Rok od zveřejnění návrhu evropského Nařízení na obnovu přírody Nature Restoration Law se schyluje k hlasování v Evropském parlamentu (pravděpodobně 12. července). Jde o prozatím nejdůležitější evropský nástroj v ochraně přírody tohoto století, který má ambice zastavit ubývání druhů a obnovit přírodně cenná území poničená člověkem. Aby se to povedlo, je třeba oslovit politiky a požádat je, aby schválili nařízení v co nejsilnější podobě. Přidáte se?
Oslovte české europoslance/kyně a ministra životního prostředí. Můžete jim také poslat fotku místa, které byste si přáli obnovit. Jednoduše to můžete udělat ZDE. Děkujeme!
Téma obnovy přírody a Nature Restoration Law bylo pro nás v roce 2022 prioritní a prolínalo se mnohou činností ČSO, od zveřejnění strategie rozvoje ptačích parků, přes zemědělské aktivity, výzkum až po spolupořádání celoevropské konference na téma obnovy přírody. Teď stojíme před nejdůležitějším momentem – finiš před hlasováním v Evropském parlamentu.
Přírodu už nestačí chránit, je potřeba ji obnovovat. #RestoreNature
Nařízení má jednu základní myšlenku: pokud chceme zastavit dlouhotrvající úbytek druhů, nestačí jen chránit zbytky toho hodnotného, co nám z přírody zůstalo, ale musíme ji aktivně obnovovat. Taková obnova může mít mnoho podob, od odstraňování nepotřebných hrází na řekách přes rušení melioračních systémů až po šetrné hospodaření na polích a v lesích.
Nature Restoration Law je zřejmě poslední nadějí pro evropskou přírodu a její mizející druhy a přichází za pět minut dvanáct. Je nejvyšší čas na skutečně ambiciózní Nature Restoration Law!
Evropská komise představila Nature Restoration Law 22. června 2022 a navrhuje například obnovu ekosystémů na 20 % suchozemských i vodních ploch EU do roku 2030 a obnovu říčních toků a niv do přirozené podoby, aby jich do roku 2030 nejméně 25 000 kilometrů teklo zcela volně.
Teď bude záležet na europoslankyních a europoslancích, v jaké podobě návrh schválí. Každopádně budou mít v rukách budoucnost evropské přírody. Nature Restoration Law patří mezi tři klíčové evropské „zákony“ na ochranu přírody – vedle směrnice o ptácích (1979) a směrnice o stanovištích (1992).
Cestou obnovy přírody jsme se v České společnosti ornitologické vydali už před 15 lety, kdy jsme začali spravovat první ptačí park. Teď máme čtyři a připravujeme další parky, kde budeme vykupovat pozemky a vracet je přírodě. Víme, že když přírodě dáme prostor, navrátí se!
A proto take víme, že nyní jde o hodně. Nature Restoration Law je příležitost, kterou nesmíme promarnit.