„Z místa, které by milovníci přírody označili za jedinečné shromaždiště krásných a vzácných zvířat, si pachatel udělal střelnici,“ kroutí hlavou Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické. Desítky dravců přilákalo na lokalitu velké množství potravy, především drobných hlodavců, kteří se nyní na sklizní odhalené půdě vyskytují. „Pokud by lidé nechali ptáky v klidu lovit, nemuseli by pak hlodavce trávit jedy – dravci by se o ně postarali,“ vysvětluje Chytil.
Nálezkyně, která zraněné ptáky našla, uvedla, že na stejném místě pozorovala minimálně deset mrtvých ptáků už v polovině srpna. To znamená, že za pouhé dva týdny bylo zmasakrováno minimálně 26 dravců. Existuje tedy velmi důvodné podezření, že na lokalitě dochází k masivnímu nelegálnímu odstřelu dravců – tedy ptáků chráněných zákonem a pachatel se tedy dopustil hned několika trestných činů najednouA.
Kontakt
Zdeněk Vermouzek
verm@birdlife.cz
773 380 285
Doplňující informace
Ptačí kriminalitu má Česká společnost ornitologická v hledáčku již od roku 2000 a bojuje proti ní v rámci programu Volná křídla a webu karbofuran.cz. Za tu dobu už ornitologové zaregistrovali stovky případů nejrůznějších způsobů likvidace ptáků. Náhodně zjištěné případy jsou ale pouze kapkou v moři otřesných činů, které jsou někteří lidé schopni páchat na ptácích. A právě proto se Česká společnost ornitologická rozhodla zintenzivnit pátrání po obětech ptačí kriminality a v rámci mezinárodního projektu PannonEagle LifeB zřídila specializovanou terénní jednotku (psovodka Klára Hlubocká a Chesapeake bay retrívři Sam a Victory).
AOdstřel dravců (tedy ptáků chráněných zákonem 114/92 Sb., o ochraně přírody a krajiny, v aktuálním znění) je nelegální. Vzhledem k tomu, že byl prokazatelně usmrcen minimálně 1 jedinec silně ohroženého druhu (moták lužní) dle zák. č. 114/1992 Sb. a současně jsou všichni dravci exempláři druhů přímo ohrožených vyhubením nebo vyhynutím (dle definice trestního zákona, § 299), lze důvodně předpokládat, že došlo k naplnění skutkové podstaty trestného činu Neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami podle § 299 Trestního zákona. Současně vzhledem k tomu, že moták pochop je zvěří dle zákona o myslivosti č. 449/2001 Sb., došlo i k naplnění skutkové podstaty trestného činu pytláctví dle § 304 Trestního zákona.
BVíce o projektu PannonEagle Life
https://www.imperialeagle.eu/cs
Karbofuran
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/ALL/?uri=CELEX:32007D0416