Nad brněnskou lanovkou se stahují mračna. Soud přiznal správní žalobě ČSO odkladný účinek

Městský soud v Praze přiznal odkladný účinek žalobě České společnosti ornitologické (ČSO) proti stavbě brněnské lanovky a navíc nařídil osobní slyšení na druhou polovinu června v Praze, což je v případě projednávání správních žalob velmi neobvyklé. Město Brno se tak se svým plánem stavby lanovky dostává do nevýhody. Jihomoravská pobočka ČSO od ledna 2024 upozorňuje, že zamýšlená stavba lanovky z Pisárek do Bohunic by nenávratně poškodila cennou lesní lokalitu na pravém břehu řeky Svratky, včetně největšího jihomoravského nocoviště havranů a kavek, a apeluje na její úplné zamítnutí. Nedávné rozhodnutí soudu je podle ornitologů první krok, který může vést k přehodnocení projektu. Minimálně však k řádnému posouzení vlivu lanovky na životní prostředí.

Tisková zpráva ke stažení.docx

Od ledna 2024 ornitologové upozorňovali Ministerstvo dopravy ČR a Odbor životního prostředí Jihomoravského kraje na absolutní opomenutí zájmů ochrany přírody a krajiny v projektu brněnské lanovky. „Ke správní žalobě proti povolení stavby jsme přistoupili jako k poslední možnosti domoci se nápravy. V podání upozorňujeme na faktické chyby a nedostatky v biologickém hodnocení, ignorování faktu, že v lokalitě žijí zvláště chránění živočichové, na které bude mít výstavba lanovky negativní vliv. Dále poukazujeme na to, že nebylo vedeno řízení o výjimce z ochrany zvláště chráněných druhů. Fakt, že v lokalitě chránění živočichové v současnosti žijí a hnízdí, je kromě našich údajů prokázán i v nálezových databázích (včetně Nálezové databáze ochrany přírody). Pro potvrzení tohoto faktu a toho, že lanovka by měla na přítomná společenstva ptáků velmi negativní vliv, jsme také zadali zpracování odborného posudku soudním znalcem. Tento posudek v průběhu června předložíme soudu,“ říká Jan Sychra, předseda Jihomoravské pobočky ČSO. 

Letecký pohled na lesy nad Svratkou, které má protnout lanovka. Foto: Lubomír Tichý

Na svazích nad Riviérou na pravém břehu Svratky, kudy by vedla zamýšlená trasa lanovky, rostou nejrozsáhlejší lesy v blízkosti centra města, včetně starších porostů, a i řeka zde má přírodě blízký charakter. Z ornitologického pohledu patří lokalita mezi nejvýznamnější v rámci celého Brna, vyskytuje se tu víc než 80 ptačích druhů, z toho 30 je zvláště chráněných podle zákona o ochraně přírody a krajiny. Jde například o morčáky velké, ledňáčky říční či ostříže lesní.

Obavu o možné nevratné poškození cenných biotopů konstatoval v usnesení i Městský soud v Praze: „Pokud soud porovná újmu, která by mohla vzniknout žalobci, s újmou, která by mohla vzniknout stavebníkovi, vychází mu z toho porovnání, že újma spojená s ohrožením biotopu zvlášť chráněných druhů živočichů, k níž by mohlo dojít realizací stavby, je větší a není ji možné obnovit, na rozdíl od zájmu stavebníka v pokračování stavební činnosti, což si jistě určité náklady vyžádá, to však není újma, kterou by nebylo možné napravit,“ konstatuje soud.

Soud se rovněž vyjádřil k tématu veřejného zájmu, jehož neprokázání ornitologové opakovaně kritizují. „Fakt, že lanovka má být stavbou ve veřejném zájmu, zastupitelé doposud nedoložili. Naopak kolem výstavby panuje řada otazníků. I přes opakované výzvy na zasedání zastupitelstva  nám město nedoložilo jakoukoliv konkrétní studii proveditelnosti, finanční analýzu či posouzení, ze kterého by vyplývalo, jak konkrétně lanovka uleví městské hromadné dopravě, jaká bude její ekonomická udržitelnost při započtení nákladů na výstavbu, provoz a údržbu,“ zdůrazňuje Sychra.

V zimním období je lokalita domovem pro až 15 tisíc jedinců havranů a kavek. Ptáci nocují na stromech nedaleko Riviéry. Zalesněná oblast jim poskytuje dostatek klidu a bezpečí. Foto: Petr Pařil

Kampaň proti výstavbě lanovky z Pisárek do Bohunic zahájila Jihomoravská pobočka ČSO v lednu 2024. Jednou z hlavních aktivit, která má poukázat na nesouhlas občanů s výstavbou tohoto megalomanského projektu za jednu miliardu korun, je petiční akce.

PDF petice ke stažení ZDE

Aktuálně (6. června) je pod elektronickou peticí podepsáno vice jak 4500 podpisů, papírovou petici podepsalo minimálně 4300 lidí, z toho 2400 občanů Brna. „Na podzim proto plánujeme předání petičních archů k projednání brněnskému zastupitelstvu a v souvislosti s tím také připravujeme veřejnou akci před zasedáním zastupitelstva 18. června 2024 v Brně,“ sděluje Sychra. Podpisy pod petici tedy ornitologové plánují sbírat minimálně ještě přes celé léto. Důležité jsou přitom podpisy pod fyzickou peticí, nikoliv pod tou elektronickou, která v tomto kontextu slouží spíše doplňkově pro sběr I mimobrněnských podpisů. 

Kromě exkurzí ornitologové také pořádají celou řadu kulturních akcí, z nichž nejbližší je folkový koncert za havrany, ve čtvrtek 13. června v 18:00 v Duck Baru v Kamenné kolonii v Brně, na němž vystoupí například Folk Team a Sláva Janoušek. Koncertu bude předcházet terénní exkurze trasou, kterou má vést lanovka, s ornitologem Janem Sychrou. Kampaň proti lanovce aktuálně podpořil i slavný brněnský umělec Timo, jehož murál na podporu havranů se včera (5. června) objevil na zdi jednoho z domů v blízké Kamenné čtvrti.


Více informací:

 

Kontakt pro novináře:
Jan Sychra, dubovec@seznam.cz, 603 901 754


Havrani v Brně