Ornitologická akademie

Ochrana přírody a ptáků je s rostoucí globalizací světa čím dál důležitější a má před sebou řadu nových výzev. Abychom na ně mohli reagovat a nadále pokračovat v kvalitní ochraně ptáků, potřebujeme v budoucí generaci podpořit osobní růst nových amatérských a profesionálních ornitologů, mapovatelů, vedoucích poboček a lídrů společnosti. Proto jsme se v roce 2021 rozhodli začít pořádat Ornitologickou akademii, která má za cíl najít, propojit a podporovat mladé ornitology v Česku.

Logo: Maruška Hánová

Co je to Ornitologická akademie?

Ornitologická akademie je souhrnné označení několika aktivit, které organizují dobrovolníci z řad mladých ornitologů ČSO pro své vrstevníky. Každý rok se akademie otevírá 20 daším novým motivovaným zájemcům o ptáky ve věku 15-25 věk z celé ČR. Hlavní náplní celého programu jsou tři aktivity, které běží celoročně – odborné semináře s pozvanými odborníky, terénní exkurze a společná setkání. Aktivit se mohou členové Ornitoakademie učastnit opakovaně každý rok.

1) Semináře s pozvanými odborníky

Česká společnost ornitologická má dlouholeté zkušenosti s ochranou ptáků a mezi jejími členy najdeme řadu profesionálních vědců, ochranářů, publicistů, stejně jako stovky zkušených dobrovolníků zapojujících se do mapování, pořádání akcí pro veřejnost nebo činnosti poboček. Semináře s pozvanými odborníky si kladou za cíl propojit novou generaci se zkušenými členy ČSO a maximálně ji podpořit. Každoročně na seminářích přednáší také experti z celého světa.


2) Společné víkendovky

Minimálně 5x ročně se snažíme společně vyrazit na víkendové exkurze na ornitologicky atraktivní místa v ČR. Každoročně jezdíme například na Pálavu mapovat zedníčky, na Josefovských loukách pomáháme na brigádě, v Beskydech mapujeme tetřevy nebo pomáháme s odchytem na akci Acrocephalus.

3) Pravidelná setkání

Jednou za tři týdny pořádáme společná online setkání, jejichž součástí je vždy prezentace o určování vybrané skupiny druhů, povídání z našich výprav za ptáky, přednáška pozvaného hosta a mnoho dalšího!


Aktuální ročník

Přihlašování do dalšího ročníku se otevírá v průběhu září. Pro informaci o otevření přihlašování sledujte aktuality na hlavní stránce webu ČSO.

Chcete přednostně dostat upozornění až se otevře přihlašování do dalšího ročníku Ornitologické akademie? Přihlásit se můžete zde.

Kontakt: belfin@birdlife.cz


Sledovat naše aktivity můžete taky na Instagramu 🙂


Medailonky účastníků Ornitologické akademie


Organizační tým

Mikuláš, 23 let, Ostravsko

Od mala jsem se zajímal o přírodu a všechno živé. Pro ptáky jsem se nadchnul v 11 a od té doby mě to nepustilo. V 16 jsem měl možnost strávit rok na střední škole v USA, kde jsem poznal úžasnou ptáčkařskou komunitu, trochu jiný přístup k ptáčkaření a spoustu nových druhů.  Na vysoké škole nakonec nestuduji ptáky, ale všeobecné lékařství. Ptáci mi přesto zůstali jako krásný koníček, který mě připravuje o většinu mého volného času. Vždycky rád vyrazím na nějakou zajímavou lokalitu, i když většinu času na ptácích teď trávím kroužkováním.

Kuba, 22 let, Brněnsko
Příroda mě zajímala vždycky, časem ale ornitologie „vyhrála“ nad všemi ostatními obory. Výzkumu ptáků jsem se pak začal věnovat už na gymnáziu – zjišťoval jsem, jestli a jak ptákům pomáhají nebo škodí lesní průseky kolem elektrického vedení (a výsledky práce se nám podařilo vydat v impaktovaném časopise). Ve sledování lidského vlivu na ptačí společenstva pokračuji i dále. V týmu na Ústavu biologie obratlovců AVČR zjišťuji, jak městské prostředí ovlivňuje ptačí migraci. Studuji biologii na Přírodovědecké fakultě UK, a i když je konec mého studia naštěstí zatím ještě daleko přede mnou, rád bych i po něm pokračoval ve vědě.

 

Zdeněk, 18 let, Českokrumlovsko
O přírodu jsem se zajímal odjakživa. Snad jako každý malý kluk jsem začínal s dinosaury. Velký vliv na mě měly dokumenty BBC, na které jsem se díval s dědou, ovšem opravdu průlomový byl pro mne druhý stupeň základní školy, kde jsem byl velmi ovlivněn hodinami přírodopisu. Časem jsem začal navštěvovat lokality v mém okolí a seznámil jsem se zde se všemi možnými ptačími druhy. No byl jsem opravdu překvapen, co všechno člověk může najít kousek od svého domova. Nyní rád za ptáky i cestuji a snažím se je vidět v jejich přirozeném prostředí. Po střední škole bych chtěl ptáky, a celkově biologii, studovat. A co potom? To se uvidí… Rád popularizuji ornitologii a baví mě pracovat s lidmi, ostatně je to také jeden z důvodu, proč jsem se přidal do organizačního týmu ornitologické akademie. Nadále bych chtěl tuto komunitu mladých ornitologů rozšiřovat, protože ve více lidech se to lépe táhne a dle mého se toho člověk i více naučí.

 

Johanka, 23 let, Šumava a Českobudějovicko
Vyrůstala jsem na Šumavě, takže příroda vždy byla všude kolem mě. Už odmalička jsem ráda pozorovala a určovala všechno živé. K lásce k přírodě mě vedl především můj táta. Zlom pak nastal na základní škole, když jsem se přihlásila do ornitologického kroužku. Tam jsem se do ornitologie nadchla. Nyní už studuji  na Jihočeské univerzitě, kde jsem se připojila k výzkumnému týmu CKE zabývajícímu se kognitivní etologií ptáků. S ním se každý rok vydávám do terénu a účastním se různých kroužkovacích akcí. Baví mě také mapování a výpravy za ptáky u nás i do zahraničí. Spoluorganizací Ornitoakademie bych chtěla pomoci dalším mladým ptáčkařům navzájem se propojit a získat nové možnosti. Věřím, že takto nakonec můžeme pomoci i samotným ptákům skrze jejich ochranu a motivaci dalších lidí.

 

Kristián, 19 let, Znojemsko
O přírodu se zajímám už od mala, ale k ornitologii jsem se dostal až v patnácti. Účastnil jsem se projektu Otevřená věda od AVČR jako stážista na výzkumu rozpoznávání cizích vajec ťuhýkem obecným (Lanius collurio). Také se účastním expedic pořádaných talnetem v pozici garanta i badatele. Přestože nyní studuji osmileté gymnázium, ptákům bych se chtěl věnovat i profesně. K organizačnímu týmu akademie jsem se přidal, poněvadž jsem si za tři roky, jimiž jsem členem, oblíbil kolektiv i celkovou myšlenku ornitologické akademie. Věřím, že jde o opravdu hodnotnou skupinu lidí, které má smysl věnovat víc času.

Předchozí organizátoři

Ondra, 25 let, Olomoucko

S ptáky jsem začal odmalička, nejvíce mě ovlivnil přírodovědný oddíl Lid medvědího potoka v Olomouci, kde jsem potkal podobné nadšence do přírody a začal s nimi jezdit na ptáky. Během střední mě hodně ovlivnila práce na středoškolské odborné činnosti (SOČ), kdy jsem zkoumal hlasy lejska malého. Tyto aktivity mi pomohly, abych se mohl ptákům věnovat i profesně. Nicméně každý kolem sebe nemá podobně zapálené vrstevníky či odborníky, kteří by jeho zájem podporovali. Věřím, že založením Ornitoakademie můžeme najít, propojit a přitáhnout více mladých lidí k ptákům a celkově ochraně přírody.

Šárka, 25 let, Lounsko

Kladný vztah k přírodě u mě pěstovala rodina už od malička, ale k ornitologii jsem se dostala až na vysoké škole. Mým hlavním zájmem je výzkum velkých šelem, ale u toho si nacházím dost času na pozorování ptáků i výjezdy s kroužkovatelem. Zatím jsem stále začátečník, ale i díky Ornitoakademii jsem se jen za poslední rok naučila spoustu nových poznatků k určování i ekologii ptáků, zúčastnila se řady ornitologických akcí a poznala mnoho nových lidí stejně zapálených pro přírodu. V budoucnu bych se ráda věnovala ochraně přírody a pořádání různých osvětových akcí pro veřejnost, zejména pro děti a mladistvé.