Typickým hnízdištěm sýčků bývaly staré doupné stromy v zemědělské krajině. V současné době však sýček obývá výhradně bezprostřední okolí lidských sídel, nejčastěji vesnice s farmami, stodolami, stájemi a jinými hospodářskými budovami, ale nevyhýbá se ani větším městům. Právě zde jsou sýčci vystaveni řadě nebezpečí v podobě smrtelných pastí, jako jsou různé nádrže na vodu, větrací šachty, svisle stojící roury či fukary na seno, ze kterých se sýčci nedokáží dostat a hynou v nich. V takovýchto pastech uhynula v posledních desetiletích více jak třetina (36 %) sýčků, u nichž známe příčinu smrti, ale i řada dalších ohrožených ptáků, což dokládá třeba nález 28 mrtvých sov pálených v jediné ocelové trubce od fukaru na seno. Zabezpečení takových pastí je přitom často rychlé a jednoduché.
Komu tím dále pomůžete? + brouci, motýli, včely, žáby, ptáci, sova pálená, poštolka, puštík
Leták o nebezpečí smrtících pastí pro ptáky, zejména pro sýčky s příklady a tipy, jak je zabezpečit.
SUDY A NÁDRŽE NA VODU
Nádrže s vodou (sudy, vany, napáječky atd.) představují pro sýčky zásadní nebezpečí. Pokud do nich spadnou, po namočení se z nich kvůli hladkým stěnám nedostanou a utopí se. Přitom podobné nádrže jsou u nás velmi běžné. Nenechme v nich sýčky a další druhy zvířat zbytečně hynout. Jestliže nádobu nepoužíváme, otočíme ji dnem vzhůru. Když ji používáme, umístíme do ní plovák, který může být z dřevěných prken či pěnový, a připevníme pruh drátěného pletiva na okraj, aby se případné oběti snadno dostaly ven.
Sýček se může utopit i v napaječce pro zvířata, jak je možno vidět na fotkách níže. Existují speciální napaječky s vnitřním košem, po kterém sýček bezpečně vyšplhá ven.
Video – sýček šplhající z napaječky
Na fotkách si můžete prohlédnout, jaké nebezpečí nádrže pro sýčky znamenají i zabezpečení různých typů nádrží pomocí pletiva a plováků. Speciální plováky z e-shopu ČSO Zelená domácnost najdete ZDE. Lze je i nahradit také plovákem ze silnějších prken. Pro zvětšení a popis klikněte na fotku.
BAZÉNY
Česká republika má nejvíce bazénů na počet obyvatel v Evropě. Někteří lidé kvůli tomu říkají, že jsme zemí šmoulích hrnců. Bohužel právě bazény představují další smrtelné nebezpečí pro řadu živočichů včetně sýčků. Spadne-li do nich pták, žába, hmyz nebo i domácí mazlíček, mohou nechtěnou koupel zaplatit životem, protože po hladkých stěnách bazénu se nedokážou dostat ven. Pomůžeme jim instalací plováku buď dřevěného nebo speciálního k tomu určeného, který nabízíme v e-shopu ČSO Zelená domácnost.
Klikněte na fotku pro popis a zvětšení.
SVISLÉ TRUBKY – ROURY, FUKARY, OKAPY A KOMÍNY
Další nebezpečí představují duté, kolmo stojící objekty, jako jsou sudy, roury, trubky z fukaru na seno, ale i komíny, kam mohou ptáci zapadnout. Svisle stojící roury stačí položit do vodorovné pozice či horní vstup uzavřít pletivem nebo dřevěnou deskou, a tím zamezit uvíznutí ptáků v nich. Některé domy mají okapy ústící do kanálů až pod zemí. To je opět pro sýčky nebezpečné. Do okapové roury mohou spadnout nebo se tam chtějí schovat před případným nebezpečím. Ven už se ale nedostanou, na rozdíl od okapu, který ústí nad zemí. Aby byl sýček v bezpečí, stačí horní ústí okapové roury zakrýt mřížkou. Existují ale i různé varianty zakrytí celých okapů, které zamezují jejich zanášení listím během podzimu a současně spolehlivě ochrání i sýčky.
Komíny jsou dalším typem pasti, do které snadno zapadnou vysoké počty ptáků. Přesná data však nejsou známá. Existují různé typy komínů podle funkce, materiálu, konstrukce, umístění i přístupnosti. Není tedy snadné určit jeden typ zabezpečení, který bude fungovat plošně. Na českém trhu existují lapače jisker, které svojí konstrukcí zamezují vniknutí ptáka dovnitř komína a zároveň splňují nutné bezpečnostní normy (pokud se jedná o komín využívaný především u kotlů na pevná paliva, kde jiskry vznikají). Některé firmy je již přestávají nabízet mezi svými produkty/službami vzhledem vývoji modernějších kamen a nepotřebnosti zabezpečení komína lapačem jisker. U komínů, které se již nevyužívají či jejich využití a vlastnosti to dovolují, je možné kromě lapače jisker komín zabezpečit přiděláním kovové mřížky. Zabezpečení komínu je v dnešní době tedy téma hlavně pro ty, kteří si riziko vniknutí živočicha uvědomují a sami se informují u svého kominíka či specializované firmy, která jim jak s výběrem, tak instalací lapače jisker či mřížky pomůže. Nedoporučujeme vlastníkům komínů, aby se do instalace zabezpečení pouštěli sami pro zajištění nezávadnosti a průchodnosti komína, stejně tak pro vyhnutí se možným zraněním při práci ve výškách.“
Různá nebezpečí ve formě svislých rour včetně jejich následků a zabezpečení si můžete prohlédnout na fotkách níže. Rozkliknutím je zvětšíte a zobrazíte popis.
PROSKLENÉ PLOCHY
Stejně jako pro ostatní druhy ptáků i pro sýčky jsou nebezpečné prosklené plochy. Ve skle se může zrcadlit okolní krajina, nebo může být průhledné. V obou případech si ptáci myslí, že jím bez problému proletí. A tím se smrtelně pletou. Sklo je třeba zviditelnit, nejlépe hustým polepem. Jedna silueta dravce ale nepomůže. Nejlepší jsou pruhy nebo nálepky jakéhokoli tvaru a barvy, vždy však nejdále 10 cm od sebe. Sovy mají specifikum, že nevidí v UV spektru, proto pro ochranu skel kvůli sovám není vhodné používat speciální UV samolepky na skla, jako u jiných druhů. Lepší je v tomto případě na ochranu skel použít neprůhledné samolepky. Probíhá i kampaň ČSO, která se věnuje nebezpečným, proskleným zastávkám a do které se můžete také zapojit ohlášením nebezpečné zastávky na zastavky.birdlife.cz.
ČSO se kolizím ptáků se skly věnuje dlouhodobě, proto můžete pro získání podrobnějších informací použít následující odkazy na informační materiály a web zabývající se touto problematikou:
Brožura Ptáci a skla ke stažení
Brožura Kolize ptáků s transparentními a reflexními plochami ke stažení
OSTATNÍ PASTI
Pro zvětšení a popis klikněte na fotku.