Krok za krokem ke sklům bezpečným pro ptáky

Během týdne skleněného zabijáka žáci praktické školy v Berouně zabezpečili zastávky ve svém okolí. Děkujeme!

Skončil pátý ročník kampaně Týden skleněného zabijáka, jejímž prostřednictvím se snažíme upozornit na problém kolizí ptáků se skly a zároveň ukázat funkční, pro ptáky bezpečná řešení. I když přímo v daném týdnu byla zaznamenána „pouze“ čtyři úmrtí způsobená nárazem do skla, jeden z nešťastníků, strakapoud velký, byl během kampaně nalezen přímo pod silně reflexní plochou projektového ateliéru ve Strakonicích. Hned následující týden bylo na birds.cz zaznamenáno dalších 6 případů, z toho 4 na téže budově v Hradci Králové. Zatímco mnoha lidem není osud ptáků lhostejný, probudit zájem právě architektů a projektantů je stále složité. I zájem o semináře byl bohužel velmi malý, přestože jsme cíleně oslovovali projekční kanceláře v okolí.

Jsme proto moc rádi za každého, kdo se za ochranu ptáků postaví. Dopravní podnik v Pardubicích přistoupil na základě podnětů cestujících k novému řešení zastávek, které s námi konzultoval. Pardubice se tak stávají dalším městem se systémovým řešením kolizí ptáků se skly. O konzultace nás požádal i Dům dětí a mládeže v Olomouci, kde se přistavují nové prosklené terasy, knihovna v Mokré a několik dalších městských objektů. Spolupracovali jsme i při přestavbě budovy v areálu nemocnice ve Šternberku, od roku 2018 spolupracujeme na zabezpečování výběhů v ZOO Olomouc, samolepky k zabezpečení rizikových ploch jsme rozeslali dalším pěti školám. Jednou z nich byla i praktické škola v Berouně, jejíž žáci zabezpečili autobusové zastávky ve svém okolí.

I když se příklady dobré praxe množí a zvláště na zastávkách MHD je dopad osvětové činnosti hmatatelný napříč republikou, řešení kolizí ptáků se skly stále zůstává výzvou do budoucnosti.

Za významný systémový krok proto považujeme zpracování „Opatření v rámci prevence kolizí ptáků s transparentními a reflexními materiály“, jednoho ze standardů péče o přírodu a krajinu, který jsme zpracovali ve  spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny. Bude sloužit ke zkvalitnění prováděných prací a k zajištění porovnatelnosti výstupů i sjednocení termínů v komunikaci mezi projektanty, investory, dodavateli, veřejnou správou a experty a odbornými institucemi. Jeho součástí je i hodnotící tabulka rizikovosti budov (vznikla v rámci grantu podpořeného hlavním městem Prahou), která by měla najít uplatnění mezi širokou i odbornou veřejností.