Zdálo by se, že na takovou jednoduchou otázku v dnešní době přeci musíme znát odpověď, ale opak je pravdou! Chcete si zpestřit vycházku do terénu pozorováním zajímavého druhu a pomoc s výzkumem jeho zpěvu? Vyrazte v těchto dnech hledat lejsky malé a odměna v podobě poslechu krásného melodického zpěvu vás nemine.
Lejsek malý, Brněnsko, 16.05.2017 (Lukáš Pich)
Lejsek malý je u nás vzácný druh ptáka, který se velikostí i zbarvením (staří samci) podobá běžné července obecné. Nicméně na rozdíl od červenky ho najdeme výhradně jen v podhorských starších bučinách. Jako jeden z mála našich druhů zimuje v Asii a do Česka se vrací obvykle v první polovině května.
Po příletu na svoji lokalitu začne samec intenzivně zpívat, než najde samičku. Pokud jde vše dobře, tak brzy po spárovaní se samicí během dne přestane zpívat a nadále zpívá jen v krátkém období okolo východu slunce. Vzácně můžeme samce slyšet samce zpívat i během dne, případně narazíme na nespárované samce, kteří zpívají intenzivně celý den a často nás překvapí i na neobvyklých místech jako jsou lužní lesy nebo okraje jehličnatých lesů. Obecně nejlepším obdobím pro pozorování zpívajících lejsků malých je polovina května.
A jak je to tedy s tím zpěvem?
Díky nahrávkám z celé Evropy a dlouholetému výzkumu v Česku již víme, že pokud uslyšíte zpívat lejska malého, pravděpodobně bude zpívat jedním z 18 typů zpěvů. Vzácně můžete narazit na lejska, který bude střídat typy dva. Pokud byste slyšeli stejného jedince i v dalších letech, tak bude používat pořád stejný typ.
Zajímavé je, že většinu typů zpěvů můžete slyšet v Jeseníkách, Beskydech stejně jako třeba ve Švédsku nebo Rusku. Některé typy jsou v populaci mnohem častější než jiné a některé jsou doslova rarity, jen s několika záznamy za celou historii.
Zde si můžete poslechnout šest nejčastějších typů zpěvu lejska malého (typy A-F):
Jak vzniklo v populaci tolik různých typů? Kde a jak se samci naučí (nebo rozhodnou?) zpívat konkrétním typem zpěvu? Známe už všechny typy nebo nás lejsci ještě překvapí? To jsou jen některé otázky, na které se snažíme odpovědět a každá nahrávka zpívajícího lejska malého se hodí.
Našli jste zpívajícího lejska?
Zkuste nahrát jeho zpěv jako audio nebo video například na svůj telefon, fotoaparát nebo diktafon. Ideálně byste měli nahrát alespoň 10 zpěvů (strof). Následně si stačí zaznamenat pozici a nahrávku nahrát do speciálního formuláře v Avifu (Faunistická databáze ČSO) – birds.cz/ficedula. Pokud byste zpívajícího lejska našli, zaznamenejte, jestli se jednalo o dvouletého samce (bez oranžové skvrny na prsou) nebo tříletého a staršího samce (s oranžovou skvrnou na prsou).
Za případnou pomoc předem děkujeme!
Kontakt: ficpar.songtype@gmail.com