zemědělci hospodařícími na daných pozemcích. Právě spolupráce s hospodáři je klíčová – bez jejich ochoty přizpůsobit hospodaření hnízdícím ptákům by ochrana hnízd nebyla možná.
„Těší nás, že zájem veřejnosti o ochranu ptáků se stále zvyšuje a už dnes vidíme, že se školeným dobrovolníkům daří hnízda dohledávat. Velké poděkování patří také zemědělcům. I přes komplikace, které pro ně objíždění hnízd představuje, vnímám u většiny z nich upřímný zájem čejkám pomoct. A někteří z nich si dokonce hnízda dohledávají i sami,“ uzavírá Zámečník.
Zájemci o účast na jarních workshopech se mohou přihlásit prostřednictvím formuláře na webu ČSO nebo kontaktovat přímo organizátory. Akce se uskuteční 16. a 17. dubna 2025 od 17 hodin.
Informace a přihláška k workshopu 16. dubna v Horní Ředici
Informace a přihláška k workshopu 17. dubna v Hradci Králové
Kontakt:
Václav Zámečník – zamecnik@birdlife.cz, +420 776 368 360
Více informací zde:
V roce 2024 se o aktivity na ochranu hnízd čejek chocholatých zajímala i celostátní média. Ochrana hnízd se dostala do hlavního vysílacího času zpravodajství České televize: https://www.ceskatelevize.cz/porady/1097181328-udalosti/224411000100419/cast/1040328/
Aktivity zaměřené na ochranu čejek chocholatých byly v roce 2025 podpořeny dobrovolnými dárci skrze portál Darujme, JRD Group Fond, Nadací Via, Ministerstvem Životního prostředí a Středočeským, Královéhradeckým a Pardubickým Krajem. Děkujeme!