Kurz určování ptáků ČSO

„NAUČÍME VÁS URČOVAT NAŠE PTÁKY“

Ptáci jsou oblíbenou skupinou zvířat. Jsou krásní, rádi se ukazují a bez jejich hlasů by na světě bylo až strašidelné ticho. Cílem kurzu je účastníkům doslova otevřít oči a odklopit uši a pomoci začít objevovat úžasný svět ptáků. Najednou už nebudete na procházce v lese sami, ale uvidíte v keři poskakovat červenku, na vrcholu smrku poznáte podle zpěvu kosa, opodál bude vyzpěvovat drozd a do dutiny bude lítat sýkorka, která zrovna krmí svá mláďata.

Dokázat určovat všechny naše ptačí druhy je běh na dlouhou trať. Nejlepší způsob, jak posunout své ornitologické znalosti dál, je vyrazit do terénu s někým, kdo už ptáky spolehlivě umí a ukáže vám všechny své zkušenosti. Ty byste v knížkách jen těžko hledali. Jedna vycházka s odborníkem by byla super, ale pro zapamatování všech informací je potřeba pravidelné opakování a trénink.

Právě proto ČSO v roce 2019 přišla s novým kurzem. Účastníci stráví s odborníky desítky hodin v terénu na nejrůznějších ornitologicky atraktivních lokalitách. Tyto vycházky jsou doplněné o spoustu inovativních cvičení a přednášek. Postupně uvidíte více než polovinu ptačích druhů ČR a naučíte se je určovat podle vzhledu a zpěvu. Kromě samotného určování je v kurzu i velký důraz na chování a ekologii druhů. Celý program budete navíc absolvovat ve skupině 25 stejně nadšených lidí a společně v přírodě zažijeme, jaké to je třeba mrznout při čekání na rozlet jeřábů nebo poslouchat houkání puštíka ve víru velkoměsta. Na konci celého snažení obdržíte čestný certifikát a lektoři vás individuálně nasměrují do dalšího rozvoje. Ti nejšikovnější pak mohou plynule navázat některou z kondičních exkurzí nebo Kurzem sčítání a mapování ptáků, který je určen pro pokročilé a zaměřen hlavně na osvojení si mapovacích metod.

Aktuální ročník

Zkušenosti účastníků


Hlavní lektoři kurzu

 

Ondřej Belfín Ondru příroda bavila již od dětství, a tak rodiče neváhali a přihlásili ho do přírodovědného kroužku. Tam objevil svoji vášeň pro naše opeřené sousedy, která ho už asi nikdy neopustí. Následovala SOČka, kde přičichl k vědě, ptačí ekologii a také bioakustice, které se snaží naplno věnovat profesně. Jeho cvičení na učení ptačích hlasů vás nenechají v klidu spát! Pravidelně se účastní monitorovacích programů, kroužkovacích akcí nebo pořádá akce pro veřejnost. Zkušenosti, jak předávat své bohaté ornitologické zkušenosti dál, byl sbírat třeba v Chorvatsku, Švýcarsku nebo Austrálii. Kromě oblíbeného lektorování má na starost také organizaci celého kurzu a rád vám zodpoví vaše dotazy.

Jakub Hlaváček Kuba se věnuje ptákům od narození. Má bohaté terénní zkušenosti a setkal se téměř se všemi evropskými druhy. Nejraději je v terénu přes noc, protože ta rána za to stojí! Věnuje se monitorovacím programům (IWC, mapování pro AOPK, atlasové mapování,…) a stále více také popularizační činnosti v rámci Vítání, Festivalu ptactva, kurzů ornitologie, individuálních exkurzí a ukázek kroužkování. Těžiště jeho ornitologických aktivit leží v kroužkovací činnosti, kde se specializuje na projekt CES a migrační odchyty. Navštívil řadu tuzemských kroužkovacích akcí, a protože miluje cestování, tak byl sbírat zkušenosti v Turecku, Kanadě, nebo Gibraltaru.

Ondřej Kulhánek Ondra již od dětství tíhnul k přírodě a v posledních několika letech se stal zapáleným amatérským ornitologem. Vše urychlil kurz Členové členům, po kterém se začal aktivně věnovat monitoringu, nejrpve monitoring vrabců, potom i mezinárodnímu zimnímu sčítání vodních ptáků, hlavně pak LSD (liniovému sčítání druhů). Věnuje se i kroužkování se zaměřením na lesní druhy ptáků. Zároveň je spoluorganizátorem méně formálních aktivit, zejména Pražské ornitohospody. Pořádá i výlety za ptactvem po České republice a rád si vyrazí i do zahraničí.

Josef Rutterle Pepův zájem o faunu propukl již v dětství, ptákům se plně věnuje od střední školy. Od počátečních pozorování začal navštěvovat různé akce a kurzy ČSO a začal se podílet na různých formách monitoringu, včetně výpomoci při kroužkování ptáků, především pod vedením Kuby. Dnes ho nejvíce zajímají ptáci nelesní, především zemědělské, krajiny, je členem Pracovní skupiny pro Josefovské louky, sčítá při jarním i zimním programu LSD, angažuje se v aplikované ochraně ptáků v Mladé Boleslavi při zabezpečování prosklených ploch a účastní se občasných lokálních monitoringů vybraných druhů. Zkušenosti k určování druhů načerpal nejen v České republice, ale i při cestách do Izraele, Rumunska či Arménie.

a

Kontakt: kurzcso@birdlife.cz


Fotogalerie


Partneři

 

Realizaci Kurzu určování ptáků v roce 2021 podpořil Magistrát Hlavního města Praha.

 

 

 

Logo VeoliaPartnerem prvního ročníku Kurzu určování ptáků v roce 2019 byla firma Veolie. Pro její zaměstnance proběhly speciální vycházky do okolí.