Vítání ptačího zpěvu. To jsou vycházky, přednášky, ukázky kroužkování a další akce zaměřené na poznávání našich ptačích přátel. Je oslavou návratu tažných druhů z jejich zimovišť. Vítání se pořádá tradičně na jaře, kdy jsou ptáci nejaktivnější. Díky ochotě organizátorů-dobrovolníků se letos podařilo zorganizovat 140 akcí po celé České republice. Jaké byly se dozvíte v následující fotoreportáži.
Generálním sponzorem Vítání ptačího zpěvu je Meopta, tradiční výrobce špičkové optiky.
Foto: Zdeněk Musil
Foto: Karel a Růža Machačovi
Dvacet zájemců o poznávání přírody, a zejména ptačího zpěvu, se zúčastnilo vycházky v Bzenci. Trasa vedla kromě k meandrům řeky Moravy i zajímavým a netradičním územím Národní přírodní památky Váté písky.
Porovnání odchyceného budníčka menšího a budníčka většího na akci v České Lípě.
Foto: Robert Kopecký
Jako již tradičně se účastníci Domažlického vítání ptačího zpěvu sešli v městském parku před bývalou nemocnicí. Po podání základních informacích byl představen Pták roku 2018 – sýček obecný. Poté již směřovali pochůzkou po Hanově parku, kde v korunách stromů pozorovali holuba hřivnáče a hrdličku zahradní a mohli tak dobře porovnat jejich hlasové projevy. Z vilové čtvrti byl slyšet rehek zahradní a ze skupiny vzrostlých smrků pro urbanizované prostředí ne příliš typický králíček ohnivý. Všechny zúčastněné zaujal na polovypuštěném dně rybníčku samec konipasa horského.
Vítání v Havlíčkově Brodě se letos konalo už po pětadvacáté! Ve čtyři hodiny ráno se v městském parku sešlo 86 zájemců o ptáky. Během tříhodinové procházky slyšeli či viděli 42 druhů ptáků. Akce byla ukončená ukázkou odchytu a kroužkování sedmi ptáků pěti druhů.
Počasí vyšlo na premiéru Vítání ptačího zpěvu v Horním Bezděkově přímo ukázkově, ptáci se ochotně ukazovali a ozývali a účastníci byli naprosto skvělí. Z pozorování stojí za zmínku hyperaktivní a bez ustání volající žluna šedá či budníček lesní a králíček ohnivý, na které se účastníci podívali díky drobné ukázce kroužkování také z blízka.
Foto: Hanka Prosečová
Foto: Jiří Kučera
Foto: Helena Vašková
Účastníci vycházky v Chebu se sešli u dřevěného mostu přes Ohři pod Chebským hradem. Prošli kolem řeky Ohře, k přehradě Skalka po naučné stezce až na Komorní Hůrku. Odtud k rybníku Amerika a do Františkových Lázní.
Na Vítání ptačího zpěvu v Jihlavě si účastníci mohli zahrát soutěž „Určete, kde hnízdí vyobrazení ptáci“. Během vycházky se předvedlo nebo ozvalo 41 druhů ptáků. Odchyt ptáků byl připravený u Kněžského rybníka, v odchytové síti uvízl čížek lesní, konipas horský, pěnice černohlavá, zvonek zelený i sýkora koňadra.
Při krásném jarním počasí bylo v Jiříkovicích zjištěno 44 druhů ptáků. Nejzajímavější bylo pozorování chocholoušů obecných v blízkosti použitého hnízda. Nejkrásnějším pozorováním byla vytrvale pózující dvojice vlh pestrých, které si mohl každý vychutnat při pohledu stativovým dalekohledem. Svým zpěvem se předvedli dva slavíci obecní.
Na Jizerce se kromě povídání o ptácích a poslouchání jejich hlasů i kroužkovalo. Z ptáků se chytili například budníček menší a větší, pěnkava obecná či sýkora uhelníček. Poté účastníci procházeli osadou až na její konec směrem k Hnojovému domu, kde si na louce zahráli hry s ptačí tématikou. Nejvíce děti zaujala hra na sýčka.
Foto: Václav Tomášek
V sále Městské knihovny v Klatovech se uskutečnila přednáška Jaro přilétá, aneb pohledy do ptačího světa. Zúčastnilo se jí 35 dospělých a 9 dětí. Obsahem prezentace bylo seznámení s běžnými i méně známými druhy ptáků na Klatovsku a možností jejich pozorování na některých lokalitách. U několika snímků ptáků byla prezentace doplněna nahrávkami ptačích hlasů z terénu.
Foto: Antonín Gibiš
V Kopřivnici se vycházky zúčastnilo 16 lidí, počasí bylo pěkné a vycházka byla příjemná.
Součástí programu Vítání ptačího zpěvu na Kozmických loukách byla kromě kroužkování ptactva i prezentace našich vodních plžů.
Foto: Jan Mayer
O akci v Krásné Lípě byl velký zájem veřejnosti, přišlo až 56 lidí. Byla prezentována kampaň Pták roku, pozorováni mj. orel mořský, moták lužní, včelojed lesní a jeřáb popelavý, odchyceno a okroužkováno 7 ptáků 6 druhů: strakapoud velký, pěnice hnědokřídlá, bramborníček hnědý, čížek lesní, sýkora modřinka, 2x sýkora koňadra.
Účastníci Vítání ptačího zpěvu v Litomyšli se prošli Nedošínským hájem. Během procházky určovali ptáky podle hlasových projevů a rovněž se podívali do světa rostlin, zejména na ploše postižené vichřicemi. Všem se moc líbili Ptačí svět a magnetky s ptákem roku 2018 – sýčkem obecným.
Foto: Lubor Urbánek
Z ukázky odchytu a kroužkování ptáků na Vítání ptačího zpěvu v Lysé nad Labem.
I v letošním roce proběhlo mělnické Vítání ptačího zpěvu u Vltavy v Hoříně-Mrkvici jako dvoudenní akce s možností přespat na místě ve vlastních stanech. Deset účastníků této možnosti využilo a mohlo si tak brzy ráno vychutnat odstupňovaný začátek zpěvu různých ptačích druhů. Jako první (nepočítáme-li slavíka a pár puštíků, kteří se ozývali celou noc) začal zpívat ve 4:15 kos černý a kukačka obecná, které brzy následoval drozd zpěvný, skřivan polní a strnad obecný. Po páté hodině již zpívalo více než 20 druhů ptáků.
Na akci v Miloticích nad Bečvou se účastníkům moc líbilo odškrtávání pozorovaných druhů do předem připraveného seznamu. Pozorovali a slyšeli více jak 50 druhů ptáků, vedle slíbených hus, ledňáčků či kulíků říčních také oba druhy čápů, tři druhy lejsků či čtyři druhy pěnic.
Foto: Jan Roleček
Po desetileté odmlce proběhlo Vítání ptačího zpěvu letos opět i v Novém Bydžově. Přišlo celkem 40 lidí, a dokonce i dva účastníci, kteří se zúčastnili i v roce 2008. Celkem bylo zaznamenáno 36 ptačích druhů, z nichž největší pozornost vzbudil pár husic nilských v lukách u řeky Cidliny. Z dalších si účastníci vychutnali několik slavíků, žluvu hajní či krutihlava.
Foto: Lukáš Kadava
Poslouchání hlasu drozda na Noci slavíků v Olomouci.
Foto: J. Popelka
Foto: P. Zobač
Účastníci letošního Vítání ptačího zpěvu v Plzni.
64 účastníků pozorovalo v Podbřezí až 30 druhů ptáků, z nich tři byly i okroužkováni (pěnice černohlavá, králíček ohnivý, brhlík lesní). Nejvzácnějším pozorováním byli 3-4 jedinci strnada lučního, který v blízkém okolí není běžným druhem.
Foto: Petr Háp
Na Vítání ptačího zpěvu v Pohořelicích bylo sledováno 21 druhů ptáků, byla diskutována i problematika ochrany přírody.
Foto: Anna Krásová
Vítání ptačího zpěvu v Průhonicích se vydařilo, účastníků bylo víc jak 50, včetně 15 dětí. Počasí přálo, zdařila se i ukázka odchycených ptáků, asi nejvíc zaujali ledňáček a strakapoudi velcí.
Foto: Michaela Brožová
V Příšovicích v okolí Písečáků mohlo 23 účastníků pozorovat celkem 46 ptačích druhů. Zajímavým pozorováním byli morčáci velcí hledající příhodnou hnízdní dutinu a nemotorně poletující mezi větvovím. Dále všechny zaujal puštík, kterého šedivé vrány vyšťouraly z jeho úkrytu a honily ho po stromech sem a tam.
Foto: Jakub Čejka
Trasa vycházky do jarní přírody spojená s poslechem ptačího zpěvu a pozorováním ptáků v Roudnici nad Labem vedla podél toku řeky Labe do obce Židovice a zpět. Účastníci pozorovali celkem 107 jedinců 27 druhů ptáků.
Tři dni předtím se v sále městské knihovny se uskutečnila i přednáška na téma Naši zpěvní ptáci.
Foto: Stanislav Danis
V Roztokách u Prahy nejvíce potěšil krutihlav obecný – druh, který se na tomto místě podařilo chytit už potřetí.
Foto: Roman Mikuš
Vycházka v Ptačí oblasti Rožďalovické rybníky se uskutečnila tradičně okolo rybníku Zrcadlo. Pozorováno bylo 60 druhů ptáků, mimo jiné orel mořský, jeřáb popelavý, luňák červený, bramborníček černohlavý, husy velké 150 ex., čáp černý. Proběhla ukázka odchytu a kroužkování ptáků v rákosí, odchyceni byli rákosník proužkovaný a strnad rákosní. Zpět do volné přírody byli ze záchranné stanice v Huslíku u Poděbrad vypuštěni káně lesní, jestřáb lesní a poštolka obecná.
Foto: Vladimír Šoltys
Cesta vycházky v Řevnicích vedla okolo řeky a poté přes městský park k loukám nad Řevnicemi, kde byla účastníkům předvedena ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Podařilo se odchytit mimo jiné 4 druhy pěnic a ťuhýka obecného, který se po mnoha letech vrací do těchto míst.
Foto: Jana Jůzlová
Na vycházce ve Slavkově u Brna kromě vítání poslů jara a poslouchání jejich hlasů, také upozornili na všudepřítomný hlukový smog, který nám při tom mnohdy překáží.
Foto: Veronika Janečková
Na Vítání ptačího zpěvu v pražských Stodůlkách pozorovali celkem 24 druhů ptáků na okraji sídliště. Největší úspěch měl slavík obecný, největší zajímavostí byla pěnice černohlavá úspěšně imitující drozda zpěvného. Materiály ČSO potěšily nejen mladší účastníky.
Foto: Ivan Konečný
Na akci ve Strážově bylo chyceno 10 ptáků 8 druhů, jeden opakovaně odchycený drozd zpěvný. Celkem zaznamenáno 22 druhů a při procházce nalezeno i hnízdo lindušky lesní.
Foto: Rodinné centrum Lodička
Na vycházce u Dolního a Horního rybníka ve Svitavách bylo pozorováno 32 ptačích druhů, uskutečnila se i ukázka kroužkování ptáků. Děti se mohly zapojit do pro ně připravených soutěží.
Velkou atrakcí Vítání ptačího zpěvu v Tachově byl odchyt páru skorců Martinem Liškou. Na fotografii drozd kvíčala.
Na vycházce ve Valašském Meziříčí bylo pozorováno celkem 266 ptáků od 39 druhů. Nejzajímavějšími druhy byly čáp bílý a konipas horský u hnízda.
Foto: Karel Pavelka
Ve Veselí nad Moravou proběhla již tradiční vycházka pořádaná ve spolupráci se ZO ČSOP Bílé Karpaty do místního zámeckého parku a k řece Moravě. Je to komentovaná vycházka s ukázkou literatury, přehráváním a určováním hlasů ptáků, diskuzí na téma fotografování ptáků, nebezpečných zastávek a „nezachraňování“ mláďat. Letos došlo i na téma revitalizace části parku, která má charakter lužního lesa, k níž zatím nedošlo.
Foto: Karel Šimeček
Na Vrbenských rybnících u Českých Budějovic bylo během vycházky zjištěno celkem 78 druhů ptáků, proběhla i ukázka kroužkování.
Foto: Vojtěch Kubelka
Na akci ve Vsetíně bylo celkem slyšeno a viděno 148 ptáků 25 druhů. Nejzajímavější druhy byly hýl obecný a sedmihlásek hajní. Akce se zúčastnila i redaktora Českého rozhlasu stanice Zlín, která připravila vstup do vysílání i pořad pro vysílání Radia Junior pro děti a mládež z rozhovorů s účastníky exkurze i jejím vedoucím.
Foto: Karel Pavelka
Cesta vycházky ve Všenorech vedla podél řeky, u které účastníci mimo jiné pozorovali pisíky obecné a přeletující jeřáby popelavé nebo rybáka obecného. V okolních křovinách se povedl odchyt a ukázka kroužkování slavíků obecných, pěnic, budníčků a kosů.
Velké poděkování patří organizátorům všech akcí (a mnohým spolupracujícím organizacím), kteří jsou ochotni přibližovat svět ptákům zájemcům z řad veřejnosti. Pozvánky na naše další vycházky najdete na stránkách Akce pro veřejnost.
Gabriela Dobruská a Katarína Slabeyová
Vítání ptačího zpěvu 2018 bylo podpořeno v rámci projektu Sídla bezpečná pro ptáky, který je spolufinancován Státním fondem životního prostředí ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.