Kurz sčítání a mapování ptáků 2024 pohledem účastnic

Kurz sčítání a mapování ptáků (dříve pod názvem Členové členům) se letos konal v první půlce května na Mohelenském mlýně – na místě jako stvořeném pro ornitologické vycházky. Přímo u ubytování v údolí řeky Jihlavy nás přivítaly rodinky konipasů horských a nespočet druhů lesních pěvců. Vzhledem k zaměření kurzu jsme se je ale přece jen pokusili spočítat.

Seznamovací hra v úvodním odpoledni a následný táborák naznačily, v jakém duchu se budou ubírat následující čtyři dny. Příjemné počasí a nápomocní lektoři z řad ČSO nás provázeli od začátku do konce.

Při ranních terénech jsme potrénovali tvorbu kompletních seznamů i sčítání dle metodiky LSD. Během zaznamenávání do mobilních aplikací se nám naskýtala řada zajímavých pozorování, jako například kroužící včelojedi, nahánějící se dudci a zpívající skřivani lesní.

Ranní vycházky střídal odpolední panel přednášek tematicky zaměřených mimo jiné na metodiku a historii sčítání, využití výsledků v praxi či ochranu polních a dalších druhů ptactva. Velmi zajímavé byly praktické tipy Tomáše Bělky na určování dravců a téma (ne)známých žen – průkopnic ornitologie od Aleny Klvaňové. Z poklidného tempa nás potom vytrhla trochu kontroverzní první část přednášky Tomáše Grima, díky které však vznikla živá a podnětná diskuse.

Čtyřdenní kurz pomyslně uzavírala noční vycházka na sovy a následný ranní terén, kdy se kroky většiny z nás spojily u vyhlídky na Mohelenské hadcové stepi. V ranním slunci jsme se rozloučili s unikátní krajinnou scenérií, vykukujícími sysli a samozřejmě se všemi pozorovanými opeřenci. Sečteno a zmapováno s konečným počtem 97 druhů.

Děkujeme Elišce Konopáčové a Gábině Dobruské za perfektní organizaci a všem dalším lektorům za zprostředkování řady příjemných zážitků a nových poznatků!

Martina Jandová a Marie Hejsková, účastnice kurzu