sýkora koňadra - ptačí neštovice, foto: Karel Hurt

Monitoring ptačích chorob – ohlédnutí po necelém roce od spuštění

V březnu 2021 spustila ČSO nový program občanské vědy – monitoring ptačích chorob (nejen) u krmítka. Program má dva cíle – zaprvé dlouhodobě sbírat údaje o rozšíření ptačích nemocí na území České republiky a zajistit tak cenná data, jichž jsme doposud měli jen velmi málo. Druhý cíl je svázaný s osvětou a prevencí – program nabízí kompaktní informace jak o prevenci chorob, tak o správném postupu při jejich výskytu.

Pomoci s mapováním může každý, kdo zpozoruje nemocné (živé či mrtvé) opeřence, a to vyplněním formuláře. Prevence šíření chorob spočívá především ve zodpovědném přikrmování – podrobnosti najdeme na stránce Ptačí choroby.

Po necelém roce od spuštění Monitoringu chorob můžeme říct, že první cíl – sběr dat – se daří úspěšně plnit.

Více dobrovolníků, více údajů o ptačích chorobách

Hlášení o nemocných opeřencích bylo už dříve možné vkládat do Faunistické databáze Avif. Každoročně se jednalo o (nižší) desítky záznamů – vizte graf. Díky novému programu občanské vědy poskočilo množství údajů prudce nahoru – za rok 2021 přibylo do databáze přes 300 záznamů o výskytu chorob.

Počty hlášení nemocných ptáků v jednotlivých letech. Nárůst v roce 2021 je způsoben spuštením nového programu občanské vědy Monitoring ptačích chorob, a tím i vyšším zájmem pozorovatelů.

Příčinou tohoto nárůstu určitě není tak prudký rozmach chorob u volně žijících ptáků, ale výrazně vyšší pozorovací úsilí – díky letošní kampani měli pozorovatelé „oči na šťopkách“ a navíc se zapojilo mnoho nových dobrovolníků.

Doufejme, že tento trend (více pozorovatelů; nikoliv více chorob!) udržíme i v dalších letech a získáme tak další data do mozaiky, co všechno ovlivňuje jednotlivé ptačí populace.

Smutné statistiky vedou zvonek, čížek a koňadra

Mezi nejčastěji hlášenými druhy (ať už v kategorii „živý s příznaky choroby“, nebo „mrtvý s příznaky choroby“) vedou zvonci zelení, čížci lesní a sýkory koňadry. A to jak od roku 2012 (tedy sběr dat přes Avif), tak i poslední dobou – vizte graf.

Počty hlášení nemocných ptáků podle druhu za poslední rok a půl (1. 6. 2020 až 25. 12. 2021). Smutné statistiky vedou zvonek zelený, čížek lesní a sýkora koňadra.

Předpokládáme, že za úhyny zvonků a čížků stojí především trichomonóza – krmítková nákaza. Z dotazníku, ve kterém jsme v květnu 2021 zjišťovali nejen, kde choroby jsou, ale i kdy nejsou, vyplynulo, že za poslední rok (tedy období červen 2020 až květen 2021) pozorovalo u krmítka/na své zahradě nemocné či uhynulé ptáky 14 % respondentů. A to jsou pádné důvody, proč zodpovědné přikrmování a s ním spojenou hygienu krmítek nepodcenit.

Zapojte se do sledování chorob


Děkujeme všem, kteří se do mapování ptačích chorob zapojili nebo zapojí! Jen díky dobrovolníkům získáváme cenná data z celé republiky.


Vznik programu Monitoring ptačích chorob byl v roce 2021 podpořen v rámci projektu Sčítáme ptáky pro radost i pro vědu. Projekt byl podpořen Ministerstvem životního prostředí, nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.