V sobotu 21. května 2022 uplyne přesně 30 let od vyhlášení směrnice „o stanovištích“, díky které je napříč EU chráněna její nejcennější příroda prostřednictvím evropsky významných lokalit. Ty společně s ptačími oblastmi tvoří soustavu Natura 2000. Jde o největší a nejkomplexnější koordinovanou síť nadnárodně chráněných území na světě, čítající přes 27 tisíc lokalit v celé Evropské unii.
Díky celoevropské soustavě Natura 2000 je možné dlouhodobě chránit to nejcennější a nejohroženější, co v Evropě máme, ať už jde o volně žijící živočichy, planě rostoucí rostliny či přírodní stanoviště. Mnoho z druhů a přírodních stanovišť, které soustava chrání, je závislá na lidském hospodaření (např. kosení, pastva či udržitelné hospodaření v lese), které je v šetrné formě nutné udržovat. Soustava Natura 2000 má tzv. deštníkový charakter. Znamená to, že poskytuje ochranu nejen stanovištím a druhům, pro které je vyhlašována, ale i množství dalších druhů a přírodních procesů. Cílem její ochrany jsou fungující přírodní společenstva, díky kterým prosperuje živá příroda i člověk.
Povinnost vyhlásit soustavu Natura 2000 na svém území a zajistit její ochranu má každý členský stát Evropské unie, a to na základě dvou evropských směrnic – „o stanovištích“ (92/43/EHS) a „o ptácích“ (2009/147/ES). Soustava Natura 2000 sestává ze dvou typů chráněných území – evropsky významných lokalit a ptačích oblastí.
Česká republika přispívá k ochraně přírody evropského území celkem 1 112 evropsky významnými lokalitami a 41 ptačími oblastmi, které na 14 % území dohromady tvoří českou soustavu Natura 2000.
Ptačí oblasti
Zásadním milníkem na cestě k zajištění ochrany ptáků a jejich biotopů v zemích EU bylo v roce 1979 přijetí směrnice „o ptácích“. Mimo obecné ochrany zavazuje členské státy k vytvoření ptačích oblastí. Ty mají zajistit příznivý stav populací ohrožených druhů uvedených v příloze této směrnice a pravidelně se vyskytujících stěhovavých druhů. Původní seznam je průběžně doplňován, a každý nově přistupující stát Evropské unie má právo navrhnout doplnění dalších ohrožených druhů.
Česká společnost ornitologická stála u zrodu ptačích oblastí v Česku. Přípravu podkladů jsme zahájili v roce 1998 v souvislosti s přípravou na vstup ČR do EU. Zároveň jsme navrhli kritéria pro určování kandidátů na ptačí oblasti vycházející z kritérií významných ptačích území (Important Bird Areas, IBA), která se v různých modifikacích používají prakticky ve všech členských státech EU. Odborný návrh ptačích oblastí vyhotovený společně s AOPK ČR byl předán ministerstvu životního prostředí v roce 2003 a současně i zástupcům Evropské komise. V letech 2004-2009 bylo na území ČR vyhlášeno 41 ptačích oblastí pro 41 ptačích druhů z přílohy směrnice „o ptácích“ a dále pravidelně se vyskytující stěhovavé ptáky.
Snahy ČSO se však neomezily jen na zakotvení ptačích oblastí do národní legislativy a na spoluúčast při zajištění oficiálního výzkumu (naturového monitoringu) v nich. Primárním cílem je zejména ochrana předmětných druhů ptáků a jejich prostředí. K tomu ČSO využívá vedle aktivních jednotlivců zejména tzv. patronátních skupin – neformálních a dobrovolných seskupení členů a spolupracovníků ČSO, kteří v jednotlivých ptačích oblastech provádějí ornitologický výzkum a jednají s orgány státní správy, vlastníky nemovitostí či jinými místními subjekty. Vedle toho je ochrana ptačích oblastí zajišťována také účastí ČSO ve správních řízeních.
- V celé Evropské unii je vyhlášeno přes 5 a půl tisíce ptačích oblastí o celkové rozloze přesahující půl milionu km2.
V České republice je vyhlášeno celkem 41 ptačích oblastí o celkové rozloze 7 035 km2. Nejnovější změnou je doplnění orla královského (Aquila heliaca) jako předmětu ochrany do ptačí oblasti Soutok – Tvrdonicko 1. dubna 2019, a to v návaznosti na nárůst počtu hnízdících párů a stabilizaci výskytu tohoto druhu (a jako součást aktivit projektu LIFE PannonEagle).
Také program LIFE slaví 30 let
Důležitou součástí péče o předměty ochrany soustavy Natura 2000 je praktický management. Evropská unie má dotační nástroje (například fondy), které na péči o soustavu přispívají. Jedním z významných zdrojů je program LIFE, který letos v květnu také slaví 30 let od založení, stejně jako Natura 2000.
Prostřednictvím podpory z programu LIFE se můžeme v projektu PannonEagle zaměřovat na podporu populace orlů královských v panonské oblasti, zvýšit intenzitu potírání ptačí kriminality pomocí psí terénní jednotky a provádět další akce na ochranu orlů i jiných dravců na území Česka, Maďarska, Slovenska, Rakouska a Srbska.
Dalším z projektů LIFE, na kterém se podílíme, je mezinárodní projekt EUROKITE, který má za cíl vymezit hlavní příčiny úhynu dravců, například v souvislosti s nadzemním vedením vysokého napětí. Ve spolupráci s EG.D už jsme například naplánovali přednostní zabezpečení úseků linek vysokého napětí, převážně v blízkosti hnízdišť dravců.
Budoucnost Natury 2000
Cíl Natury 2000 chránit lokality, které mají význam nejen pro stát, ale pro celý kontinent, lze považovat za revoluční. Zajistila péči celé síti přírodně významných lokalit, které byly bez jakékoliv ochrany, a proto zranitelné. Některým dokonce přímo hrozilo zničení. Bez Natury 2000 by na tom byla evropská biodiverzita mnohem hůř.
Další, a zřejmě mnohem těžší, výzvy nás ale čekají. Tou nejbližší je chystaný evropský zákon o obnově přírody (Nature Restoration Law), jeden ze zásadních milníků v ochraně přírody, který má stejnou důležitost jako průlomové směrnice o ptácích a o stanovištích. Zákon zavede závazné cíle v oblasti obnovy přírody a zajistí tak obnovu zásadních ekosystémů, jako jsou rašeliniště, mokřady, lesy a mořské ekosystémy, které jsou životně důležité pro biologickou rozmanitost a zmírnění a přizpůsobení se změně klimatu. Potřebujeme, aby byl tento zákon silný a aby obstál v krizi klimatu i biodiverzity.
Evropská komise má návrh nového zákona představit ve druhé polovině června. Společně se budeme snažit o to, aby díky tomuto zákonu byla soustava Natura 2000 ekologicky odolnější, lépe propojená a soudržnější. A také, aby se snaha ochránců přírody mohla zaměřit z ochrany toho, co zbylo, na obnovu toho, co bylo zdánlivě ztraceno.