V polovině října se v Blatné uskutečnila 7. jihočeská ornitologická konference. Ornitologové z Jihočeského ornitologického klubu (pobočky České ornitologické společnosti) třídenní konferenci uspořádali v areálu Střední odborné školy, Blatná, V Jezárkách 745. Konference byla určena všem zájemcům, nejen o jihočeskou ornitologii, výzkum a ochranu ptáků a jejich prostředí, a to z řad nadšených amatérů, profesionálů i laické veřejnosti.
Od pátku 11. října do neděle 13. října 2024 proběhlo 26 přednášek na téma Ptáci a jejich prostředí. Přednášky byly soustředěny do tematických bloků využití moderních metod v ornitologii, moderní přístupy k ochraně významných ptačích lokalit, ptáci vod a mokřadů, monitoring ptačích populací, změny početnosti vybraných druhů, ptáci včera a dnes. Přednášky byly doplněny souborem sedmi posterů s doplňujícími tématy. Celkem 96 účastníků zaujaly prezentace na téma využití akustických nahrávek, dronů, telemetrického sledování, termovizí, rozborů DNA a dalších metod. Prezentovány byly výsledky dlouhodobého sledování vývoje výskytu i početnosti druhů a jejich populací v souvislosti se změnami v jejich prostředí.
Na tyto přednášky navazovala témata a diskuse o využití dat v praktické ochraně ptáků, a to včetně omezení lovu na tahových cestách, nastavení dotačních titulů v zemědělství a politice EU, ochraně hnízdišť atd. V areálu SOŠ Blatná byl během konference k dispozici i informační a prodejní stánek ČSO a účastníci si též mohli vyzkoušet špičkové dalekohledy firmy Swarovski optik.
V sobotu 12. října dopoledne se součástí konference stala i celostátní členská schůze celé České společnosti ornitologické (ČSO). Necelou stovku účastníků konference doplnily desítky dalších ornitologů a stovky dalších poslaly volební lístky do voleb nově voleného výboru ČSO. Vyvrcholením schůze bylo již tradiční losování odměn pro členy, kteří se dlouhodobě dobrovolně věnují sčítání v rámci programu JPSP. Vzhledem k tomu, že je tento program postupně nahrazován modernějším projektem LSD, obdrželi přítomní dosavadní spolupracovníci pamětní diplomy.
Jak je u podobných akcí zvykem, nedílnou a podstatnou součástí konference byly obsáhlé diskuse účastníků k nastoleným tématům, které vyplnily jak přestávky mezi přednáškami, tak společenské posezení obou večerů. Setkání se starými přáteli, navazování nových kontaktů, tříbení názorů a získávání podnětů pro další práci, to jsou nedocenitelné přínosy každé ornitologické konference.
Završením akce byla nedělní prezentace historie a současnosti ornitologie na Blatensku a po ní terénní exkurze k rybníkům, lesům a pastvinám v okolí Vrbna a Tchořovic. Tam účastníci prošli i kolem Hydrobiologické stanice UK Praha u Velkého Pálence, na kterou během její již stoleté existence jezdilo i mnoho ornitologů včetně například Waltra Černého a jeho žáků a přátel. 7. jihočeská ornitologická konference byla účastníky i vedením České ornitologické společnosti hodnocena jako velmi zdařilá a mnoho účastníků plánuje se do Blatné a okolí vracet.
Odborná náplň konference by nebyla možná bez využití přednáškového sálu SOŠ Blatná i ubytování v jejím domově mládeže a stravování v jídelně školy. Zaměstnancům a studentům SOŠ Blatná, kteří pomohli s organizací a zajišťovali servis na špičkové úrovni, a především zástupci ředitele a členu výboru JOK Petrovi Pavlíkovi patří velký dík za spoustu odvedené práce, která přispěla k úspěšnému průběhu konference. Velké poděkování patří také dalším sponzorům a partnerům, kteří konání konference podpořili: Česká společnost ornitologická, Swarovski optik, Správa NP a CHKO Šumava, Pivovar Strakonice a Krajský úřad Jihočeského kraje.
Autoři: Petr Pavlík, Michael Strnad & Jan Havlíček