Zatímco u nás hnízdící orli královští patří do tzv. panonské subpopulace tohoto druhu, jejíž hlavní část hnízdí v Maďarsku, na Balkánském poloostrově (v Makedonii, Bulharsku a evropské části Turecka) hnízdí subpopulace thrácká. U thrácké populace, stejně jako u „naší“ panonské, dále u anatolské populace z asijské části Turecka a u populace kavkazské, jsou dospělí ptáci stálí, zatímco mladí ptáci částečně tažní nebo rovněž stálí.
Naproti tomu populace z východu Ukrajiny a celé další východní části areálu až po Dálný Východ jsou zcela tažné. V minulosti byl orel královský na Balkáně široce rozšířený, mj. i v Řecku, kde byl později zcela vyhuben. V Bulharsku aktuálně hnízdí kolem 35 párů tohoto světově ohroženého druhu a jeho aktivní ochraně se dlouhodobě věnuje Bulharská společnost na ochranu ptáků, která na něj zacílila i několik mezinárodních projektů, zaměřených na prevenci pokládání otrávených návnad, zabezpečování nebezpečných sloupů vysokého napětí i ochranu biotopů – hnízdišť i lovišť.
Již sedmým rokem spolupracuje vinařstvím Bratanov, které má své vinice na jižních svazích pohoří Sakar v jihovýchodním Bulharsku, kde se soustřeďuje většina bulharské populace orlů královských. Malé rodinné vinařství, založené v roce 2006, pěstuje na 24 hektarech odrůdy jako Merlot, Syrah, Cabernet Franc, Rubin, Chardonnay nebo Tamjanka. Zdejší terroir je díky větrům od Egejského moře, vanoucím údolím řeky Marica, i dlouhým horkým létům a mírným zimám, obvykle bez přízemních mrazíků, považován za jeden z nejlepších pro pěstování modrých hroznů v Evropě. Jedná se o oblast s největší délkou slunečního svitu v Bulharsku. Půdy jsou většinou písčito-jílovité hnědozemě, mírně kamenité, s dobrou propustností a strukturou.
Již sedmým rokem putuje část výtěžku z prodeje mladého vína Merlot z vinic nedaleko obce Šišmanovo u města Charmanli na podporu orla královského. Toto víno s obrázkem orla královského na vinětě si můžete objednat i u nás v e-shopu vinabg.cz.