KDY
- Každá hodnota se počítá! Měříme na co nejvíce lokalitách a podle možností i opakovaně.
- Společné úsilí zaměříme na dvě období kritická pro potápku – druhou polovinu dubna a druhou polovinu června.
- Vrchol vegetační sezóny, a tedy nejnižší průhlednosti, očekáváme na konci léta, v srpnu až září. Potom je možné s měřením skončit.
- Pro detailní vyhodnocení jedné lokality je nejlepší, když měříme v pravidelných intervalech (2 – 4 týdny) od začátku dubna do konce srpna.
- Měření provádíme během dne, nikoli za soumraku nebo při úsvitu.
KDE
- Pokud možno měříme nad nejhlubším místem rybníka, z hráze, nejlépe z požeráku (dbejte na bezpečnost, zejména dětí!). Měření v mělké příbřežní části rybníka (kolem rákosí) nelze použít, protože vodu zakalíme svým pohybem nebo snadno dohlédneme na dno.
- Měřit je vhodné ve stínu (nikoli v zatemnění), abychom se vyhnuli odrazům slunečních paprsků na vodní hladině.
JAK
- Deska musí ve vodě „plavat“ vodorovně, ne šikmo a na zcela napnutém provázku.
- Průhlednost měříme postupným zanořováním desky až pod hranici viditelnosti. Opakovaným vytahováním a spouštěním desky kolem této hranice se ujistíme, kde již barvy nerozeznáme. Abychom přesně zjistili, jaká je průhlednost, můžeme kroucením provázku desku pomalu roztočit a sledovat, kde ještě rozeznáme kontrast mezi rotujícím černým a bílým segmentem
- Pokud je vidět až na dno, tj. průhlednost je větší než hloubka v místě měření, pokusíme se najít hlubší místo. Pokud všude vidíme desku až na dně, tak uvedeme největší hloubku s poznámkou, že průhlednost je ještě vyšší.
- Vyskytuje-li se na hladině plovoucí vrstva rostlin, pylu nebo sinic, je třeba měřit buď na více místech jinde a zapsat průměr nebo nafoukanou vrstvu odhrnout.
- Při měření vícero osobami zapíšeme průměr průhledností.
- Naměřenou hodnotu zapíšeme do on-line formuláře.