Nový evropský atlas hnízdního rozšíření ptáků (European Breeding Bird Atlas 2, EBBA2) přináší údaje o rozšíření a početnosti všech ptačích druhů Evropy. Projekt zahrnoval pět let terénní práce ve více než 50 zemích a ve více než 5000 mapovacích kvadrátech o velikosti 50 x 50 km. Projekt byl časově rozdělen do třech fází: sběr údajů v terénu (2013–2017), analýza údajů (2016–2019), příprava podkladů a publikace (2019–2020). Rozsah a cíle činí tento projekt jedním z nejambicióznějších mapovacích projektů vůbec.
Během posledních 30 let, které uběhly od prvního evropského hnízdního atlasu, se krajina a příroda v Evropě dramaticky změnila. Tyto změny se odrazily na změnách početnosti ptačích druhů, jak víme např. díky programu Celoevropského monitoringu běžných druhů ptáků (PECBMS). Nepochybně se také projevily na rozšíření a celkové početnosti ptáků v Evropě. Proto Evropská rada pro sčítání ptáků (European Bird Census Council, EBCC) v roce 2010 rozhodla, že hnízdní atlas ptáků Evropy bude zopakován. Nový atlas si tedy kromě prostého zopakování mapování jako v prvním atlase vzal za cíl získat lepší údaje z východních částí Evropy. EBBA2 tak přináší unikátní údaje z velmi vzdálených částí Evropy, které mohou sloužit jako výchozí bod budoucího monitoringu ptáků napříč celým kontinentem. Novinkou je také to, že kromě standardních map rozšíření druhů v kvadrátové síti 50 x 50 km bylo pro celou Evropu s pomocí modelů vytvořeno i 220 map v síti 10 x 10 km.
Na koordinaci projektu řízeného EBCC se spolu se Švýcarským ornitologickým institutem (Vogelwarte Sempach) a Katalánským ornitologickým institutem (ICO), podílela i Česká společnost ornitologická.
Modelovaná mapa. Mapa pravděpodobnosti výskytu červenky obecné Erithacus rubecula v síti kvadrátů 10 x 10 km; čím tmavší zelená barva, tím vyšší pravděpodobnost výskytu.
Ukázka dvoustrany s kapitolou o strakapoudu malém Dryobates minor.
Koupit knihu v dobročinném e-shopu ČSO
Více o atlasu na stránkách ČSO:
Více informací o projektu: www.ebba2.info