V ideálním případě stromy vzkvétají a lidé během počátečních setkání k plánování, při výsadbě a následné péči navazují vzájemné vztahy. Jak semínko započaté spolupráce dále rozvíjet a tím zvelebovat místní krajinu? Společné setkávání a práci je možné posunout na další úroveň a vytvořit spolek.
Spolupráce při řešení problémů v krajině vyžaduje aktivní a dlouhodobější účast a přispění všech účastníků. Klade důraz na diskusi, při které si zúčastněné strany naslouchají a mluví nejen za účelem vzájemného přesvědčování, ale i učení se. Často usiluje o vytvoření konkrétní dohody, která se dá uskutečnit. Pravidelná spolupráce může být prevencí sporů a může napomáhat k odstranění předsudků mezi různými skupinami využívajícími krajinu.
DVL jako příklad fungujícího spolku pro péči o krajinu
Příkladem trvalé spolupráce jsou spolky pro péči o krajinu (Landschaftspflegeverband) fungující v Německu přes 35 let. Jejich cílem je zachování a zlepšení rozmanité kulturní krajiny se zaměřením na regionální rozvoj šetrný k životnímu prostředí. Sdružení umožňuje hladší komunikaci mezi lidmi s často odlišnými zájmy v krajině, a tím snadnější domluvu na přípravě a realizaci různých opatření, ať už na zemědělské půdě nebo v přilehlé krajině. Ve spolcích totiž dobrovolně spolupracují zástupci samosprávy, zemědělců a ochránců přírody v určitém území, kteří mají rovnocenný hlas při vyjednávání.
Dlouhodobá spolupráce je postavena na přínosech pro členy. Spolek poskytuje všem poradenství ohledně ochrany přírody, pomáhá se získáním dotací, zpracovává, spravuje a realizuje plány opatření a péče o krajinu. Dobrovolní ochránci přírody vykonávají práci, na kterou zemědělci a obce nemají kapacitu. Zemědělcům navíc nabízí zapojení ve spolku další příjem z provádění terénních prací při péči o krajinu a nové příležitosti odbytu. Posiluje také image dobrého hospodáře díky veřejně prezentované práci na údržbě krajiny.
Téměř 200 lokálních spolků z celého Německa zastřešuje německý spolek pro péči o krajinu (Deutscher Verband für Landschaftspflege e.V., DVL), který jim poskytuje školení a prosazuje zájmy u politiků. Na základě zkušeností doporučuje DVL postup vedoucí k založení spolku v následujících krocích:
- Analyzujte environmentální, sociální a ekonomické podmínky v daném místě
- Promluvte si se všemi stakeholdery (zájmovými skupinami) v regionu
- Zjistěte, jaké jsou jejich přání a obavy
- Najděte příznivce pro založení spolku s chutí něco změnit
- Naplánujte první akce spolku
- Pozvěte všechny stakeholdery na informační akci
- Zjistěte a definujte možný právní status spolku, sepište stanovy a získejte členy
- Definujte, co je předmětem založeného spolku – o co bude usilovat a jakým aktivitám se bude věnovat
- Zajistěte finance na budoucí fungování spolku (např. veřejné a soukromé zdroje, členské příspěvky)
Kam dál?
- Metodika popisuje přehled kroků “Jak na spolupráci pro udržitelný rozvoj krajiny”. Může být průvodcem na cestě k tomu, jak započít komunikaci mezi aktéry, jak uspořádat setkání a spolupráci dále rozvíjet.
- Brožura “Cooperative nature conservation to benefit people” poskytuje přehled o práci evropských sdružení péče o půdu. Představuje pracovní oblasti sdružení Landcare a zdůrazňuje klíčové faktory pro kooperativní ochranu přírody ve prospěch lidí.
- Brožura “First steps to landcare in Europe” představuje kroky k tomu, jak založit spolek po vzoru německých spolků pro péči o krajinu
- Web německého spolku pro péči o krajinu (v němčině a částečně angličtině), který zastřešuje téměř 200 lokálních spolků z celého Německa, nabízí materiály o spolupráci mezi jednotlivými aktéry pro péči o krajinu.
- Web Landcare Europe, sítě podporující biologickou rozmanitost, odolné ekosystémy a kvalitu života v krajině ve spolupráci se zemědělci a ochránci přírody.
- Metodika “Working Together to Build a Successful Initiative: The PEGASUS Toolkit” představuje souhrn rad, pokynů a nápadů pro plánování místních iniciativ nebo projektů na podporu udržitelnějšího zemědělství a lesnictví.
Vznik článku podpořila v rámci projektu Cesta ke zdravejší zemědělské krajině Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU (Deutsche Bundesstiftung Umwelt).
Partneři projektu: