Do Polžic na Domažlicku se v úterý vrátil čáp Kryštof, kterého ochránci přírody z plzeňské Záchranné stanice živočichů od loňska sledují pomocí satelitní vysílačky. Na trasu, která vzdušnou čarou měří 5600 kilometrů, se vydal ze zimoviště poblíž města Touba v Senegalu. Zatímco někteří čápi byli v Čechách už koncem února, Kryštof až 4. dubna odletěl z Maroka přes Gibraltar do Evropy. Hlásil se pak ze Španělska, Francie a Německa, řekl ČTK Karel Makoň ze záchranné stanice.
Plzeňští ochránci přírody sledovali pomocí vysílačky více čápů bílých. Několik se jich ztratilo v Africe, zřejmě uhynuli nebo se rozbila vysílačka. Jiný čáp odletěl zimovat jen kousek od hranic do Německa. V posledních letech je také běžné, že velká část čápů z Čech neletí na zimu do Afriky, ale do Španělska. „Kryštof je náš první čáp s vysílačkou, který se vrátil z daleké Afriky tak, jak by se čápi bílí měli vracet. Do 15. dubna je vždy termín, který je pro přílet čápů normální a zároveň je ještě jistotou na standardní průběh hnízdění,“ řekl Makoň.
Celý článek – více o životě a cestě Kryštofa
Jak bude Kryštof úspěšný, se můžeme dozvědět z pozorování vkládaných dobrovolníky na web Čapích hnízd. Možná se podaří spatřit i vysílačku. Bohužel toto hnízdo patří k těm málo sledovaným a o jeho historii nemáme prakticky žádné informace. Podaří se nějaké získat a potvrdit, že na hnízdě je čáp s batůžkem na zádech? To vše záleží na aktivitě dobrovolníků v dané lokalitě.
Každopádně, i když o tomto hnízdě moc nevíme, děkujeme všem dobrovolníkům, kteří se letos již zapojili do sledování příletů čápů na hnízda. Momentálně máme informace od 657 lidí, kteří zkontrolovali téměř tisíc hnízd! Čápi byli již zjištěni na více než 600 hnízdech. Každoročně je u nás obsazováno přes 800 hnízd. I případ Kryštofa dokládá, že přílet čápů ještě neskončil a i na dalších hnízdech se ještě můžeme na čápy těšit.
Držme jim palce, aby překonali všechny nástrahy cesty a šťastně se shledali se svými partnery!