V Praze, 12. října 2017. Hnízdění orlů královských bylo v Česku poprvé zaznamenáno teprve v roce 1998. Od té doby u nás vzácní orli hnízdí pravidelně a jejich počty pomalu narůstají – v letošním roce ornitologové napočítali 7 hnízdících párů a 10 vyvedených mláďat. Zdaleka ne všem orlím párům se ale podaří dovést svá mláďata až k samostatnosti. Orli královští si totiž stavějí nestabilní hnízda, která se mohou vlivem silného větru zbortit nebo z nich mladí orli vypadnou. K nepříznivým přírodním vlivům se letos bohužel přidal i člověk – dva orli královští byli na našem území otráveni karbofuranem.
„Orli královští si svá hnízda staví často na vršcích stromů nebo vyčnívajících větvích, a proto není neobvyklé, že se stavba při nepřízni počasí zbortí. Mláďata ale překvapivě často pád přežijí a je pak možné je buď vysadit na prázdné hnízdo v blízkém okolí, kde si je rodiče najdou, nebo je adoptovat do jiné orlí rodiny,“ popisuje David Horal z České společnosti ornitologické. Pokud je to technicky možné, ornitologové při kontrolách hnízd nestabilní stavby zpevňují. Ne všechna hnízda je ale možné zabezpečit. „Letošní pád jednoho orlího hnízda bohužel nepřežil ani jeden ze tří sourozenců. Naopak mládě vypadlé z jiného hnízda bylo úspěšně přemístěno a adoptivní rodiče, kterým se vylíhl jedináček, tak nakonec odchovali dvě mláďata,“ popisuje Horal.
Na dvacátou hnízdní sezónu orlů královských vrhá stín nelegální činnost travičů. „Letos jsme poprvé zaznamenali vedle jiných otrávených ptačích druhů i orla královského a to hned ve dvou případech. Je to smutný paradox, protože v tomto roce Česká společnost ornitologická vstoupila do mezinárodního projektu na ochranu dravců PannonEagle Life, jehož vlajkovým druhem je právě orel královský,“ konstatuje Zdeněk Vermouzek, ředitel ČSO a upozorňuje: „Otrava hned dvou jedinců tak vzácného druhu, jako je orel královský, jen dokazuje, jak je tento nebezpečný a nezákonný fenomén – pokládání otrávených nástrah – rozšířený.“
Právě ty nejnebezpečnější lokality, na kterých už traviči zabíjeli, má teď Česká společnost ornitologická ve svém hledáčku. Na místa, kde byli v minulosti otrávení dravci nalezeni, se nyní bude pravidelně vydávat psovodka Klára Hlubocká s retrívrem Samem, který úspěšně dokončil náročný výcvik na hledání otrávených nástrah. Tým bude v rizikových oblastech působit především jako prevence ptačí kriminality.
V letošní sezóně ornitologové zaznamenali celkem 11 teritoriálních párů orlů královských, u kterých se dalo předpokládat, že zahnízdí. Osm z nich si následně skutečně postavilo hnízdo a kromě jedné dvojice všechny ostatní zahnízdily. Pět párů nakonec úspěšně vyvedlo celkem 10 mláďat. Polovina mláďat dostala satelitní vysílačky, díky kterým budou ornitologové moci sledovat další osud těchto impozantních dravců.
Kontakt pro další informace
David Horal
775 254 220
David.Horal@seznam.cz
Zdeněk Vermouzek
773 380 285
Další informace
Orel královský je mohutný dravec ze skupiny jestřábovitých. Větší samice má rozpětí křídel přes dva metry a může vážit až 4,5 kg. Pro dospělé ptáky (od 5.–6. roku života) je charakteristická nažloutlá až bělavá hlava a šíje a bílé podlouhlé skvrny na lopatkách. Právě velké bílé plochy, které připomínají královský hermelín a impozantní velikost, dala orlům královským jejich druhový název. Mláďata jsou méně kontrastní a jsou světlejší než dospělci. Na stavbě nového hnízda začínají orli královští pracovat již v listopadu. Koncem března pak samice snáší obvykle 2–3 vejce. Na začátku května se následně líhnou mláďata, která však hnízdo opouští až na konci července. Orel královský loví především středně velké savce (např. sysly), ale také ptáky a přiživuje se i na mršinách. Česká republika (Morava) tvoří západní hranici areálu orla královského.
[logo-carousel id=pannoneagle]