komise

Více pestré krajiny, méně intenzivního zemědělství. Evropská komise vydala strategii k záchraně planety

Evropská komise včera po několika odkladech zveřejnila velmi očekávanou strategii v oblasti biodiverzity a strategii pro zemědělství a potravinářství Farm to Fork. Oba dokumenty jsou klíčovými součástmi aktuálně projednávané strategie známé pod názvem European Green Deal. Komise například navrhuje snížit spotřebu pesticidů a vyhradit na desetině zemědělské půdy prostor pro remízky a další krajinné prvky. Česká společnost ornitologická rozhodnutí Evropské komise vítá.

BirdLife International, přední společenství ochranářských organizací, dlouhodobě upozorňuje, že intenzivní zemědělství vyhání z krajiny život, způsobuje vymírání druhů na planetě a má negativní vliv na klima. Evropská komise nyní v návrhu dvou strategií odborníky i ochránce přírody vyslechla a představila plán, který má ochránit zemědělskou krajinu a život v ní.

Šance pro skřivany, sýčky či koroptve? Věříme, že ano

Česká společnost ornitologická, partnerská organizace BirdLife International, rozhodnutí komise vítá. „Strategie přináší naději, že se podaří zvrátit dosavadní negativní dopady zemědělství na živou přírodu a lépe připravit naši krajinu na dopady klimatických změn. Už teď si přitom veřejnost uvědomuje, že česká krajina není v dobré kondici, jak dokládá více než 56 000 podpisů pod peticí Vraťme život do krajiny, kterou jsme v prosinci předali ministrovi zemědělství. Těší nás, že její hlavní požadavky, jako například 10 % zemědělské půdy pro přírodu, jsou přímo obsaženy v těchto návrzích dlouhodobých evropských strategií,“ říká Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické.

Podle návrhu Evropské komise má být 10 % zemědělské půdy vyhrazeno pro remízky, meze, květnaté pásy a další prvky neobdělávané zeleně. Foto: Ludmila Korešová

Mezi zásadní kroky, které Komise v rámci strategií navrhuje, patří zejména:

  • Zvětšit plochu přírodních chráněných oblastí na pevnině i na moři o 30 %. Třetina z těchto chráněných oblastí bude v nejvyšším stupni ochrany, tedy v čistě přírodní podobě.
  • Snížit spotřebu chemických pesticidů o 50 %, pokud jde o množství i toxicitu.
  • Navýšit plochu ekologického zemědělství až na čtvrtinu zemědělské půdy.
  • Obnovit na 10 % zemědělské půdy prvky biologické rozmanitosti, jako jsou remízky, meze nebo květnaté pásy tak, aby se zemědělství stalo dlouhodobě udržitelným.
  • Zavést závazné cíle v oblasti obnovy přírody a zajistit tak obnovu zásadních ekosystémů, jako jsou rašeliniště, mokřady, lesy a mořské ekosystémy, které jsou životně důležité pro biologickou rozmanitost a zmírnění a přizpůsobení se změně klimatu.
  • Minimalizovat spalování biomasy, jak např. dřeva, k výrobě energie

 

Obě strategie budou hrát klíčovou roli i při reformě Společné zemědělské politiky (SZP) EU s rozpočtem téměř 60 miliard EUR, o které se bude rozhodovat později v tomto roce. „Návrhy Evropské komise jsou vykročením správným směrem, ale až následující měsíce ukážou, zda zájem o změnu hospodaření směrem k větší udržitelnosti mají i zodpovědní politici, kteří nás zastupují na evropské i národní úrovni. Věříme, že se poučíme z pandemie COVID-19 a že environmentální krizi naší krajiny začneme řešit ještě před tím, než se vymkne kontrole,“ říká Václav Zámečník, zemědělský specialista České společnosti ornitologické.


Čtěte také:

Ministr převzal petici za zdravé zemědělství od ornitologů a myslivců