Film Slyšet sýčka získal ocenění na filmovém festivalu

Film Slyšet sýčka uspěl na mezinárodním festivalu populárně-vědeckých filmů Prague Science Film Fest (PSFF), který se konal od 18. do 22. října 2021 v kampusu České zemědělské univerzity (ČZU) a v kinech v centru Prahy. Půlhodinový snímek režiséra Jana Hoška o sýčcích a jejich ochráncích získal Zvláštní ocenění rektora ČZU Petra Skleničky. Cílem této ceny, která je spojena s finanční odměnou 1 000 amerických dolarů, je vyzdvihnout a ocenit v zahraničním kontextu konkurenceschopný snímek z české produkce.

Film Slyšet sýčka z roku 2020 líčí drastický osud sýčka, naší nejohroženější sovy, skrze pohledy do jeho života, snahy o jeho záchranu ze strany ochranářů z řad České společnosti ornitologické a příběhy lidí, kteří žijí se sýčky v těsném sepětí. Film vznikl v rámci projektu Athene podpořeného Evropským fondem pro regionální rozvoj.

Martin Šálek, koordinátor ochrany sýčků z České společnosti ornitologické a Ústavu biologie obratlovců AV ČR, a Jan Hošek, režisér filmu Slyšet sýčka, s oceněním. Foto: Jan Hromádko

Do hlavní soutěže na Prague Science Film Fest se probojovala sedmnáctka nejlepších snímků, mezi kterými vybírala vítěze jak studentská porota tvořená zástupci všech fakult a institutů České zemědělské univerzity, tak i zástupci jejího vedení. Festival přivítal stovky návštěvníků na projekcích a přednáškách.

Oceněné filmy na Prague Science Film Fest

  • Cena studentské poroty
    Na tenkém ledě, Německo, 2020 / Režie: Henry M. Mix, Boas Schwarz
  • Zvláštní ocenění rektora ČZU
    Slyšet sýčka, Česká republika, 2020 / Režie: Jan Hošek
    Cena je spojena s finanční odměnou 1 000 amerických dolarů
  • Cena za nejlepší mezinárodní populárně-vědecký film
    Na tenkém ledě, Německo, 2020 / Režie: Henry M. Mix, Boas Schwarz
    Cena je spojena s finanční odměnou 5 000 amerických dolarů
  • GRAND PRIZE festivalu Prague Science Film Fest & Academia Filmu Olomouc
    Jak vyřešit budoucnost, Dánsko, 2021 / Režie: Pernille Rose Grønkjær
    Cena je spojena s finanční odměnou 10 000 amerických dolarů

 

Film Slyšet sýčka

REŽIE: Jan Hošek
SCÉNÁŘ: Jan Hošek
KAMERA: Jiří Petr, Marián Polák
HUDBA: Kristian Koll
ZVUK: Václav Flegl
STŘIH: Ilona Malá
PRODUKCE: Marián Polák

Sýček obecný

 


Poznámky:

Sýček obecný (Athene noctua) je malá sova velikosti hrdličky. Shora je hnědošedý s velkými světlými skvrnami. Charakteristická je pro něj také velká hlava se široko od sebe posazenýma žlutýma očima. Jeho přítomnost prozrazuje pro něj typické houkání, které se dá přepsat jako „půjď“. Vyskytuje se v (polo)otevřených biotopech, v západní a střední Evropě je to především zemědělská krajina.

V České republice je vázán prakticky výhradně na hospodářské budovy, které mu poskytují místa vhodná pro hnízdění a zároveň jsou nedaleko od pastvin, kde loví potravu – drobné obratlovce a také větší bezobratlé živočichy, které loví vyhlížením z posedu. Ztráta lovišť a tím i nedostatek potravy sýčky ovlivňuje hlavně v hnízdní době, kdy musí krmit mladé. To se pak projevuje menším počtem vyvedených mláďat. Původní dutiny ve stromech už v Česku k hnízdění prakticky nevyužívá. Sýček u nás vytvořil i několik městských populací, například v Teplicích a Ústí nad Labem. Je stálý, věrný svému hnízdišti a má relativně malé domovské okrsky. Ještě na začátku 20. století býval sýček naší nejrozšířenější sovou, nyní je na pokraji vyhynutí. Za posledních 20 let se jeho počet snížil o 94 % na zhruba 100 párů.

 

Další informace:

https://www.facebook.com/OchranaSycka/

https://www.birdlife.cz/sycek-obecny/

 

„Tento projekt byl podpořen grantem z Norských fondů.“/„Supported by grant from the people of Norway.“

 

Ochranu sýčků v ČR podporuje i společnost Lafarge Cement, a.s.