Na Kosteliskách se narodila telata uherského stepního skotu

V ptačím parku Kosteliska se začátkem července narodila dvě telata uherského stepního skotu. Čtyři dospělé krávy od letošního března spásáním a rozdupáváním luk přispívají k tomu, aby se na lokalitě dařilo ptákům a dalším živočichům i vzácným rostlinám. Teď bude stádo, a stejně tak efektivní péče o území, ještě větší.

„První tele se narodilo v sobotu 2. července ráno na Obecní pastvině a má se čile k světu. Pohlaví prozatím nevíme zcela jistě,“ říká Ondřej Ryška z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické, která o území pečuje.
Další tele přišlo na svět v úterý 5. července. A počet dvou telat ještě nemusí být konečný.
Čtyři krávy uherského stepního skotu v březnu 2022 na Kosteliskách. Foto: Ondřej Ryška

Uherský stepní skot byl do parku u Dubňan na Hodonínsku dovezený ze slovenské lokality Ostrovik – ptačí oblast Senianske rybníky, o kterou pečuje Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko. I díky pastvě skotu je tato východoslovenská lokalita rájem pro ptactvo. Ornitologové tu spočítali už téměř 300 druhů ptáků.

Uherský stepní skot vytváří skvělé podmínky pro ptáky

Spásání luk velkým dobytkem je nejefektivnější a trvale udržitelný nástroj pro péči o chráněná území, který nelze nahradit žádnou mechanizací. Uherský stepní skot je plemeno pocházející z maďarských pust. Je odolné proti nemocem, zvládá i náročné přírodní podmínky, nepotřebuje téměř žádnou veterinární péči a hodí se do polodivokého chovu. Na Kosteliskách spásáním vytvoří skvělé podmínky například pro dudky chocholaté, konipasy luční nebo bekasiny otavní. Pastva uherského stepního skotu je pouze jednou z tradičních metod hospodaření, které pomohou v obnově a péči o Kosteliska.

Další informace:

Ptačí park Kosteliska se rozprostírá v nivě říčky Kyjovky v bezprostřední blízkosti ornitologicky atraktivních Mutěnických rybníků. Jedná se o velmi dynamické prostředí, v minulosti tu byl několikrát rybník, mokřad, nivní louka a pole, některá vyvýšená místa jsou suchá a písčitá se zbytky pískomilné vegetace. Území spravuje Jihomoravská pobočka České společnosti ornitologické.

Kosteliska – obnova nivních biotopů