Výukový program pro základní a střední školy Ptáci a mokřady
Výukový program Má adresa: Mokřad určený pro 2. stupeň ZŠ a nižší ročníky SŠ seznámí žáky s významem mokřadů pro ptáky a s hlavními problémy, které v současnosti mokřady – a s nimi i jejich obyvatele – ohrožují. Jeho cílem je i zvýšit u žáků vnímavost vůči svému okolí a poznat stav mokřadů ve svém okolí. Výukový program obsahuje prezentaci o významu mokřadů pro ptáky se zaměřením na ptačí obyvatele jednotlivých typů mokřadů, metodiku pro učitele a dva pracovní listy pro žáky. Doplňkovou k programu je demonstrační hra Potápka versus kapři, názorně vysvětlující potravní konkurenci mezi ptáky a rybami.
Má adresa mokřad – metodika a pracovní listy
Potápka vs. kapři hra – didaktická hra
Speciální číslo časopisu Ptačí svět zaměřené na mokřady
Koncem srpna 2015 bylo vydáno speciální monotematické číslo našeho časopisu Ptačí svět 3/2015 “Mokřady” v nákladu 5 000 ks. Časopis se věnuje problematice výzkumu a ochrany mokřadů. Část jeho obsahu byla věnována projektu Ochrana a udržitelný rozvoj mokřadů v ČR a projektovým partnerům. Kromě ptáků se jednotlivé články věnují i obojživelníkům, broukům a rostlinám. Jak funguje rybník se čtenáři dozvědí ve stejnojmenném článku. V rubrice Co dělají pro mokřady je prezentováno několik příkladů revitalizací a údržby mokřadních biotopů. Nechybí ani pravidelná rubrika Za ptáky do světa, tentokrát jsme se podívali na štěrkovny a rybniční soustavy v okolí polského Zatoru. Číslo obsahuje také anglický souhrn obsahu.
Časopis byl propagován a distribuován mezi členy a sympatizanty ČSO. V rámci výměny periodik byl zaslán do knihoven, redakcí časopisů i zahraničním partnerům. 140 kusů bylo rozdáno účastníkům konference Wetlands in Agricultural Landscapes: Present State and Perspectives in Europe konané v Českých Budějovicích v říjnu 2015 a projektovým partnerům. 1000 kusů bylo zasláno organizátorům podzimního Festivalu ptactva 2015 a následně rozdáno účastníkům akcí. Desítky kusů byly zaslány dalším zájemcům (vedoucí základních organizací ČSOP, centra environmentální výchovy, kraje a další).
Magnetické záložky s motivy vodních ptáků
Pro popularizaci problematiky ochrany mokřadů byly vydány magnetické záložky s motivy 20 druhů mokřadních ptáků. Záložky prostřednictvím dvou fotografií vybraného druhu a krátkých textů se základními informacemi nebo zajímavostmi přibližují mokřadní druhy ptáků široké veřejnosti. Záložky byly distribuovány prostřednictvím akcí ČSO, především během vycházek pořádaných u příležitosti Světového dne mokřadů 2015 a 2016, Vítání ptačího zpěvu 2015 a 2016 či podzimního Festivalu ptactva 2015, zejména na rybnících a dalších mokřadních lokalitách s výskytem vodního ptactva.
Materiály byly vydány v rámci projektu MŽP Ochrana a udržitelný rozvoj mokřadů v ČR.
Financováno z EHP a Norských fondů 2009 – 2014.
Určovací příručka „Ptáci pražských mokřadů“ byla vytvořena s finančním přispěním Hlavního města Prahy.
Určovací příručka „Ptáci mokřadů Středočeského kraje“ byla vytvořena s finančním přispěním Středočeského kraje v rámci projektu Možnosti ochrany ptáků vod a polí Středočeského kraje.
Určovací příručka „Ptáci našich mokřadů“ byla vytvořena s finančním přispěním Ministerstva životního prostředí a Hlavního města Prahy.