Upravujte lovecké biotopy

logo projektu Athene Logo programu Ahoj sousede

Jak?

1) Neposečené části na travnatých plochách

2) Extenzivní pastva

3) Omezení chemie

4) Instalace berliček sloužících k lovu

5) Ponechání starých stromů a jejich torz

6) Sázení alejí a stromů

 

Sýček si pestré prostředí tak jako na naší ilustraci bohužel sám nezajistí, proto určitě ocení Vaši pomoc při vytváření vhodných potravních biotopů. Ilustrace: Tomáš Nemejc

Neposečené části na travnatých plochách

Sýčkům vyhovuje pestrá krajina s krátkostébelnými porosty, jakými jsou kosené louky či pastviny. Kořist sýčka většinou žije ve vyšší vegetaci, odkud se ale dostává i do okolních sečených ploch, kde ji může sýček lovit. Krátce střižený trávník však sýčkovi prakticky žádnou kořist neposkytuje, protože ta zde nenachází vhodné životní podmínky. Při kosení luk, zahrad či trávníků proto nechme pás neposečené trávy, který může sloužit jako důležité stanoviště pro hmyz či drobné savce.

Takovouto seč lze provádět třemi způsoby. Strojovou sečí za pomoci větší či menší pojízdné mechanizace vytvoříme tzv. pásovou seč, kdy na ploše vysekáme pruhy mezi nimiž zůstanou pruhy neposekané trávy. Při ručním sečení motorovou nebo ruční kosou vytvoříme různorodou mozaiku posečených a neposečených ploch. Postupná seč, známá z hospodaření našich předků, zase vznikne při postupném časově odděleném sečení dílčích ploch. Posekáme při ní prvně pouze část louky, po např. dalších dvou týdnech další část, až takto postupně posekáme celou louku, přičemž do té doby nejdříve sekané plochy již postupně zarůstají opět trávou. Neposečené pruhy trávy necháváme zejména tam, kde se nachází dostatečný počet loveckých posedů (např. okraje budov, stromy, plotní kůly, keřové pásy), protože tato místa jsou významná pro lov drobné kořisti. Nepokosené plošky a okraje by měly zabírat alespoň pětinu celkové plochy louky.

Komu tím dále pomůžete? Hmyz, ještěrky, drobní savci, ptáci

Odkazy na videa o pásové seči:

Chcete mě? (Pásová seč), Česká televize 2019

Zvěd – kanál na YouTube popularizující výzkumy Akademie věd ČR, tentokrát o sýčkovi, včetně pásové seče

Na fotkách si můžete prohlédnout příklady těchto sečí provedených různým způsobem. Klikněte na fotku pro zvětšení.

Extenzivní pastva

Pastva by neměla být intenzivní na celé ploše. Ideální je mozaika ploch krátce spasených, kde sýček loví, a ploch s vyšší vegetací, v nichž žije jeho kořist. Toho můžeme dosáhnout rozdělením pastviny do systému oplůtků, občasným přepásáním či menším počtem pasoucích se zvířat na plochu.

Komu tím dále pomůžete? Motýli, ještěrky, chocholouš, dudek, krutihlav

Klikněte na fotku pro zvětšení.

Omezení chemie

Pesticidy a jiné chemické přípravky na našich zahradách zabíjejí hmyz. Raději vytvořme podmínky vyhovující přirozeným predátorům škůdců. Velkým problémem je i časté používání antiparazitik u hospodářských zvířat. Jde o silné jedy, které zvířata vylučují mnoho týdnů po přeléčení, a pastviny (i sýčci) tak postrádají specifickou faunu vázanou na trus.

Komu tím dále pomůžete? Žížaly, hmyz, ptáci, obojživelníci a plazi

Klikněte na fotku pro zvětšení.

Instalace berliček sloužících k lovu

Na větších plochách luk i polí s absencí solitérních stromů nebo jiných vhodných posedů můžeme instalovat berličky tvaru T, které představují důležité posedy sloužící k efektivnějšímu lovu potravy, a to nejen sýčkům.

Komu tím dále pomůžete? Ťuhýci, poštolka, káně, bramborníčci

Klikněte na fotku pro zvětšení.

Ponecháním starých stromů a jejich torz

Stromové dutiny poskytují sýčkům úkryt a hnízdní příležitosti.

Komu tím dále pomůžete? Saproxylický hmyz (hmyz který je vázán na život v mrtvém dřevě), ptáci hnízdící v dutinách

 

Sázením alejí a stromů.

Výsadbou vhodných stromů (starých ovocných odrůd, ořešáků, dubů) přineseme do krajiny pestrost a sýčkovi vhodné prostředí pro odpočinek i lov potravy.

Komu tím dále pomůžete? Všechny skupiny živočichů