I letos hledáme rybníky pro ptáky

V loňském roce, v rámci kampaně Pták roku 2023 jsme připravili doprovodnou aktivitu, pomocí níž jsme lákali do přírody a vyzývali k procházkám kolem vodních ploch. Cílem bylo najít rybníky pro poláka velkého, který byl loňským ptákem roku. Potěšilo nás, že se zapojilo téměř 100 dobrovolníků a ze získaných dat se podařilo zjistit zajímavé výsledky (viz Vaše výpravy za ptákem roku, Ptačí svět 2023/4, str. 30). Ukázalo se, že přítomnost poláka lze chápat jako ukazatel ptačí diverzity – na vodních plochách s polákem byl vyšší počet dalších vodních ptáků.

Rádi bychom proto na loňskou aktivitu navázali ještě letos a nadále se věnovali diverzitě vodních ptáků na našich rybnících, včetně těch městských.

Foto: Vasil Chymčák

Zajímá nás:

  • zda se průhlednost vody z roku na rok výrazně mění,
  • jak jsou na tyto změny schopni reagovat ptáci,
  • jakou roli hraje okolí rybníků na celkovou početnost a druhovou rozmanitost ptáků.

Městské lokality bývají často vystaveny tlaku veřejnosti. Jak se s tímto tlakem vyrovnají ptáci? Proto bychom se letos rádi zaměřili i na rušivé elementy včetně volně pobíhajících psů.

Vydejme se opět pátrat k rybníkům po ptácích a zjišťovat, jaké rybníky se jim líbí. Začněme hned. Je průhlednost většiny rybníků na počátku sezóny vysoká? Při opakovaných návštěvách zjistíme, jak se v průběhu roku mění. Donutí ptáky zhoršení průhlednosti vody nebo zvýšený tlak lidí za pěkných dnů jejich oblíbený rybník opustit? Zajímavá pozorování nás mohou čekat v dubnu, kdy ještě můžeme zastihnout protahující ptáky. V květnu už bude většina ptáků „našich“, kteří by na rybnících mohli zahnízdit. A v červenci – budeme-li mít štěstí, uvidíme na hladině rodinky s mláďaty. Hodnotit rybníky a zaznamenávat počet druhů i jedinců ale můžeme celou sezonu až do září.

Vložit pozorování

K hodnocení rybníků jsme připravili jednoduchý formulář, který můžete použít i v mobilním telefonu a zadat údaje přímo u rybníka. Z ptačích údajů do formuláře zaznamenáváme pouze celkový počet druhů a pozorovaných jedinců na vodní hladině. Pokud ptáky znáte dobře, pak můžete konkrétní druhy, které bezpečně poznáte, zadat přímo do faunistické databáze AVIF jako částečný seznam. Nezapomeňte – ptáky, s jejichž určením si nejsme jisti, do Avifu nezapisujeme!

Co ve formuláři hodnotíme a zapisujeme?

  • název rybníka a umístění lokality v mapě (v mobilu se automaticky ukáže vaše poloha, pokud máte tuto funkci povolenou), špendlík vodní plochy zadáte do mapy,
  • celkový počet pozorovaných druhů a jedinců, které jsme na rybníce pozorovali, další živočichy (žáby, vážky),
  • okolí vodní plochy – všímáme si litorálního porostu, ostrůvků, vrb na břehu, sousedící louky, další vodní plochy nebo pás stromů či keřů (dřeviny),
  • přibližnou průhlednost vody, ale možnost je měřit i Secchiho deskou (získané údaje pak porovnáme nejen s loňskem, ale i s údaji z roku 2015, kdy byla ptákem roku potápka černokrká).
  • rušivé vlivy – pohyb osob, psi pobíhající na volno, hluk,
  • důležité je datum a čas pozorování, váš email a jméno.

 

Doufáme, že se k rybníkům vydáte i letos a výlety k nim potěší nejen jednotlivce, ale i školní kolektivy či rodiny s dětmi.

Těšíme se na vaše záznamy a přejeme hezká ptačí setkání u rybníků!

Gabriela Dobruská a Katarína Slabeyová


 

 

Projekt Za ptáky Prahy, podpořený hlavním městem Prahou, seznamuje Pražany s vodními plochami, jejichž počet v Praze roste, a jejich významem pro biodiverzitu. V zimním období, v rámci vycházek za zimujícími ptáky, představuje Vltavu jako významné zimoviště ptáků. Prostřednictvím akcí pro veřejnost i pro školy a motivací k badatelské činnosti vede k aktivnímu zapojení do monitoringu jednotlivých lokalit a zjišťování, které jsou pro ptáky vhodné a které nikoliv. Sledujeme nejen výskyt ptáků, ale i průhlednost vody, okolí vodních ploch a přítomnost rušivých faktorů. Průběžné výsledky monitoringu budou představeny na Žákovské ornitologické konferenci, která se díky projektu uskuteční 20.  května v Praze.