Na více než 500 hnízdech čápů bílých v Česku aktuálně registrují ornitologové malá čapí mláďata, na 302 hnízdech už jsou mláďata vzrostlá. To vše ví Česká společnost ornitologická (ČSO) díky téměř devíti stovkám dobrovolníků, kteří už se letos zapojili do sledování hnízd čápů bílých a zadali pozorování na birdlife.cz/capi. Ornitologové i nadále vyzývají veřejnost ke kontrole čapích hnízd. Právě v tomto období mladí čápi na hnízdě postávají, trénují let a komunikují s rodiči i mezi sebou a je snadné je spočítat.
„V programu občanské vědy Čapí hnízda sledujeme průběh hnízdění čápů již od roku 2014. Loni jsme zažili velmi úspěšnou sezónu – zapojilo se 1 008 dobrovolníků, kteří spočítali 1 567 vzletných mláďat. Bylo to nejvíc v historii programu. Jsme velmi zvědaví, jak bude sezóna vypadat letos,“ uvádí Gabriela Dobruská, koordinátorka programu Čapí hnízda z ČSO.
Lidé letos pozorovali čápy na 904 hnízdech, ne na všech však budou vyvedena mláďata. „V průběhu sezóny dobrovolníci zkontrolovali 1424 hnízd a hnízdních podložek, což je 92 % celkového počtu, a to je skvělý výsledek. Nicméně je důležité kontrolovat hnízda průběžně a především vydržet až do konce sezóny, tedy začátku srpna, kdy mladí čápi opouštějí hnízda. Právě údaje o plně vzrostlých mláďatech trénujících let jsou klíčové pro vyhodnocení úspěšnosti hnízdění,“ vysvětluje Dobruská.
Ornitologové proto vyzývají všechny, kteří se budou pohybovat krajinou, aby si všímali čapích hnízd. „Zapojit se může každý. Od rodin s dětmi během dovolené až po důchodce, kteří sledují třeba jediné hnízdo před svým oknem každým dnem. Každý záznam má velkou cenu,“ doplňuje Dobruská. Důležitá jsou i negativní pozorování, tedy informace o tom, že na hnízdě žádný čáp pozorován nebyl.
Jak postupovat?
Pokud o hnízdě ve svém okolí nevíte, na mapě čapích hnízd (birdlife.cz/capi) najdete všechna zjištěná hnízda, zobrazená různými barvami. Vydejte se k některému z nich a zjistěte, zda jsou na něm mláďata a jak velká – v prachovém šatě či se již podobají svým rodičům. Velká mláďata se od dospělých ptáků liší šedýma nohama a šedým zobákem. Své pozorování zapište na birdlife.cz/capi, je možné přidat i fotografii. Pozorování lze zadat i přímo v terénu přes mobilní aplikaci Avif Mobile. Na mapě pak uvidíte další hnízda v okolí, ke kterým můžete následně zamířit. Důležitá je zejména kontrola hnízd svítících oranžově, kde víme, že byla malá mláďata, ale jejich další osud zatím neznáme. A pokud čápa neuvidíte? Zadejte „čáp nepozorován“. Jen tak bude jasné, že hnízdo bylo kontrolováno.
Čapí hnízda
U příležitosti celostátního i mezinárodního sčítání v roce 2014 byl čáp bílý spolu s čápem černým vyhlášen Ptákem roku. Vznikl tehdy nový web birdlife.cz/capi, který v rámci občanské vědy zapojuje do sčítání a mapování čapích hnízd širokou veřejnost.
Postupem času vznikla na stránkách unikátní dynamická celorepubliková mapa s více než 1500 hnízdy čápa bílého (včetně fotografií, jednotlivých pozorování, výsledků hnízdění z předchozích let a přímých přenosů z on-line kamer). Na první pohled je u jednotlivých hnízd patrné, v jaké fázi je hnízdění jednotlivých párů, či zda je potřeba kontrola hnízda.
Hnízdění čápa bílého
V Evropě je populace čápa bílého ve většině zemí na vzestupu a u nás je považována za stabilní. Naši tažní čápi se objevují na hnízdech okolo poloviny března, první přilétá zpravidla samec. Hnízda dnes najdeme na střechách budov, nefunkčních komínech, sloupech elektrického vedení, hnízdních podložkách, leckde i na vodojemu, posedu či stohu slámy. Zpravidla platí, že čáp dává přednost vyvýšeným místům. Tak, aby mohl při odletu z hnízda seskočit a roztažením křídel se snadno dostal do vzduchu. Nerad však obsazuje vysoká místa na holých větrných vrcholech či kopcích. Vyhledává vyvýšené body v údolí obklopeném otevřenou krajinou. Na hnízdě se oba partneři zdraví hlasitým klapáním zobáku s typickým záklonem hlavy.
Poprvé hnízdí čápi kolem pátého roku života a zaznamenána byla hnízdění i 20 let starých ptáků. Vlastní hnízdění začíná koncem dubna. Na 2-5 vejcích sedí čápi přes měsíc a další dva měsíce krmí mláďata. V péči i krmení se oba partneři střídají. Koncem července většina čápů svá hnízdiště opouští, shromažďují se na loukách a koncem srpna se vydávají na dlouhou cestu do Afriky.
Okřídlení sousedé je projekt zaměřený na zlepšování stavu životního prostředí v ekosystémech prostřednictvím vzdělávacích a osvětových aktivit zaměřených na širokou veřejnost. Ukáže možná řešení a motivuje k aktivnímu zapojení. Využívá konceptu deštníkových druhů – prostřednictvím několika charismatických druhů z červeného seznamu usiluje o ochranu ekosystému jako celku. Těmito druhy jsou: pozitivně vnímaný čáp bílý, jiřička a vlaštovka jakožto konfliktní druhy a kavka, sova pálená, sýček a netopýři (vrápenec malý, netopýr dlouhouchý, velký a brvitý), kteří jsou ohroženi stavebními úpravami. Důraz bude kladen i na problematiku kolizí ptáků se skly. V případě konfliktních druhů bude projekt pozitivně ovlivňovat i posun veřejného mínění ve prospěch soužití s člověkem. Cílem projektu je i vzdělat odbornou veřejnost a zvýšit její kompetence v oblasti ochrany přírody.
Česká společnost ornitologická (ČSO) je dobrovolné zájmové sdružení profesionálních pracovníků i amatérů zabývajících se výzkumem a ochranou ptáků, zájemců o pozorování ptáků a milovníků přírody. V České republice zastupuje organizaci BirdLife International, největší mezinárodní sdružení na ochranu ptáků. ČSO zkoumá a chrání ptáky, jejich prostředí a přírodu jako celek a svou činností k tomu motivuje i širokou veřejnost. Prosazuje ochranu přírody založenou na vědeckých poznatcích a pomáhá rozvoji ornitologie i ochrany ptáků bez ohledu na politické hranice. ČSO usiluje o svět, kde žijí lidé a ptáci v harmonii, kde lidé s pokorou obdivují přírodu, snaží se jí porozumět a využívají ji udržitelně pro sebe, pro ptáky i pro ostatní organismy. V současné době má ČSO přes 6000 členů.
Sčítání čápů i v letošním roce podporuje EG.D, a.s., člen skupiny E.ON. Děkujeme!