Noci netopýrů poprvé ve třech ptačích parcích najednou

Na přelomu srpna a září úspěšně proběhly Noci netopýrů, akce zaměřené na poznávání těchto fascinujících savců, historicky poprvé ve třech ptačích parcích ČSO najednou. Ve dvou z nich, na Mnišských loukách a na Zbudovských blatech, k tomu probíhal i pokus o odchyt a představení lelků lesních a dalších v noci aktivujících či v současné době protahujících ptačích druhů. Přinášíme vám krátkou fotoreportáž a shrnutí akcí, které celkem navštívilo více než 180 lidí.

Josefovské louky

Na Noc netopýrů na Josefovské louky se dostavilo 59 účastníků, z toho 19 dětí. Na správě parku proběhla cestovatelsko-chiropterologická přednáška o netopýrech Krku s ukázkou netopýra rezavého a netopýra pestrého, trvale hendikepovaných netopýrů ze záchranné stanice v Jaroměři.

Začátek Noci netopýrů na Josefovských loukách byl již tradičně na správě ptačího parku. Foto: Břeněk Michálek

Následoval průchod běžně nepřístupnou poternou (tj. historicky výpadová chodba pro vojska Pevnosti Josefov) k vnějšímu opevňovacímu prvku pevnosti Ravelinu XVI, v jehož labyrintu podzemních chodeb jsme pozorovali tři vrápence malé, netopýří symbol josefovské pevnosti. Po promenádě na okraji netopýří metropole s velkým množstvím doupných lip jsme se přesunuli k ptačímu parku. Po cestě jsme udělali krátkou zastávku u dutiny, kterou osidlují netopýři rezaví. Očekávali jsme hromadný výlet netopýrů, ale nakonec jsme se dočkali pouze jednoho z nich. Naštěstí jsme mohli sledovat i množství jiných netopýrů rezavých už lovících na obloze, které jsme zaznamenávali i pomocí detektoru netopýrů.

Pokračování v Josefovské pevnosti a blízké setkání s vrápencem malým účastníky nadchlo. Foto: Martin Hanousek

Akce vrcholila u mostu do ptačího parku, kde se podařilo odchytit do sítí dva netopýry nejmenší a tři netopýry vodní. Návštěvníci si tak mohli užít blízké setkání s těmito tajemnými nočními živočichy.

Mnišské louky

I na Mnišských loukách nám přálo počasí, a i přes citelný večerní vítr byla noc klidná a příjemná. Nejen díky tomu dorazilo do ptačího parku více než 80 lidí a ve vlastních stanech či pod širákem přespala přibližně padesátka z nich. Akce se již tradičně konala u vstupního areálu do parku s krátkými vycházkami do jeho východní části.

Účast byla hojná. Při večerním pozorování vlaštovek se hned na úvod návštěvníci akce dozvěděli něco o praktické ochraně netopýrů s možností prohlédnout si některé typy budek. Foto: Petr Šrámek

Netopýry účastníci pozorovali jak nad hlavou, tak přímo u sítí. Podařilo se odchytit 12 exemplářů 3 druhů, přičemž každoročně je díky této akci zjištěn nový druh pro ptačí park. Letos tomu byl lesní druh netopýr černý. Doplnil tak netopýra vodního a nejmenšího.

Jedinečný záznam pro chiropterofaunu Mnišských luk. Netopýr černý. Foto: Břeněk Michálek

V ptačím parku probíhal odchyt a pozorování nejen netopýrů, ale také celé řady ptačích druhů. Účastníci tak pozorovali např. volavky bílé, juvenilního ťuhýka obecného, slavíka obecného či večerní slet vlaštovek na nocoviště do rákosí. Tato pozorování doplnilo celkem 19 odchycených druhů ptáků. Účastníci se tak především ráno mohli zblízka seznámit s vlaštovkami, vrabci polními, strakapoudem velkým, cvrčilkou zelenou a slavíkovou či konopkou obecnou. V průběhu noci se též podařilo odchytit dva lelky lesní, hlavní lákadlo pro všechny zúčastněné. Díky tomu si mohli účastníci jednak na vlastní oči prohlédnout jedinečné znaky tohoto druhu, ale též se rovnou dozvědět něco o jeho ekologii a současném ohrožení.

První ze dvou odchycených lelků zaujal ještě čilé návštěvníky po 23 hodině večerní. Foto: Břeněk Michálek

Novinkou akce bylo sledování nočních motýlů na plátně pod UV lampou a jejich určování. Účastníci měli také možnost si krátce vyzkoušet pozorování noční přírody termovizí.

Zbudovská blata

První akce tohoto druhu v ptačím parku Zbudovská blata byla více než vydařená. Na 13 organizátorů připadalo celkem 50 účastníků. I díky tomu se účastníci mohli seznámit s dvěma druhy netopýrů, myšicí lesní, nočním hmyzem a neuvěřitelnými 240 ptáky 31 druhů.

Správce parku Kryštof Chmel. Již začátek akce se nesl v ptačím duchu, na netopýry si účastníci museli ještě chvíli počkat. Foto: Miroslav Poláček

Se zahájením byli účastníci seznámeni s programem a s ptačím parkem. Následovala asi kilometrová procházka s několika zastávkami. Kolem 23. hodiny skončil oficiální program a asi pětina účastníků zůstala přes noc s očekáváním, zda se vydaří odchyt lelka a co přinese ranní rozlet ptáků.

Noční život nejsou jen ptáci, ale i noční motýli, různí hlodavci či netopýři. Jan Robovský z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity si pro návštěvníky připravil záživný program zaměřený na savce: výčet druhů, které bychom na lokalitě mohli v noci zastihnout, včetně náhledu do jejich ekologie. K dispozici byla i sbírka lebek a kostí řady našich savčích druhů, které si mohli účastníci prohlédnout a zkusit určit. Děti využily možnost nastražit živochytné pasti, které se následně rozmístily po lese. Po napínavém hodinovém čekání se do jedné z nich se podařilo chytit myšici lesní.

Marina Kipson vysvětluje zajímavosti ze života netopýrů mladým účastníkům akce. Foto: Kryštof Chmel

Marina Kipson a Martin Šálek z ČSO umožnili účastníkům seznámit se s dvěma druhy netopýrů – s netopýrem nejmenším a netopýrem vousatým – a uvedli je do tajů jejich života. Účastníci se tak mohli dozvědět např. jakým způsobem se netopýři orientují při nočních letech nebo kolika let se dožívají.

Další zajímavou aktivitou bylo pozorování nočních motýlů. K jejich odchytu použili otec a syn Potočtí (otec nadšený entomolog, syn pracuje v Biologickém centru Akademie věd ČR) světelnou past. Tu představuje plátno, před kterým je umístěna silná žárovka, která svým pronikavým světlem láká noční hmyz. I přesto, že ke konci léta už nebývají tito živočichové tolik aktivní, podařilo se pozorovat zástupce mnoha hmyzích skupin, jako jsou noční motýli, dvoukřídlí, ploštice anebo křísi.

 

I když je již pozdní léto, stále to v noci lítá. Na Zbudovských blatech se tak svítilo především se zaměřením na noční motýly. Foto: Monika Tesařová

Bohatý program završil noční a ranní odchyt ptáků. Za zmínku stojí například odchycení lejsek bělokrký a šedý, rákosník velký, všechny druhy našich cvrčilek, slavík modráček či ledňáček říční. V noci se též podařilo odchytit dva chřástaly vodní, kalouse ušatého a nad ránem lelka lesního.