Jak hlasovaly české politické strany v europarlamentu o přírodě a klimatu?

Hloubkový průzkum dat pěti organizací zabývajících se ochranou přírody a klimatu zjistil, že pouze menšina poslanců a poslankyň Evropského parlamentu během mandátu 2019-2024 jednala tak, aby chránila naši planetu a evropskou Zelenou dohodu.

V červnu mají lidé v EU důležitou příležitost ovlivnit budoucnost politiky EU v oblasti klimatu a životního prostředí a také pohnat své zástupce k zodpovědnosti a požadovat od poslanců Evropského parlamentu (EP) více ambicí.

Volby do Evropského parlamentu se v Česku konají od 7. do 8. června 2024. 

Vzhledem k tomu, že planeta směřuje k alarmujícímu nárůstu teploty o 2,9 °C ve srovnání s předindustriální dobou, přičemž Evropa se otepluje ještě rychleji, a že jsme svědky vysoké míry znečištění a degradace životního prostředí, budou mít tyto volby dlouhodobé důsledky pro budoucnost Evropy a všech jejích obyvatel.

Organizace BirdLife Europe, Climate Action Network Europe, European Environmental Bureau, Transport & Environment a WWF European Policy Office udělaly analýzu výsledků hlasování v Evropském parlamentu za posledních pět let, aby poskytly přehled, který hodnotí všechny národní politické strany a evropské parlamentní skupiny na základě jejich výsledků hlasování.

Jak dopadlo hodnocení českých politických stran?

Srovnávací přehled EU parlamentu se zabývá individuálním hlasováním každého poslance či poslankyně Evropského parlamentu během volebního období 2019-2024 a hodnotí je na základě doporučení pěti evropských ekologických organizací. To poskytuje měřítko jejich angažovanosti v oblasti udržitelnosti životního prostředí – maximum je skóre 100 bodů.

Bodové hodnocení hodnotí chování při hlasování ve 30 politických dokumentech, které zahrnují klíčové právní předpisy v oblasti klimatu, energetiky a životního prostředí.