Festival ptactva na Kosteliskách zpestřil orel mořský a hejno čejek

V sobotu 7. října 2023 jsme v ptačím parku Kosteliska uspořádali třetí ročník Festivalu ptactva, který navštívilo 69 účastníků.

Během ukázky odchytu a kroužkování ptactva si mohli účastníci zblízka prohlédnout např. jednoho z našich nejmenších ptáků střízlíka obecného, dva druhy strakapoudů či šoupálka dlouhoprstého.
„Zejména v ranních hodinách bylo živo i na dalších stanovištích u vody. Nad Jarohněvickým rybníkem přeletěl majestátní orel mořský, opakovaně se nám předváděli luňáci červení s ťuhýkem šedým a na bahnech se zdržovalo hejno čírek obecných a čejek chocholatých,“ říká Gašpar Čamlík z Jihomoravské pobočky ČSO, která ptačí park Kosteliska spravuje.

V průběhu Festivalu jsme pozorovali celkem 70 druhů ptáků. Na souhrnné výsledky z celé České republiky se můžete podívat zde : https://www.birdlife.cz/festival-ptactva-2023-vysledky/

Akce proběhla v rámci projektu Kosteliska – obnova nivních biotopů. Tento projekt byl podpořen grantem z Norských fondů.


Další informace:

Ptačí park Kosteliska vzniká u Dubňan na Hodonínsku v nivě Kyjovky od roku 2020, kdy tu Česká společnost ornitologická koupila první pozemky. Prolíná se tu mozaika vodních ploch, rákosin, luk, lesíků, ale také suchých písčin. Území spravuje Jihomoravská pobočka České společnosti ornitologické. Prioritními druhy jsou na Kosteliskách ptáci, kterých tu ornitologové pozorovali už 202 druhů, ale cílem je vytvářet vhodné podmínky i pro další druhy rostlin a živočichů. To vše probíhá v úzké spolupráci s městem Dubňany a Biologickým centrem Akademie věd ČR. Pastva uherského stepního skotu probíhá také díky spolupráci s Rybářstvím Hodonín a.s. Pastva je jednou z tradičních metod hospodaření, které pomohou v obnově a péči o Kosteliska. Díky tříletému grantu z Norských fondů je možné uskutečnit celou řadu efektivních opatření. Jsou jimi například mozaiková seč, vyřezání náletových dřevin, strhávání drnu či výsadba vrb k zapěstování na hlavu.

Ornitologové na Kosteliskách také pořádají akce a exkurze pro veřejnost.

Bližší info o parku naleznete na https://www.birdlife.cz/kosteliska. 

Šest krav uherského stepního skotu. Tito velcí spásači udržují louky ptačího parku Kosteliska pestré a bohaté na hmyz – důležitou potravu ptáků. Foto: Ondřej Ryška

Ptačí parky České společnosti ornitologické jsou logickou reakcí na dramatický úbytek ptáků zemědělské krajiny, mokřadů a přetrhávané vazby mezi lidmi a přírodou. První ptačí park v Česku Josefovské louky založila ČSO především na vlastním financování z darů členů a podporovatelů. Podařilo se vzkřísit jeden z nejkvalitnějších mokřadů, umožnit tu návrat jinde mizejících či vymizelých ptáků a zprostředkovat kontakt mezi lidmi a přírodou. Další ptačí parky pokračují ve stejném duchu a stejně tak budou pokračovat i ptačí parky budoucí. ČSO plánuje do dvaceti let mít alespoň jeden funkční ptačí park v každém kraji Česka.

ČSO v ptačích parcích nejen vykupuje pozemky, ale i šetrně hospodaří. Tak, aby se zde ptákům a dalším živočichům a rostlinám dařilo. ČSO při péči a obnově využívá tradičních metod jako je sečení a pasení, vyřezávání náletových dřevin a invazních rostlin a buduje tůně s ostrůvky. Zároveň vytváří pozorovatelny a stezky pro návštěvníky.



 

Kosteliska – obnova nivních biotopů