Sýček obecný (Athene noctua) patří mezi nejohroženější druhy ptáků v České republice. Je až k neuvěření, že ještě na začátku minulého století byla tato drobná sovička široce rozšířeným druhem a dokonce nejběžnější sovou s velikostí populace čítající několik tisíc až desítek tisíc párů. Především během posledních 60 let byl ale zaznamenán výrazný populační pokles sýčka. Jen v rozmezí let 1985–2003 populace poklesla o 59 % a tento trend se nezastavil ani v následujících letech. Na počátku 21. století již sýček patřil mezi velice vzácné druhy a v současnosti se jeho celková populace na území České republiky odhaduje na méně než 100 párů! Obdobně alarmující situace je známa i z okolních středoevropských států.
Sýčkovi obecnému je věnované i zvláštní číslo časopisu Ptačí svět.
Více informací o sýčkovi obecném najdete na webu projektu Athene.
ČSO iniciovala a koordinovala vznik metodiky repatriace sýčků, kterou převzala AOPK ČR jako závaznou součást záchranného programu.
Aktuality o sýčcích sledujte na facebooku Ochrana sýčka
Sýček ptákem roku
Sýček obecný byl zvolen Ptákem roku 2018 a tento titul přitáhl k sýčkům, jejich ohrožení a ochraně velkou pozornost, což je nutné pro účinnou ochranu tohoto kriticky ohroženého druhu. Jejich dramatický úbytek totiž přímo souvisí se změnou lidského přístupu ke krajině. Sýčka lze vlastně považovat za ukazatele zdravé zemědělské krajiny a celkové druhové bohatosti. Proto si tento opeřenec naši pozornost rozhodně zaslouží.
Dle současné legislativy patří sýček k silně ohroženým druhům. Vzhledem k současnému kritickému stavu populace v České republice, ale i v celém prostoru střední Evropy, by měla ochrana sýčka obecného patřit mezi priority druhové ochrany.
Příčiny poklesu
Příčiny dramatického poklesu početnosti sýčka obecného můžeme hledat především v souvislosti s velkoplošnými změnami v kulturní krajině, a to hlavně s těmi, které vedly ke ztrátě její mozaikovité struktury. Sýčkovi vyhovuje pestrá krajina s dostatečným množstvím krátkostébelných biotopů, jakými jsou kosené louky, pastviny či drobná políčka, která umožňují lov drobné kořisti. Ta je ve vysoké trávě sýčkovi nedostupná. Dříve bylo takových ploch kolem vesnic mnoho, ale v současné době nebývají obhospodařovány a zarůstají vysokou travou a křovinami. Právě nedostupnost potravy během hnízdní sezóny je považována za důležitý faktor poklesu početnosti. Dalšími známými negativními faktory působícími na populaci sýčka obecného jsou dlouhé a na sníh bohaté zimy, nedostatečná nabídka bezpečných míst pro hnízdění, vysoká predace šelmami (především kunou skalní a kočkou), kontaminace prostředí biocidy, úmrtí sov v různých technických pastech (např. komíny, roury, vodní nádrže) či na silnicích a konečně i přímé pronásledování člověkem a nelegální obchod.
Plakát ke stažení
Klikněte na plakát pro stažení v PDF. Děkujeme za šíření!
Nově můžete sýčky podpořit i zakoupením limitované edice triček Bushman v e-shopu ČSO. Z nákupu každého trička jde 300 Kč na podporu ochrany sýčků. Značce Bushman děkujeme za spolupráci.