Česká společnost ornitologická bude v jarní kampani Bezpečná Zahrada představovat rady a tipy, jak udělat zeleň bezpečnou a přívětivou pro ptáky. Upozorní na nebezpečí, která na opeřence mohou na zahradách čekat a poradí, jak ptáky do zahrady přilákat.
-
TIP Č. 1: Nabídněte ptákům vodu
I ptáci ke svému životu celoročně potřebují vodu. „Jednak ji pijí a významně jim tak pomáhá při zpracování potravy. Zároveň se potřebují koupat a zbavovat své peří nečistot. Pokud ptákům připravíte na zahradě zásobu vody, může vás navštívit spoustu zajímavých druhů a možná u vás budou stát i frontu,“ říká koordinátorka kampaně Bezpečná Zahrada Gabriela Dobruská.
Ideální řešení je malé zahradní jezírko. Vhodné je také pítko nebo široká a mělká miska s vodou. Dejte ji na vyvýšené místo, aby ptáci měli přehled o okolí a neútočila na ně například kočka. Vodu pravidelně měňte. Okraje by ideálně měly být vroubkované, nebo hodně zešikmené, aby dokázal vylézt i hmyz, kterého už je tak jako tak málo. Nebo lze dát doprostřed několik kamenů.
-
TIP Č. 2: Nekácejte staré stromy. Dutinoví ptáci v nich zahnízdí.
Pokud máte na zahradě staré stromy nebo jejich pahýly, nekácejte je ani neodnášejte, je-li to možné. „Pokud je necháte přirozeně dožít, ptáci to ocení. V dutinách starých stromů zahnízdí a zároveň tam najdou dostatek hmyzu,“ vysvětluje Dobruská.
Typickým dutinovým ptákem je brhlík, který si větší dutinové otvory dovedně upravuje směsí slin a hlíny přesně na velikost svého těla. Staré sady se budou líbit například žlunám, tlející stromy dobře poslouží šoupálkům.
-
TIP Č. 3: Pěstujte keře a křoviny vhodné pro ptáky.
Existuje několik různých druhů keřů a křovin, pomocí kterých můžete pozvat ptáky do své zahrady. K zahnízdění jsou vhodné živé ploty z hlohyně, ptačího zobu, hlohu či pámelníku. „Důležité je, abyste je v hnízdní době nestříhali,“ upozorňuje Dobruská.
Ptáci mohou zahnízdit i v břečťanu, který jim později díky svým bobulím poskytne také potravu. Kromě toho doporučujeme pěstovat rakytník, jeřáb, bez černý, aronii či trnku.
-
TIP Č. 4: Usnadněte ptákům hnízdění. Nechte jim na zahradě suchou trávu.
Ptáci jsou výborní architekti a vědí, který materiál bude na stavbu jejich hnízda ideální. Pokud jim ho poskytnete na své zahradě, velmi jim tím usnadníte práci. „Ocení suchou trávu, větvičky, mechy, lišejníky, pírka a také vyčesanou zvířecí srst – u té je ale velmi důležité, aby nebyla ošetřená žádným šamponem ani přípravkem proti parazitům,“ zdůrazňuje Dobruská.
-
TIP Č. 5: Pěstujte pestré květinové záhony.
Pokud bude vaše zahrada plná různých rostlinných druhů, významně tak zvýšíte šanci, že vás ptáci navštíví a možná u vás i zahnízdí. „Díky pestré zahradě u vás ptáci snadno najdou dostatek vhodné potravy v podobě různých druhů hmyzu, housenek či semen,“ radí Dobruská.
Kromě toho bude vaše zahrada také krásná na pohled a významně přispěje k udržení mikroklima v teplých obdobích roku. Zastřižené anglické trávníky nejsou pro zvířecí návštěvníky to pravé. Chcete se dozvědět víc o významu zeleně pro ptáky? Stáhněte si naši publikaci na https://www.birdlife.cz/ptaci-a-zelen-ve-mestech/
-
TIP Č. 6: Používejte kompost místo chemických hnojiv.
Chemie na zahradě nesvědčí zvířatům, rostlinám ani lidem. „Jako kvalitní hnojivo doporučujeme kompost. Výborně tak využijete například odpad z kuchyně a zároveň potěšíte ptáky, kteří v kompostu najdou dostatek výživné potravy jako jsou žížaly, hmyz či larvy,“ doporučuje Dobruská.
-
TIP Č. 7: Sečte zahradu mozaikově. Ptáci i hmyz to ocení.
Čím pestřejší je zahrada, tím víc živočichů u vás najde svůj domov. Krátký anglický trávník některé z nich spíš odradí. „Doporučujeme takzvané mozaikové sečení, tedy nechat kus neposečený. Kromě toho, že podpoříte druhovou pestrost, vaše zahrada bude zároveň zadržovat více vlhkosti,“ nabádá Dobruská.
-
TIP Č. 8: Při údržbě zahrady myslete i na ptáky.
Kromě mozaikové seče trávníku ptáci ocení když na zahradě necháte mechy a lišejníky. Použijí je na hnízdo. Do živých plotů nezasahujte v době hnízdění, zvlášť pokud víte, že u vás ptáci zahnízdili. „Pokud máte na zahradě slunečnice či bodláky, nechte je vykvést a uzrát. Na semena nalákáte různé ptačí druhy, na bodláky jsou „specialisti“ především stehlíci. Obratně po rostlinách šplhají a vybírají semena,“ vysvětluje Dobruská.
-
TIP Č. 9: Nabídněte jiřičkám materiál na hnízdění.
Víte ve svém okolí o jiřičkách? Pomozte jim se stavbou hnízda a nabídněte jim materiál. V období sucha je pro ptáky, kteří ke stavbě hnízda používají výhradně bahno, čím dál těžší najít vhodný zdroj. Pokud jim ho poskytnete, uděláte radost nejenom jiřičkám, ale i sami sobě. „Připravte například velkou mělkou mísu, do které nasypete hlínu z vaší zahrady a zalijete vodou. Pokud máte na zahradě či záhonu místa, kde se tvoří kaluže, i ty jsou pro jiřičky vhodné jako zdroj bahna,“ doplňuje Dobruská.
Někteří lidé se bohužel spíše snaží jiřičky od svých domů odehnat nebo je plašit. Upozorňujeme, že odstraňování hnízd je protizákonné. Uznáváme, že hnízdící jiřičky dokáží prostor pod hnízdem znečistit, to lze ale řešit nejlépe umístěním prkénka pod hnízdo (lze provést i v průběhu hnízdění). Pokud byste hnízda odstranili a hnízdění zabránili, myslíme si, že by vám tito malí poslové jara brzy začali chybět.
-
TIP Č. 10: Zabezpečte skla proti nárazům.
Přesto, že na problém ptačích kolizí s prosklenými plochami dlouhodobě upozorňujeme a mnoho ploch se podařilo zabezpečit, stále u nás každoročně stovky tisíc ptáků po nárazu do skel zahynou. „Pokud chcete ptáky na svou zahradu nalákat, prosíme, abyste ji pro ně udělali bezpečnou. Rizikové jsou pro ně především zimní zahrady a velké prosklené verandy,“ poukazuje Dobruská.
Jedna silueta dravce není řešení, ptáky nevyplaší, protože ji vnímají jen jako nehybný objekt. Důležité je zviditelnit nebezpečnou plochu hustým polepem, přičemž jednotlivé prvky budou maximálně 10 centimetrů od sebe. Pokud máte obavy ze zatemnění, doporučujeme UV samolepky a fólie, které jsou pro člověka téměř neviditelné, ale ptáci je vidí barevně.
Více na: