4 Olšanské hřbitovy

Foto: K. Slabeyová

Olšanské hřbitovy, tvořeny celkem dvanácti hřbitovy, jsou největším pražským hřbitovním komplexem s rozlohu až 50 hektarů. Odhaduje se, že za dobu jejich existence zde bylo pohřbeno přibližně 2 000 000 mrtvých, což z nich činí největší pohřebiště v celé České republice. Nacházejí se v městské části Praha 3 na Žižkově a jsou rozděleny ulicí Jana Želivského na dvě části.

Hřbitovy, zejména ve velkých městech, představují ostrovy klidu obklopené každodenním ruchem. Starší hřbitovy, porostlé vzrostlými stromy, připomínají spíše parky, či dokonce lesy. Jsou často místem, přes které si příroda nachází cestu zpět do města. Neužívá se zde tolik chemie, jako na jiných plochách, vládne zde klid, a to vyhovuje mnohým (nejen ptačím) druhům.

Porosty břečťanu na hrobech, zemi i stromech, často velmi rozsáhlé, představují ideální prostor pro hnízdění drobných pěvců, jako jsou pěnice, střízlíci či červenky. V zimě jsou plody břečťanu vítanou složkou potravy kosů a kvíčal.

Druhy, které zde můžeme pozorovat: holub hřivnáč, žluna zelená, strakapoud velký, straka obecná, sojka obecná, sýkora modřinka, sýkora koňadra, mlynařík dlouhoocasý, budníček menší, pěnice černohlavá, brhlík lesní, šoupálek krátkoprstý, špaček obecný, kos černý, pěnkava obecná, stehlík obecný, čížek lesní

Tipy na pozorování:

  • Největší klid pro ptáky – i pro jejich pozorování – najdete v nejstarší části hřbitovů, která se nachází v jejich severozápadní části (vchod z ulice Jičínská nebo od OC Flora z Vinohradské).
  • Pozorování ptáků na Olšanských hřbitovech se dá spojit s návštěvou nedalekého parku s ornitologickým názvem Parukářka nebo parku na kopci Vítkov.
  • Věnujte pozornost i stavbám – rozpadlé hrobky mohou přilákat poštolky nebo kavky, které si zde mohou postavit hnízda.