Ochrana přírody a ptáků je s rostoucí globalizací světa čím dál důležitější a má před sebou řadu nových výzev. Abychom na ně mohli reagovat a nadále pokračovat v kvalitní ochraně ptáků, potřebujeme v budoucí generaci podpořit osobní růst nových amatérských a profesionálních ornitologů, mapovatelů, vedoucích poboček a lídrů společnosti. Proto jsme se v roce 2021 rozhodli začít pořádat Ornitologickou akademii, která má za cíl najít, propojit a podporovat mladé ornitology v Česku.
Co je to Ornitologická akademie?
Ornitologická akademie je souhrnné označení několika aktivit, které organizují dobrovolníci z řad mladých ornitologů ČSO pro své vrstevníky. Každý rok se akademie otevírá 20 daším novým motivovaným zájemcům o ptáky ve věku 15-25 věk z celé ČR. Hlavní náplní celého programu jsou tři aktivity, které běží celoročně – odborné semináře s pozvanými odborníky, terénní exkurze a společná setkání. Aktivit se mohou členové Ornitoakademie učastnit opakovaně každý rok.
1) Semináře s pozvanými odborníky
Česká společnost ornitologická má dlouholeté zkušenosti s ochranou ptáků a mezi jejími členy najdeme řadu profesionálních vědců, ochranářů, publicistů, stejně jako stovky zkušených dobrovolníků zapojujících se do mapování, pořádání akcí pro veřejnost nebo činnosti poboček. Semináře s pozvanými odborníky si kladou za cíl propojit novou generaci se zkušenými členy ČSO a maximálně ji podpořit. Každoročně na seminářích přednáší také experti z celého světa.
2) Společné víkendovky
Minimálně 5x ročně se snažíme společně vyrazit na víkendové exkurze na ornitologicky atraktivní místa v ČR. Každoročně jezdíme například na Pálavu mapovat zedníčky, na Josefovských loukách pomáháme na brigádě, v Beskydech mapujeme tetřevy nebo pomáháme s odchytem na akci Acrocephalus.
3) Pravidelná setkání
Jednou za tři týdny pořádáme společná online setkání, jejichž součástí je vždy prezentace o určování vybrané skupiny druhů, povídání z našich výprav za ptáky, přednáška pozvaného hosta a mnoho dalšího!
Aktuální ročník
Přihlašování do dalšího ročníku se otevírá v průběhu září. Pro informaci o otevření přihlašování sledujte aktuality na hlavní stránce webu ČSO.
Chcete přednostně dostat upozornění až se otevře přihlašování do dalšího ročníku Ornitologické akademie? Přihlásit se můžete zde.
Kontakt: belfin@birdlife.cz
Sledovat naše aktivity můžete taky na Instagramu 🙂
Medailonky účastníků Ornitologické akademie
- Medailonky nových účastníků Ornitologické akademie 2024
- Medailonky nových účastníků Ornitologické akademie 2023
- Medailonky nových účastníků Ornitologické akademie 2022
- Medailonky nových účastníků Ornitologické akademie 2021
Organizační tým
Mikuláš, 23 let, Ostravsko
Od mala jsem se zajímal o přírodu a všechno živé. Pro ptáky jsem se nadchnul v 11 a od té doby mě to nepustilo. V 16 jsem měl možnost strávit rok na střední škole v USA, kde jsem poznal úžasnou ptáčkařskou komunitu, trochu jiný přístup k ptáčkaření a spoustu nových druhů. Na vysoké škole nakonec nestuduji ptáky, ale všeobecné lékařství. Ptáci mi přesto zůstali jako krásný koníček, který mě připravuje o většinu mého volného času. Vždycky rád vyrazím na nějakou zajímavou lokalitu, i když většinu času na ptácích teď trávím kroužkováním.
Předchozí organizátoři
Ondra, 25 let, Olomoucko
S ptáky jsem začal odmalička, nejvíce mě ovlivnil přírodovědný oddíl Lid medvědího potoka v Olomouci, kde jsem potkal podobné nadšence do přírody a začal s nimi jezdit na ptáky. Během střední mě hodně ovlivnila práce na středoškolské odborné činnosti (SOČ), kdy jsem zkoumal hlasy lejska malého. Tyto aktivity mi pomohly, abych se mohl ptákům věnovat i profesně. Nicméně každý kolem sebe nemá podobně zapálené vrstevníky či odborníky, kteří by jeho zájem podporovali. Věřím, že založením Ornitoakademie můžeme najít, propojit a přitáhnout více mladých lidí k ptákům a celkově ochraně přírody.
Šárka, 25 let, Lounsko
Kladný vztah k přírodě u mě pěstovala rodina už od malička, ale k ornitologii jsem se dostala až na vysoké škole. Mým hlavním zájmem je výzkum velkých šelem, ale u toho si nacházím dost času na pozorování ptáků i výjezdy s kroužkovatelem. Zatím jsem stále začátečník, ale i díky Ornitoakademii jsem se jen za poslední rok naučila spoustu nových poznatků k určování i ekologii ptáků, zúčastnila se řady ornitologických akcí a poznala mnoho nových lidí stejně zapálených pro přírodu. V budoucnu bych se ráda věnovala ochraně přírody a pořádání různých osvětových akcí pro veřejnost, zejména pro děti a mladistvé.