Betonové ostrovy pro rybáky: na jižní Moravě hnízdilo 82 párů

V roce 2023 hnízdilo na jižní Moravě 251 párů rybáků obecných, z toho 82 hnízdilo na 4 nových betonových plovoucích ostrovech, které sem umístila Jihomoravská pobočka České společnosti ornitologické (ČSO). Plovoucí ostrovy slouží vzácným rybákům jako náhradní stanoviště, jejichž přirozená hnízdiště v Česku mizí. V roce 2008, kdy jihomoravští ornitologové s praktickou ochranou rybáků začali, jich hnízdilo pouze 57. Většina párů přitom hnízdila na nevyhovujících ostrůvcích a s nízkou hnízdní úspěšností. Početnost tohoto ohroženého druhu se tak oproti roku 2008 zvýšila více jak čtyřnásobně.

Sezóna rybáků v roce 2023 byla ve střední Evropě specifická kvůli ptačí chřipce. „Během ní bylo nalezeno více jak 170 mrtvých rybáků. Není divu, že v důsledku toho početnost poklesla. S jednou výjimkou. Na jedné lokalitě s betonovým ostrůvkem početnost narostla a ptačí chřipka se jí dotkla pouze okrajově. Potvrdilo se tak, jak je důležité, aby ochranářská opatření byla rozložená na více lokalitách,“ říká Gašpar Čamlík, jednatel Jihomoravské pobočky ČSO.

 

Ostrov pro rybáky na Prostředním rybníce, který je součástí NPR Lednické rybníky. Foto: Ondřej Ryška

Vzrůstající početnost rybáků přímo závisela na narůstající ploše udržované ochranářskými opatřeními. Ať už se jednalo o údržbu pevných ostrovů, tak o instalaci plovoucích ostrůvků. Díky cíleným ochranářským opatřením tento druh početně narůstá i v okolí (např. na Slovensku). „Hledali jsme proto co nejtrvalejší řešení, které by bylo odolné vlnám, bezpečné proti predátorům a v neposlední řadě také efektivní na údržbu. Proto jsme zvolili plovoucí betonové ostrovy,“ vysvětluje Čamlík.

V roce 2023 byly instalovány 4 ostrůvky a před nadcházející sezónou byly instalovány další 4 ostrovy. Betonový ostrov představuje technické řešení přírodního problému. Tyto ostrovy představují náhradu za dynamické štěrkové ostrovy, které kdysi vznikaly na nezregulovaných řekách a také konstrukčně zamezují predaci invazním šelmám, například norkovi americkému. To je v současnosti pro koloniální druhy hnízdící na zemi klíčové. Tyto betonové ostrovy postupně nahrazují dřevěné ostrůvky, které byly na jižní Moravě průběžně instalovány a kterým končí životnost.

 

Záběr fotopasti na hnízdní ostrov rybáků na rybníce Stolařka.

Pro lepší monitoring ostrovů jsou na nich instalovány fotopasti, které zachycují dění na ostrově. Již první sezónu jsme se dozvěděli mnoho zajímavého. Například, že někteří ptáci umí sedět na prázdných hnízdech až šest dnů, hnízda následně opustí, nebo si postaví jiné. Naopak hnízda s vejci, která rybáci naoko během dne nechali bez dozoru (fotopasti snímají ostrov 4x denně) byla nakonec úspěšná. 

Projekt „Plovoucí ostrovy – podpora biodiverzity a kvality vod“ je financován z Fondů EHP a Norska 2014–2021, v rámci programu „Životní prostředí, ekosystémy a změna klimatu“ Státního fondu pro životní prostředí a výzvy „Rago – pilotní projekty a inovativní řešení pro zlepšování stavu ekosystémů“.

Rybáci na rybníce Stolařka. Foto: Ondřej Ryška

 

Kontakt pro novináře:

Gašpar Čamlík, camlik@birdlife.cz, 731 782 066

 

Další informace:

Rybák obecný (Sterna hirundo) patří do řádu dlouhokřídlých, do příbuzenstva racků. Rybáci patří k jedněm z nejdále táhnoucích ptačích druhů. Evropští ptáci mohou zimovat až v jižní Africe. Rybáci hnízdí v koloniích. Vajíčka, nejčastěji tři, snášejí do mělké kotlinky ve štěrkovém nebo písečném podkladu. Začátek hnízdění připadá na polovinu května a oba rodiče pak na vejcích sedí tři týdny až měsíc. Mláďata zůstávají na hnízdě několik prvních dní, potom se ukrývají v okolí, dokud po dalším měsíci nedokáží létat. Rodiče je ale krmí i dlouho potom, až dva měsíce. Převažující potravou rybáků obecných jsou malé rybky, jídelníček si doplňují většími bezobratlými.

Rybák obecný, který je v české legislativě zařazen mezi ohrožené druhy, u nás hnízdí v počtu asi 600—800 párů na různých ostrovech existujících v krajině, většinou na rybnících nebo přehradních nádržích. Zde dochází občas ke zničení hnízd vlivem manipulace s výškou vodní hladiny v průběhu hnízdění. Hnízdění na zachovalých přirozených a polopřirozených ostrovech lze podpořit vhodnými úpravami povrchu ostrova, zejména odstraněním vyšší vegetace.

Velký nedostatek hnízdních příležitostí se projevuje mimo jiné i tím, že se rybáci pravidelně snaží o hnízdění na nevhodných místech, zejména přímo na těžební technice a jiných konstrukcích na těžebnách štěrkopísku. Taková hnízda jsou odsouzena k zániku jak z důvodu rušení, tak kvůli nevhodnému podkladu hnízda.

V zahraničí i u nás se proto dlouhodobě přistupuje k podpoře hnízdění rybáka na umělých ostrovech různé konstrukce.