Včera jsme zveřejnili informaci, že vedení města Brna chce v novém územním plánu povolit výstavbu dalších průmyslových hal na Černovické terase na jihu města, čímž by zanikla unikátní a cenná lokalita pro ohrožené ptáky. K situaci už se veřejně vyjádřil radní pro územní plánování Filip Chvátal. Rádi bychom jeho prohlášení okomentovali. Zároveň děkujeme veřejnosti za podporu, kterou nám vyjadřujete.
Černovická terasa: informace z našeho jednání s vedením Brna
Brněnský radní pro územní plánování Filip Chvátal sdělil serveru iDnes:
„Je to velmi složitá lokalita, snažíme se najít kompromis mezi připomínkami ornitologů, odboru životního prostředí, krajských úřadů a majitelů pozemků. Vymezujeme zde novou plochu pro ptačí centrum, které v původním návrhu nebylo, a rozšiřujeme plochy zeleně kolem retenční nádrže, aby mohl vzniknout městský park.“
Vyjádření Jana Sychry z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické:
„Oceňujeme, že pan radní se nám v této věci už dříve věnoval a byl vstřícný. Nicméně toto jeho vyjádření je zavádějící. Opravu se jedná o složitou lokalitu. Ale bohužel, pan radní si pravděpodobně popletl plochy – ptačí centrum, tedy záchranná stanice pana Machaře, se sice také nalézá na Černovické terase, ale mimo nejhodnotnější území, o které v naší tiskové zprávě jde. Týkala se ho také jiná námitka k novému územnímu plánu, kterou nepodávala Česká společnost ornitologická. K této problematice se tedy, i když je také důležitá, nebudu vyjadřovat. Plochy zeleně okolo retenční nádrže byly opravdu rozšířeny, to je dobře i kvůli tomu, že v retenční nádrži hnízdí mimo jiné kolonie čejek chocholatých i kulíci říční, a mláďata se samozřejmě rozutíkávají po celém jejím okolí. O městském parku slyším poprvé a nepředpokládám, že by něco takového mělo zrovna kolem retenční nádrže vzniknout. To je ale úplná maličkost oproti rozsáhlým plochám zeleně, o které nám jde a které jsou určeny k zástavbě. Pozitivní je, že se díky spolupráci s městskou částí Černovice začalo uvažovat o tom, že se ponechá otevřená část pískovny po těžbě a vznikne zde kromě parku i klidová zóna pro hnízdění ptáků, především pro kolonie břehulí a vlh. Stále to ale nic nemění na tom, že rozsáhlé plochy úhorů, křovin a lesů s desítkami zvláště chráněných druhů ptáků, obojživelníků a hmyzu jsou určeny k zástavbě.“
Radní Filip Chvátal dále serveru iDnes řekl:
„Zástavba se bude rozšiřovat na soukromých pozemcích, zatímco zeleň zůstane na pozemcích města zachována.“
Vyjádření Jana Sychry z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické:
Oproti návrhu změn v územním plánu, který byl prezentován při jeho veřejném projednání na jaře 2020, opravdu došlo v posledních týdnech ke změně, kdy se plánovaný zbytek zeleně posunul více do pozemků města Brna, zatímco plocha komerčních staveb byla nově přesunuta na pozemky soukromníků, kteří to tak z pochopitelných důvodů chtěli. To, co ale je teď v plánu jako budoucí zeleň, zahrnuje kromě pískovny již jen pole, zatímco stabilizovaná zeleň s úhory, keři a stromy (právě jen zde jsou např. pěnice vlašské, ťuhýci obecní, moudivláčci, bramborníčci, hrdličky divoké a další druhy; břehule a vlhy sem létají lovit a pít) má být srovnána se zemí. Navíc je nutné zdůraznit, že oproti končícímu územnímu plánu se zeleň na Černovické terase nově zmenšuje asi na polovinu. A na velké části pozemků ve vlastnictví města, podél ulice Průmyslové, se má místo zeleně rozrůstat halová zástavba průmyslové zóny. Čili shrnuto, město nám maličko vyšlo vstříc zachováním zeleně v pískovně, ale rozsáhlé cenné stabilizované plochy zeleně mají být zničeny. Vyjádření pana radního Chvátala jsou tedy velmi nepřesná.“
Co může udělat veřejnost?
Komu můžete psát?
- primátorka Markéta Vaňková vankova.marketa@brno.cz
- první náměstek primátorky Petr Hladík hladik.petr@brno.cz
- radní pro územní plánování Filip Chvátal chvatal.filip@brno.cz
- hlavní architekt města Brna Michal Sedláček sedlacek.michal@kambrno.cz
- vedoucí Odboru životního prostředí brněnského magistrátu Martin Vaněček vanecek.martin@brno.cz