Josefovské louky se těší z důležitých darovaných pozemků

Skvělé pokračování příběhu darovaných pozemků! Město Jaroměř v roce 2020 poskytlo velkorysý dar v podobě téměř 4 ha pozemků pro ptačí park Josefovské louky a letos darování půdy pokračuje. Dlouholetý sympatizant ptačího parku pan Petr Potoček se rozhodl, že část svých pozemků, které nejsou nijak hospodářsky využívané, věnuje České společnosti ornitologické. Srdečně děkujeme! Věříme, že tento typ podpory bude v ptačích parcích častější.

Darované části pozemků sice nejsou velké (0,26 ha), ale naprosto zásadní. Tvoří například část východní pastviny, kde jsou jediné stromy, které slouží jako úkryt divokým koním při letních vedrech nebo při silném větru. Na jihu se zase darovaná část pozemku nachází v bobřím teritoriu.
Fotopast umístěná právě na těchto pozemcích spolupracující organizací JARO Jaroměř ukazuje bobra při jeho noční aktivitě.

Vlastnictvím pozemků na Josefovských loukách zajišťujeme, že budou navždy sloužit jen přírodě.


Na Josefovských loukách máme za sebou akci Jarní přípravy, během které jsme nachystali park na blížící se hnízdní sezónu. Na ptačí obyvatele parku už čeká nová soustava tůní – centrální ptačník – kterou jsme tu začali hloubit na podzim, abychom významně rozšířili existující mokřad. Výsledek se dostavil velmi rychle. Nové tůně a jejich okolí už teď lákají mnoho ptáků. Věříme, že další ptáci budou přibývat a těšíme se na hnízdní sezónu, až se Josefovské louky budou hemžit mláďaty!

Tůně centrálního ptačníku na Josefovských loukách kypí životem. Rukavice – takhle říkáme jedné z tůní nově vznikajícího ptačníku – se zalíbila jeřábům popelavým a čejkám chocholatým. Foto: Alice Janečková
  •  Seznam plánovaných akcí v ptačím parku Josefovské louky najdete ZDE.
  • Přijít ale můžete kdykoliv jindy sami. Ptačí park je otevřený každý den a vstup je volný. Více info ZDE.

Podívejte se na video k novému ptačníku:

A proč zrovna ptačník?

„Protože rybník je pro ryby a ptačník pro ptáky – zajistí jim obživu i místo k hnízdění a těm migrujícím poskytne možnost načerpat síly během jejich dlouhé cesty. A líbit se bude i obojživelníkům, hmyzu a dalším obyvatelům mokřadů,“ vysvětluje Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické. „Srdečně děkujeme všem dárcům, kteří na vybudování ptačníku přispěli a pomohli tak zajistit kofinancování projektu z Norských fondů“.

Páteří parku je sto let starý závlahový systém řeky Metuje, který umožňuje regulaci výšky vody na okolních loukách. Díky dostatku vody může na Josefovských loukách hnízdit hned několik vzácných a ohrožených druhů mokřadních ptáků, jako je čírka modrá, vodouš rudonohý, bekasina otavní, čejka chocholatá nebo jedinečná kombinace čtyř druhů chřástalů.

Ptačí park Josefovské louky se za dobu své existence od roku 2006 změnil v místo s ohromující druhovou pestrostí. Rozmanitá příroda tu vznikla vlivem citlivých opatření, jako je řízené zavlažování, péče o vegetaci, pastva velkých kopytníků a také hloubení tůní. Výsledkem je 190 pozorovaných druhů ptáků, 8 druhů obojživelníků či 32 druhů vážek a mnoho dalších.

Další informace

 

[logo-carousel id=josefovky-2017]


„Tento projekt byl podpořen grantem z Norských fondů.“/„Supported by grant from the people of Norway.“