V ptačím parku Kosteliska byl 19. října realizován poslední letošní výukový program pro školy. Žáci čtvrté třídy přišli pěšky ze 6 km vzdálených Mutěnic. A návštěvy ptačího parku nelitovali. Zahráli si simulační hru, díky které pochopili význam deštníkových druhů v ochraně přírody, zkoumali způsoby hospodaření v parku, seznámili se s hlavatými vrbami, místním stádem uherského stepního skotu a samozřejmě také s ptačími obyvateli.
Environmentální výchově se Jihomoravská pobočka České společnosti ornitologické věnuje od roku 2020, kdy bylo v rámci projektu “Živá města“ vytvořeno celkem 10 převážně exteriérových výukových programů, některé probíhají přímo na školách, některé na vhodných místech blízkém i vzdálenějším okolí škol. Nově nabízí také dva terénní programy zaměřené na ptačí park Kosteliska, vhodné pro třídy základních a středních škol, které chtějí ptačí park navštívit a seznámit se s ním. Během necelých tří let bylo provedeno 31 výukových programů, kterých se zúčastnilo více než pět stovek žáků a studentů na různých místech Jihomoravského kraje.
„Program s Gabčou a Kryštofem na Kosteliskách byl skvělý. Děti měly možnost bádat, pozorovat, měřit, a zažít výuku úplně jinak. A to vše v krásné sousední lokalitě ptačího parku. Program měl takový úspěch, že se děti hodlají vrátit na další návštěvu v jarním období,“ říká Nikola Biegunová, učitelka ze ZŠ Mutěnice.
„Těší nás, že o programy na Kosteliskách mají zájem především školy z blízkého okolí, někdy přijedou žáci na kolech, nebo pěšky, jindy využijí autobus. Během zhruba tříhodinového programu se seznámí s místní faunou i s tím, jak park funguje. Někteří pak do parku zavítají třeba s rodiči ve svém volném čase,“ říká Kryštof Horák, lektor výukových programů. „Děti baví pobyt v přírodě a během programů mají navíc jedinečnou příležitost prakticky si vyzkoušet některé metody výzkumu. Pomocí cedníků a vysokých holínek zkoušejí odchyt vodních živočichů, s dalekohledy pozorují ptáky, nebo chytají hmyz do sítěk. Blízké setkání s živými obyvateli parku je tak nevšedním a silným zážitkem pro mnohé účastníky,“ dodává Kryštof Horák.
Nabídku vzdělávacích programů najdete na webu Jihomoravské pobočky ČSO.