K zastavení krize biodiverzity už nestačí přírodu pouze chránit, ale je potřeba ji obnovovat. Taková je stěžejní myšlenka připravovaného zákona Evropské unie Nature Restoration Law, jehož návrh zveřejnila Evropská komise 22. června. Zákon pomocí závazných cílů zajistí obnovu poničených ekosystémů, jako jsou rašeliniště, řeky, mokřady či lesy. Komise hovoří o obnově ekosystémů na 20 % suchozemských i vodních ploch EU do roku 2030 a obnově říčních toků a niv do přirozené podoby, aby jich do roku 2030 nejméně 25 000 kilometrů teklo zcela volně.
V České společnosti ornitologické návrh nového zákona velmi vítáme. S obnovou přírody máme díky ptačím parkům zkušenosti už 15 let, a tak můžeme říct, že pokud příroda dostane prostor a příležitost, navrátí se. Nature Restoration Law je příslibem, že se krizi biodiverzity a klimatu podaří zvrátit. Zákon ale musí být dostatečně silný a ambiciózní, což je úkol i pro české Ministerstvo životního prostředí, které prohlásilo obnovu ekosystémů za jednu z priorit během právě probíhajícího českého předsednictví v Radě EU.
Ministryni životního prostředí Anně Hubáčkové jsme už nabídli, že díky našim zkušenostem můžeme pomoci s procesem a v budoucnu také s implementací zákona. V ptačím parku Kosteliska jsme v polovině července ministryni seznámili s tím, jak v ČSO obnovujeme přírodu a zároveň jsme veřejnosti a novinářům představili novou strategii rozvoje ptačích parků. V ní jsme si vytyčili cíl mít do roku 2042 v každém kraji republiky alespoň jeden plně funkční ptačí park – prozatím máme čtyři.
Jedná se o reakci ČSO na krizi biodiverzity a ubývání druhů a zároveň je naším dlouhodobým příspěvkem k naplňování náročného celospolečenského závazku, kterým je obnova přírodní rozmanitosti. Strategie je k přečtení je na birdlife.cz/strategie.
Ve spolupráci s WWF Střední a východní Evropa připravujeme na 12.–13. října celoevropskou konferenci na téma obnovy přírody a návrhu nového zákona. Na konferenci vás srdečně zveme! Podrobnosti zjistíte na birdlife.cz/NatResConf.