Luňák hnědý z Česka označený GPS zmizel při příletu na Maltu. Zřejmě ho zabili lovci a prodali preparátorům

Vzácný dravec luňák hnědý, který byl v Česku vybavený sledovacím zařízením GPS-GSM loggerem, zmizel na ostrově Malta. Signál z jeho zařízení se 3. října přestal ozývat a ornitologové z organizace BirdLife Malta případ ohlásili České společnosti ornitologické (ČSO) s obavami, že dravce někdo cíleně zastřelil. Nelegální střílení dravců a dalších druhů ptáků včetně ohrožených je na Maltě široce rozšířeným problémem. 

Tisková zpráva ke stažení.docx

Se začátkem října lovci na Maltě zahájili loveckou sezónu také na moři. Informace shromážděné BirdLife Malta, která je partnerskou organizaci ČSO, ukazují, že lovci a pytláci kromě druhů povolených lovit, zabíjejí i ptáky, kteří jsou vzácní a ohrožení. Takto o život často přicházejí ptáci, kteří protahují přes moře na zimoviště. K druhům, které pytláci na Maltě zabili v posledních dvou týdnech, patří orli křiklaví, orlík krátkoprstý, čápi černí, luňáci hnědí či včelojedi lesní. 

Nejnovější je případ zabitého luňáka hnědého pocházejícího z Česka. Byl jedním ze dvou mláďat letos v létě zachráněných z hnízda na Ostravsku poté, co je opustili rodiče. Mláďata přijala záchranná stanice v Bartošovicích a později umístila do náhradního hnízda luňáků hnědých k dalším dvěma mláďatům. Aby bylo možné sledovat jejich pohyb, získala všechna mláďata v červenci GPS-GSM logger v rámci projektu Veterinární univerzity v Brně. 

Pták s označením OT-093 zahájil svou migraci z Česka 23. září 2023 směrem přes Rakousko, Maďarsko, Slovinsko, Bosnu a Hercegovinu a Chorvatsko. Následně přeletěl Jaderské moře a noc 2. října 2023 strávil na jihu Sicílie. Další den pokračoval na ostrov Malta, kde přenocoval ve stromech v oblasti Fawwara. V noci 3. října se signál z jeho zařízení ozval naposledy. Ornitologové z BirdLife Malta předpokládají, že luňáka hnědého z Česka zabili pytláci a zařízení zničili.

GPS trasa luňáka hnědého vylíhnutého v Česku a zabitého na Maltě.

Jedná se o druhý případ během jednoho týdne, kdy na Maltě zmizel pták vybavený sledovacím zařízením. Dalším zabitým ptákem je včelojed lesní. Ten přiletěl na Maltu úplně vyčerpaný, v polovině září omylem vletěl do bytu ve městě Pietà na předměstí hlavního města Valletta. Pták se po ošetření ochránci z BirdLife Malta během dvou týdnů zotavil a pokračoval v letu na zimoviště. Jeho signál utichl odpoledne 2. října 2023 u města Birżebbuġa. I v tomto případě ornitologové předpokládají, že dravce zabili pytláci a zařízení okamžitě zničili. 

Vypuštění zotaveného včelojeda lesního 2. října 2023. Foto: Anoine Monnier

Ornitologové BirdLife Malta, společně se speciálně školenými dobrovolníky, nyní každodenně vyjíždějí do terénu, aby chránili vzácné druhy ptáků před pytláky a pokusili se jim zajistit bezpečnou cestu na zimoviště. Tlak lovců je ale obrovský. Zastřelené ptáky prodávají preparátorům a cíleně se zaměřují na vzácné druhy, protože za ně dostávají nejvíc peněz.

Na vzácného orlíka krátkoprstého pytláci dokonce uspořádali hon. Dvě noci se mu na Maltě podařilo přežít i přes četnou střelbu. Ráno 1. října 2023 pták odletěl na moře, ihned ho začala pronásledovat loď s pytláky, kteří byli natočeni na video, jak orlíka zabili na moři mezi Maltou a  ostrůvkem Filfla. Ornitologové záběry předali policii, která již případ vyšetřuje. 

Orlík krátkoprstý nad oblastí Buskett, který byl později zastřelen nad mořem. Foto: Ian Balzan

Problém je bohužel i v tom, že policie má plné ruce práce s pytláky na souši a nestíhá tak sledovat, co se děje na moři. A toho pytláci využívají. Vždyť letos to vypadá, že je možné zabíjet vzácné druhy  neomezeně a prodávat je preparátorům,“ komentoval situaci Nicholas Barbara, vedoucí oddělení ochrany druhů v BirdLife Malta.

Na moře u Malty vyplouvá lovit více než 290 lovců s licencí, aby zabíjeli táhnoucí ptáky na otevřených vodách ve vzdálenosti 3 km od pobřeží. Místní lovecká federace FKNK předložila návrh, aby se vzdálenost zkrátila na 1 km, čímž by se lovci přiblížili k pobřeží. BirdLife Malta oponuje s tím, že se jedná o zbytečný krok, který pouze povede k dalšímu masakrování ptáků, kteří už tak těžko přežívají současnou loveckou sezónu na Maltě. 


Kontakty pro novináře:

Nathaniel Attard, BirdLife Malta Communications Manager

tel: +356 2134 7645 ext. 512, mobil: +356 9947 4705, nathaniel.attard@birdlifemalta.org

Ivan Literák, Ústav biologie a chorob volně žijících zvířat, Fakulta veterinární hygieny a ekologie, Veterinární univerzita Brno, tel: +420 541 562 630, literaki@vfu.cz


Více informací o problematice lovu ptáků ve Středomoří: https://www.darujme.cz/let-o-zivot

Sedm statečných letí o život