Během večerního přednáškového bloku vystoupil například farmář Jiří Michalisko, který přiblížil pohled zemědělce na oživení krajiny. K zodpovědné péči o krajinu vyzval vlastníky půdy Vladislav Košťál, který sám pomáhá přírodě vzkvétat na svých pozemcích v blízkém okolí. Mikroregion a jeho aktivity představila starostka obce Mokrovousy Jana Pečenková, která dlouhodobě pomáhá všem dvaceti obcím mikroregionu s realizací výsadeb a obnovováním polních cest. Na závěr jsme přednesli první návrhy krajinných prvků, které by se mohly na území mikroregionu v budoucnu realizovat. Tyto nápady vznikaly od začátku projektu během individuálních schůzek se zúčastněnými stranami a jsou tak jedním z prvních výstupů naší společné diskuze. Přednáškový blok jsme uzavřeli debatou, během které sdíleli němečtí kolegové své zkušenosti z oblasti financování aktivit na ochranu přírody a komunikace se zúčastněnými stranami, zejména zemědělci.
Druhý den ráno jsme s těmi nejotužilejšími účastníky vyrazili do terénu. Navštívili jsme pět lokalit, které byly předchozího večera představeny formou návrhů. Podívali jsme se například k řece Bystřici, která se v polovině 20. století nevyhnula rozsáhlé regulaci, a prošli se v místech původních meandrů. Ty jsou stále ve vlastnictví města Nechanice a přímo se tak nabízí myšlenka meandry obnovit. Takový projekt by byl velmi finančně náročný a trval by léta. Zda je projekt proveditelný se teprve ukáže po nutné konzultaci s řadou odborníků.
Protože voda v krajině je téma, kterému se v rámci projektu snažíme obzvláště věnovat, představili jsme i méně ambiciózní nápady a navštívili rybníky vhodné k revitalizaci.
Některé záměry jsou již podrobně zpracované a zasazené do strategických plánů obcí, jen je oprášit! Takovým je například návrh protipovodňového opatření v Dohalicích, které zahrnuje mimo jiné také opatření doplňková sloužící pro osvětu mládeže, zkvalitnění života místních obyvatel a podpoře některých živočišných druhů – např. vytvořením naučné plochy v místě plánovaného suchého poldru, vybudování lávek vedoucích přes zamýšlené mokřady nebo postavení kamenné zídky pro obojživelníky.
Díky projektu se seznamujeme se spletitými problémy, které jednotlivým zúčastněným stranám brání v cestě za zdravější zemědělskou krajinou. Najít tu společnou je proto během na dlouhou trať. Osud naší krajiny ale neleží jen v rukou ochranářů, starostů, zemědělců nebo myslivců. Zatímco systémové změny jdou pomalu, krajině mohou pomáhat i běžní občané. Stačí se rozhlédnout kolem sebe a popřemýšlet, jak by se dalo přírodě v našem okolí pomoci. A pak se nebát se svým nápadem vykročit ven. Odvážlivci budou mít možnost načerpat praktické informace v příručce, která vypustíme do světa na jaře příštího roku.
Velmi děkujeme všem, kdo se semináře účastnili i přes složitou pandemickou situaci. Velké díky patří městu Nechanice, mikroregionu Nechanicko, všem přednášejícím a Barboře Molnárové, která po oba dny neúnavně překládala výklad i diskuzi z češtiny do němčiny a naopak. Navazující seminář v mikroregionu Hrušovansko na jižní Moravě byl odložen a o novém termínu vás budeme informovat.
Prezentace přednášejících jsou k dispozici online:
Německá organizace DVL a ochrana zemědělské krajiny (Andy Paul)
Pohled zemědělce na oživení krajiny (Jiří Michalisko)
Mikroregion a oživení krajiny (Jana Pečenková)
Ukázky prvních návrhů projektů v krajině Nechanicka (Karolina Mikslová a Václav Zámečník)
Své dotazy směřujte na pracovníky projektu:
Václav Zámečník – (zemědělský specialista) – e-mail: zamecnik@birdlife.cz; tel: 776 368 360
Michaela Kadavá (pracovnice na ochranu polních ptáků) – email: kadava@birdlife.cz; tel: 605 343 974
Projekt je spolufinancován Německou spolkovou nadací pro životní prostředí DBU (Deutsche Bundesstiftung Umwelt) a Královéhradeckým krajem.